Pokračování jednoho z nejlepších Spider-Manů má nový trailer. Opět vás lapí do sítě úchvatnou animací

Šílená a šíleně zábavná animovaná jízda Spider-Man: Paralelní světy dostane pokračování, které z multiverza vstoupí do kin už v červnu.

Michal MančařMichal Mančař

spiderman-boxed

Reprofoto: Sony Pictures Entertainment/YouTube

Film Spider-Man: Napříč paralelními světy

0Zobrazit komentáře

Tobey Maguire byl ve své době skvělý, Andrew Garfield trochu nezaslouženě pozapomenutý, Tom Holland milovaného hrdinu dostal do obrovitánského filmového vesmíru od Marvelu. Vedle živých Spider-Manů však některé komiksové fanoušky pavoučího muže zdaleka nejvíc nadchla animovaná adaptace Spider-Man: Paralelní světy, která se těm hraným vyrovná a některé i předčí. Oceňovaný film už za půl roku dostane pokračování, které se teď představuje v novém traileru.

Animovaný snímek Spider-Man: Paralelní světy z roku 2018 byl veselým výbuchem kreativity, který za své hrátky s animací, humor i akci zaslouženě získal Oscara. Nesmírně svěží film kombinoval západní animaci, estetiku noirových filmů, východního anime i klasických komiksů – a spoustu dalších inspirací navíc. Červeno-modrý kostým tentokrát nenavlékl jen z několika hraných filmů známý Peter Parker, ale v hlavní roli se ukázala komiksově novější postava Milese Moralese.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (v originále Across the Spider-Verse, v češtině dříve uváděný též jako Návrat do paralelních světů) v novém traileru připomíná, že bude ještě velkolepější vizuální bonanzou, která se mnohem více ponoří do v prvním filmu naťuknutých paralelních světů multiverza. V nich se mladý Miles setká s dalšími Spider-Many, respektive velice rozmanitými Spider-bytostmi. Jenže ne všechny nové maskované tváře skrývají přátelský úsměv, a tak se hrdina dostane do křížku nejen s očekávatelnými padouchy.

Kdo viděl potitulkovou scénu prvního dílu, vzpomene si na Miguela O’Haru alias Spider-Mana 2099 s hlasem známého herce Oscara Isaaca, který se v novince stane Moralesovým protivníkem. „Je to zrovna ten jediný Spider-Man, co nemá smysl pro humor,“ okomentoval už dříve Isaac svého futuristického padouchohrdinu. Tím se v pavoučí tvorbě celkem vymyká, většina variant oblíbeného superhrdiny v komiksech ani filmové a seriálové tvorbě nejde pro vtip daleko.

S kým Miles Morales spojí síly a jak se vyrovná s překážkami superhrdinského i osobního života, se diváci dozví už v červnu příštího roku. V mezičase může být ukázka alespoň pro největší znalce Spider-Mana příležitostí k zachycení postav známých nejen ze stránek komiksových sešitů. V traileru se mihne například hrdina úspěšné videoherní adaptace na PlayStation anebo pavoučí muž s papírovým pytlem na hlavě – neboli Bombastic Bag-Man, Spider-Manovo okolnostmi vynucené a nepříliš sofistikované „alter ego“ z komiksů s Fantastickou čtyřkou.

Kromě stále ještě neokoukaného zpracování a pomrkávání na historii milovaného superhrdiny, který nedávno oslavil šedesátku, se může film v lapení diváků do své sítě spolehnout i na prověřené tvůrce, spolu s několika novými jmény na něm pracuje původní producentské a scénaristické duo Phil Lord a Christopher Miller. Ti už před prvním Into the Spider-Verse napsali a režírovali například překvapivě povedenou komedii Jump Street 21 i skvělý animovaný LEGO příběh.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Po premiéře Across the Spider-Verse se navíc fanoušci velmi brzy dočkají další komiksové nálože. Ve výrobě už je třetí snímek plánované série a také genderová odbočka. Pokračování s podtitulem Beyond the Spider-Verse by se mělo divákům v plné parádě ukázat už příští rok v březnu, dosud nepojmenovaný spin-off se zaměří na ženské hrdinky. Však už i v původních Paralelních světech táhla film vedle samotného Milese i jedna z mnoha verzí Gwen Stacy alias Spider-Gwen.

Pokud byste si před červnovým výletem do kina pavoučí dobrodružství rádi připomněli, Spider-Man: Paralelní světy je k vidění na streamovací službě Disney+. Tam jsou také k nalezení první dva marvelovské filmy s Tomem Hollandem i oba filmy The Amazing Spider-Man s Andrewem Garfieldem. Na HBO Max zase nenajdete Paralelní světy, ale pustíte si tam vedle obou snímků s Garfieldem i ten třetí marvelovský a především původní trojici filmů s Tobeym Maguirem v hlavní roli. Je to spletité jako pavoučí síť!

Viděli jsme nového Avatara a je to úchvatná podívaná. Když se s ním ponoříte do oceánu, odpustíte mu i klišé

Viděli jsme Avatar: The Way of Water. Z nového výletu na Pandoru a mezi Na'vi se tají dech, žádný jiný film nevypadá tak dobře.

Michal MančařMichal Mančař

av_10-2

Foto: Avatar2film.cz

Nový Avatar: The Way of Water míří do kin

0Zobrazit komentáře

Ve čtvrtek 15. prosince má v českých kinech premiéru nový Avatar: The Way of Water, pokračování velkofilmu Jamese Camerona z roku 2009. CzechCrunch měl možnost novinku vidět na předpremiérové projekci. Je to prostě jen jednička v hezčím kabátku, anebo adept na překonání tří Oscarů původního snímku?

