Pohled 13 miliard let do minulosti. NASA zveřejnila první snímky, které pořídil Webbův teleskop
Fascinující záběry nejvýkonnějšího teleskopu historie ukazují spojující se galaxie i umírající hvězdy. Odhalily i vodu v atmosféře exoplanety.
Je to vesmírný projekt, na kterém pracovali vědci z celého světa dekády. A teď začíná nést první ovoce. Webbův vesmírný teleskop, nejvýkonnější zařízení svého druhu, se sice vzneslo na raketě Ariane už v prosinci minulého roku, až doteď ale NASA čekala se zveřejněním jím pořízených záběrů. Dnes představila pět úchvatných snímků.
První z nich zahrnuje mnoho detailů, hvězd i galaxií. Není sice tak spektakulární jako ostatní, ovšem podstatné je, co demonstruje.
Ukazuje totiž maximální vzdálenost, do níž je teleskop, jehož úkolem je zkoumat historii vesmíru a hledat známky života v jeho předalekých končinách, schopen dohlédnout. Jedna ze zobrazených galaxií je stará 13,1 miliardy světelných let, přičemž vesmír samotný je starý přibližně 13,8 miliardy let.
Pro lepší představu síly optiky teleskopu zkuste natáhnout paži a představte si, že by vám na prstu leželo jediné zrnko písku. Právě na takový výsek vesmíru se na obrázku díváte.
Potenciálně obyvatelná planeta
Druhá představená fotografie není ani tak fotografií, jako spíš grafem, který je ale také velmi zajímavý. V tomto případě se naopak stroj podíval do relativní blízkosti – „jen“ 1 150 světelných let daleko, stále do galaxie Mléčné dráhy, na planetu WASP-96.
Ukázal tím svou schopnost proniknout vrstvami prachu a analyzovat složení atmosféry planety. V ní detekoval jasné známky toho, že se zde nachází voda. Tato schopnost naznačuje, jak významnou roli bude v příštích letech teleskop hrát při hledání potenciálně obyvatelných planet.
Umírající hvězdy
Skutečně fascinující záběry ale přišly na řadu se třetí fotografií, respektive dvěma dalšími fotografiemi. Jedná se o dva snímky stejného objektu – planetární mlhoviny zvané Jižní prstenec. Jde o úkazy tvořené plynem a prachem, které vyvrhávají umírající hvězdy.