Poháněno čistou energií. McDonald’s na svou novou, uhlíkově neutrální restauraci použil i ovčí vlnu
Nahrazuje plastová brčka za papírová, koketuje s ekologičtějšími hračkami, odstraňuje plasty z kelímku na zmrzlinu a také experimentuje s rostlinnými variantami svých masových pokrmů. Stejně jako jiné firmy se i McDonald’s v posledních letech snaží o to, aby měl co nejmenší dopad na životní prostředí. S tímto plánem se pojí i design jeho restaurací, respektive jejich celkový provoz. A další pokrok nyní ukázal ve Velké Británii.
V anglickém městě Market Drayton v hrabství Shropshire otevřel McDonald’s restauraci, která má být takzvaně uhlíkově neutrální. To znamená, že pobočka nijak nezatěžuje svým provozem životní prostředí, respektive do něj nepřidává žádné skleníkové plyny a zároveň žádné ani neubírá. Známý řetězec s rychlým občerstvením navíc zmínil, že se uhlíkové neutrality držel i během samotné stavby restaurace.
„V McDonald’s věříme, že naše jídlo musí být podáváno v restauracích, které jsou udržitelné i do budoucna. Market Drayton je velkým krokem k tomu, aby se to stalo skutečností. Umožňuje nám vyzkoušet a uvést do praxe, jak skutečně vypadá budova s nulovými čistými emisemi, a to jak při stavbě, tak při užívání,“ říká pro magazín Dezeen Beth Hartová, viceprezidentka dodavatelských řetězců v McDonald’s.
Stěny z vlny britských ovcí
Nová prodejna má být navíc vůbec první budovou na britských ostrovech, která splňuje přísná kritéria organizace UK Green Building Council, jež firmy s udržitelnými zájmy propojuje. Jak nicméně McDonald’s dodává, nebral v potaz emise, které jsou do ovzduší vypouštěny v souvislosti s produkcí hovězích masových placek, tedy klíčovou surovinou pro sortiment firmy. V nejpřísnějším slova smyslu tak zcela neutrální není.
Samotná restaurace je pak svým zpracováním poměrně výjimečná. Například její stěny jsou izolovány vlnou z britských ovcí, která nahrazuje běžné umělé materiály, přičemž obklady jsou vyrobeny z recyklovaného IT vybavení a bílých spotřebičů. Tvůrci nového designu, studia Scurr Architects a AEW Architects, zohledňovaly ekologičtější přístup i na takových detailech, jako jsou nápisy z použitých kávových zrn.
Vedle restaurace jsou pochopitelně i parkovací místa, která jsou lemována více než tisícovkou obrubníků vyrobených ze 182 plastových lahví, což má podle McDonald’s snižovat emise oxidu uhličitého o pětadvacet kilogramů na obrubník. Alespoň ve srovnání s běžnými betonovými verzemi. Nezapomnělo se ani na jízdní pruh vedoucí k drive-thru, který je zhotoven z recyklovaných pneumatik.