Poldovka se probouzí. Brownfield bude sloužit zase průmyslu, některé haly by ale mohly žít kulturou

Záměry v Poldovce oznámily tři firmy, vzniknout by tu měly především výrobní haly. V návrat života do areálu přitom doufá i město.

Eliška NováEliška Nová

logport

Foto: Logport

Logport plánuje v Poldovce vybudovat novou halu

0Zobrazit komentáře

Až tři a půl tisíce ploch v Česku jsou pozemky, které dříve sloužily průmyslu, výrobě nebo zemědělství. Dnes leží prázdnotou. Jedním z největších takových ploch je kladenská Poldi, která tvoří mimochodem asi třetinu celého města. Někdejší hutě teď znovu ožívají, průmysl tady zůstane. FER Consults, která podstatnou část brownfieldu vlastní, a její sesterské společnosti plánují z takzvané Poldovky vybudovat nový areál.

„Po vyčištění pozemků na nich plánujeme stavět a pronajímat průmyslové haly,“ uvedl pro CzechCrunch jednatel společnosti Pavel Pravda. FER Consult ale zrovna tak plánuje zachovat některé původní objekty jako generátory či halu, kde docházelo k takzvané nitridaci, chemickému vytvrzení povrchu zušlechtěné oceli. Zůstat by měl i objekt, kterému se říká modelárna. „Převážná část areálu by měla sloužit průmyslu, některé objekty by ale mohly sloužit pro kulturní či společenské účely. Budeme to vyhodnocovat jak technicky, tak ekonomicky,“ doplnil Pravda.

FER Consult není jediným hráčem v Poldovce – společnost část pozemků prodala, a to mimo jiné investiční skupině RSJ, která tu společně s developerem Panattoni plánuje postavit výrobní haly. Dohromady by měly být dvě o rozloze bezmála devadesát tisíc metrů čtverečních. Panattoni plánuje, že v Poldovce vznikne moderní industriální areál, který se bude jmenovat Panattoni Business Park Kladno. Haly by měly mít na střechách fotovoltaické panely a počítá se rovněž s centrálním zásobováním teplem nebo tepelnými čerpadly.

„Výstavbu na brownfieldech máme rádi, protože tak vracíme život do tradičních průmyslových lokalit. Ještě na začátku devadesátých let pracovalo v tomto dnes už mrtvém území přes šest tisíc zaměstnanců ve velmi složitých pracovních podmínkách. Tyto těžké provozy nahradíme moderním komplexem,“ doufá Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro Česko a Slovensko.

poldovka-a-1

Foto: Areál Poldi

Areál Poldi Kladno

Jak FER Consult, tak i Panattoni o svých budoucích plánech v Poldi jednají také s Kladnem. „Spolupracovali jsme s ním na územní studii, která určuje zásadní budoucí směřování areálu. S městem též konzultujeme všechny naše podstatné stavební záměry v Areálu Poldi,“ líčí Pravda. Se skupinou RSJ zase magistrát uzavřel plánovací smlouvu. Na jejím základě se developer měl zavázat k investicím v řádu milionů korun do vybudování potřebné infrastruktury, zejména pro dopravu.

Nedávno oznámila nový projekt v areálu nicméně také česká developerská společnost Logport Development. Ta nyní plánuje brownfield revitalizovat a následně začít s výstavbou. Dohromady má Logport k dispozici patnáct tisíc metrů čtverečních. Na nich plánuje vystavět šest tisíc metrů čtverečních prostor. Na ploše 0,1 hektaru vzniknou kanceláře, a to konverzí existující budovy. Zbývající plocha bude určena pro lehkou výrobu, distribuci a skladování. Logport plánuje v místě využít alternativní zdroje energie, proto bude využívat fotovoltaiku, dešťovou vodu a plánuje také zužitkovat přebytečné teplo ze sousední teplárny.