Začněme na rovinu. Jestli jste nabručený cynik, který se rýpe v tom, že první Avatar je plytký odvar z Pocahontas, nebo který řeší logiku boje luků a šípů proti futuristickému vojensko-industriálnímu komplexu, případně vyžadujete vysoce sofistikovaný a mnohovrstevnatý zážitek, tak na Avatar: The Way of Water nechoďte. Ale pokud v sobě máte aspoň špetku fantazie, radosti a údivu? Tak vás film na tři hodiny přenese do nejživějšího z fantastických světů, které se kdy objevily na plátnech. A rychle si jděte rezervovat lístky do kina. Půjdou na dračku.

Spousta filmů se třeba nezajímavý scénář, předvídatelný příběh a spoléhání na klišé snaží přikrýt trikovým pozlátkem. Jenže novému Avataru, který podobnými problémy zcela očekávaně – a stejně jako první díl z roku 2009 – místy trpí, to okamžitě odpustíte. Na rozdíl od jiných snímků totiž dává na odiv opravdu bombastickou podívanou, jež jednoduše nemá konkurenci. Je to blockbuster, který možná ne zcela, ale z většiny sází na jedinou kartu vizuálního zážitku. Protože je to eso, které trumfuje celý balík.

Že bude novinka od Jamese Camerona špičkový spektákl a pastva pro oči, to bylo od jejího oznámení jasné. Předpremiérová projekce na pražském Chodově očekávání potvrdila (aniž by to byl IMAX!)… a skutečnost na plátně je ještě předčila. Měsíc Pandora překypuje životem, modří obyvatelé Na’vi jsou ještě uvěřitelnější, místní flora a fauna opět o něco úchvatnější, technika lidských kolonizátorů ještě propracovanější. Ano, opět se příběh točí okolo pozemských návštěvníků, kteří panenskou přírodu chtějí zneužít ve svůj prospěch.

Důvody kolonizace jsou trochu jinačí (a zřejmým základem pro další pokračování), ale i tak oživují třináct let staré vzpomínky na první díl. Originalitou úplně nepřekypují ani některé šablonovité prvky. Třeba rodinná dynamika hlavních hrdinů v čele s Jakem Sullym coby otcem, který tak trochu vojensky vychovává mimo jiné pubertální syny. Anebo příchod Sullyovic do jiné komunity, kde na ně čekají přesně ty překážky a příkoří, které čekáte a které jste už tolikrát viděli jinde. A okamžitě víte, jak se to vyvine a jak to dopadne. Stále to baví, ale nepřekvapí.

V úvodní části filmu se také mihlo několik scén, v nichž vysoká snímková frekvence vyvolala dojem sledování (velice vysokorozpočtové) videoherní scénky na novém PlayStationu, ale těžko soudit, nakolik to bylo technickým zpracováním a nakolik očima nepříliš přivyklýma 3D snímkům. Je to nicméně drobná vada na kráse a výjimka v díle, které je jinak už teď filmařsky přelomové podobně jako předchozí Cameronova tvorba čítající Terminátora, Titanic či Vetřelce.

Avatar: The Way of Water to všechno totiž spláchne vlnou mořské vody, kterou na plátně nerozeznáte od skutečné. A na jejíchž vlnách se necháte unášet na hladině i pod ní, s očima dokořán, s ústy napůl otevřenými údivem a napůl blaženým úsměvem sledujete svět, o němž dobře víte, že není skutečný, ale přesto mu skutečnost věříte. Ve vybudování světa, a to nejen ve smyslu vizuálním, ale i ve vymyšlení jeho obyvatel, přírody a reálií, je Avatar bez nadsázky dokonalý. Od delfíno-tuleňo-ještěrů až po moudré velrybo-bytosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

S tím jsou spojené zdaleka nejsilnější momenty filmu. Jistě, akce je dostatečně adrenalinová a sama by vydala na povedený militaristický sci-fi blockbuster, ale The Way of Water dosahuje těch nejvyšších vrcholů mimo válku. A vlastně i mimo veškerý hlavní děj. Když se s hrdiny ponoříte do oceánů Pandory a sledujete tamější roztodivný a nádherný život, litujete skutečnosti, že jste se nenarodili ve 22. století, abyste se k Alfě Centauri vydali doopravdy.

Pokud by James Cameron v blízké budoucnosti natočil fiktivní přírodopisný dokument o Pandoře, byl by to trhák. Mírumilovné scény jak vystřižené z naučného pořadu s komentářem Davida Attenborougha jsou scenáristicky možná jednoduchým, ale přesto působivým kontrastem k ohnivé akci, která tento křehký svět ohrožuje. Dává to smysl, ekologické, protiválečné a protikoloniální poselství Cameron přibalil i k původnímu Avataru.

A ono to k tomu patří. Na straně těch, kteří by chtěli ochránit krásu, ze které se tají dech, ale která nese i skrytý půvab vnitřní – ani silná a pozitivní spiritualita opět nechybí – by chtěl stát každý. Tedy snad s výjimkou technokratů, kteří by spíš ocenili podrobení Pandory a národa Na’vi. Nebo kteří rozebírají každý šroubek ve filmu, který ale chce být hlavně fantastickým zážitkem – a který na to oproti jiným má. Ti ostatní už se těší, až uzří třetí díl.