„Revitalizace bývalého areálu Poldi Kladno je klíčovým cílem pro budoucnost celého průmyslového developmentu v Česku. Brownfieldy, jako je tento, jsou přesně ta místa, kam průmyslový development patří,“ míní ředitel společnosti Logport Development David Vais.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zatímco Logport plánuje dokončení výstavby na první čtvrtletí roku 2024, Panattoni chce nové haly nájemcům předat v průběhu roku 2025. Kdy ale areál pojede, není jasné. „Odhadnout, kdy bude Poldovka plně využívána, nelze. Je to závislé na řadě faktorů, zejména pak na odstraňování starých ekologických zátěží,“ vysvětluje Pravda.

Zájem na novém životu v Poldovce má přitom i Kladno. „Sto padesát let směřoval do Kladna díky dolům a ocelárnám příliv nových obyvatel, pracovníků, firem a služeb. Po krachu průmyslu se tok této energie obrátil a městu velice chybí. Většina obyvatel Kladna směřuje za prací do metropole,“ uvedl na konferenci Brownfieldy radní pro rozvoj města Ondřej Rys s tím, že na okrajích Kladna zůstaly pozůstatky průmyslových areálů, přičemž největší je právě Poldovka.

Poldina huť byla založená na konci devatenáctého století Karlem Wittgensteinem. Proslula zejména pro výrobu speciálních ocelí Poldi. Po druhé světové válce se areál rozrostl, stejně tak pak také v šedesátých a sedmdesátých letech. Po revoluci ale došlo k útlumu výroby a nakonec i k pozastavení fungování celého areálu. A proč se vlastně jmenuje Poldi? Jméno mu dala žena Karla Wittgensteina Leopoldina. Hlava jeho manželky se pak objevila také v logu společnosti.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Cukrouš z cukrovaru. Skanska v soutěži vybrala do prostoru modřanského projektu umělecká díla

Soutěže na umělecká díla do veřejného prostoru soukromých projektů jsou v Česku neobvyklé. Do Modřanského cukrovaru vybrala porota čtyři.

Eliška NováEliška Nová

modransky-cukrovar-1

Foto: Skanska

Skanska chce v Modřanském cukrovaru umění, vybrala ho v soutěži

0Zobrazit komentáře

V Modřanech, v místě někdejšího cukrovaru, vzniká nová čtvrť, která je velká asi jako jedno celé Václavské náměstí a třetina navíc. Část nové zástavby by měla být už za rok hotová, proto se developerská společnost Skanska rozhodla oživit i budoucí veřejná prostranství. Vyhlásila tak soutěž na umělecká díla, která budou novou čtvrť dotvářet.

Soutěž pod názvem ART.cukrovar poptávala díla, která budou reagovat na témata udržitelnosti, místní komunity a historie. V porotě usedl sochař Pavel Karous, designér Maxim Vlečovský, krajinářská architektka Štěpánka Enderle i zástupci architektonického studia Chybík+Krištof, které projekt Modřanského cukrovaru navrhlo. Na výběru se ale podílel i pražský Institut plánování a rozvoje nebo městská část Praha 12. Do soutěže byl zapojen i krajinářský architekt Ferdinand Leffler, který určil podobu veřejných prostranství.

„V Česku nebývá zvykem, aby veřejné prostory soukromé developerské výstavby byly doplněny zhusta volným a užitým výtvarným uměním. Když už nějaké dílo vznikne, téměř vždy naplňuje znaky mělkého korporátního umění. Jinak je to v tomto případě, kdy je propojení architektury, veřejného prostoru a uměleckého díla věnována mimořádná pozornost,“ uvedl Karous, který se stal předsedou poroty.

Ta nakonec vybrala čtyři díla, která nyní CzechCrunch exkluzivně představuje. Vstup areálu má zdobit Cukrouš, zvíře spletené z kovových prutů. Je obrostlé popínavými rostlinami, které tvoří jeho srst. „Bude díky nim živý, proměnlivý v čase a bude stárnout společně s lidmi, kteří zde budou žít,“ uvedla autorka Cukrouše Linda Čihařová. Právě proměnlivost v čase i propojení s přírodou ocenila porota nejvíce.

cukrous

Foto: Skanska

Cukrouš je zvíře zpletené z kovových prutů, jehož srst tvoří popínavé rostliny

Druhým vítězem soutěže se stali architekti Matúš Berák a Jan Bittner, kteří vytvořili pískoviště. Ne tak ledajaké – v sobě má totiž vložený model starého cukrovaru. Dílo architekti nazvali Industriální archeologie a porotu na něm zaujalo spojení historie, archeologie a dětské hry. Bonusem je využití recyklovaného materiálu rebetong. „Skrze hru tu mohou děti být archeology a badateli, kteří objevují minulou podobu cukrovaru,“ popsali dílo autoři.

Kousek od budoucího náměstí Modřanského cukrovaru, na pobytových terasách, vzniknou větrníky, kinetické objekty od akademického sochaře Františka Svátka ve spolupráci s Evou Hubičkovou a Alenou Mocovou. Skupina větrných kinetických soch má nekonečné množství variant, a to díky tomu, že se pohybují a neustále mění formy. To má podle poroty až meditativní účinek. „Mohou přispět k atmosféře relaxace a vhodně doplní modrozelenou koncepci celého projektu,“ popisují autoři.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Čtvrtým vybraným dílem je lev, konkrétně Lev, co hlídá řepu. Tak se jmenuje socha, která má stát na novém náměstí. Autory jsou Roman Kvita a Pavlína Kvita. „Při historické rešerši nás zaujala zmínka o ochranné známce, kterou cukrovar používal. Lva se dvěma ocasy jako symbol českého podnikání. Kombinací s cukrovou řepou připomínáme významnou minulost spjatou s průmyslovou érou,“ uvádějí autoři sochy, která je zároveň vodním prvkem.

Ke čtyřem finalistům porota vybrala další dvě díla, která by se mohla objevit v další etapě výstavby. Jde o Krystal od Lucie Rónové a Modřanskou bránu od Miriam Kaminské. „Obrovský zájem ze strany umělců spolu s pestrostí a kvalitou zaslaných návrhů potvrdily, že cesta takové mezioborové spolupráce je správná, funkční a hodnotná,“ uvedl šéf Skanska Residential Petr Michálek. Do soutěže se přihlásilo 68 autorů se 122 uměleckými koncepty. Do druhého kola prošlo deset návrhů.

piskoviste

Foto: Skanska

Pískoviště má uprostřed model starého cukrovaru

modransky-cukrovar

Foto: Skanska

Modřanská brána je jedno z děl, které developer možná umístí v dalších etapách

S první etapou stavby Modřanského cukrovaru se začalo loni, dokončená by měla být příští rok, přičemž se počítá s tím, že v létě se tam budou moci nastěhovat majitelé bytů. Na konci roku by měla odstartovat výstavba druhé etapy, kterou už Skanska pustila do prodeje. Dohromady developer na plochu 58 tisíc metrů čtverečních naplánoval etap šest, přičemž s tou poslední by se mělo začít v roce 2027.

Skanska v projektu počítá s propracovaným systémem hospodaření s pitnou dešťovou i užitkovou vodou. Jde také o první projekt, který využívá šedou vodu na praní prádla. Na střechách mají být fototermické panely k ohřevu teplé vody a na stavbu developer používá už zmíněný rebetong, recyklovaný beton, který se vyrábí ze stavební suti a nahrazuje přírodní kamenivo. Prim budou mít v zástavbě chodci, minimum silnic slouží k tomu, aby se lidé dostali do garáží.

Zajímavostí také je, že jeden kupec bude moci koupit jen jeden byt. Pokud by jich chtěl více, firma ho vyzve, ať počká na další etapy výstavby. Skanska tak chce zabránit skupování nemovitostí na investici a slibuje si od toho lépe budovanou sousedskou komunitu.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox