Policejní stanice bez policistů. Když půjdete něco nahlásit ve středních Čechách, budete možná mluvit s televizí
Do služebny vás pustí bzučákem na dálku a uvnitř nenajdete nikoho. Jen stůl, telefon a velkou obrazovku s mikrofonem, kamerou a reproduktorem. Policie ve středních Čechách zkouší stanice, kde se s policistou spojíte přes videokonferenční hovor. Projekt Pol Point je v pilotním provozu, který má trvat do konce letošního. Zatím se dostal na osm míst.
Bezkontaktní místa jsou zřizována ve stávajících objektech policie, v budovách městských policií i v zázemí obecních nebo městských úřadů. Ale také na služebnách, které se třeba kvůli úsporám rušily, a tak lidé ze Sedlce-Prčic museli jezdit hlásit trestnou činnost do jiného města. V září se tam policisté vrátili, i když jen virtuálně. Kromě tamní služebny jsou na dálku také na Karlštejně, v Přerově nad Labem, Čechticích, Rudné, Lysé nad Labem, Zruči nad Sázavou a v Lánech.
„Vytváří nám to v daných lokalitách prostor pro policisty ve výkonu, kteří nemusejí čekat na služebně, ale mohou být užiteční v terénu,“ říká Václav Kučera, ředitel krajského ředitelství policie Středočeského kraje. Přínosem má být hlavně posílení policejní služby v ulicích měst a obcí a zvýšení dostupnosti pro občany. Cílem je ale také efektivní digitalizace služeb policie a snížení administrativní zátěže.
„Tyto technologie mohou urychlit, zjednodušit a v konečném důsledku i zlevnit komunikaci mnoha úřadů s občany po celé republice,“ myslí si Viktor Gyönyör ze společnosti AV Media, která systém dodává. Kromě ní s policií na rozšiřování techniky spolupracuje ALEV a Cisco.
Prázdná místnost navíc podle policie řeší jeden z důvodů, proč se stává, že oběti trestných činů na služebnu nedojdou, i když by měly co nahlásit. Když policistu nemá oběť reálně poblíž, podle představ instituce spíš nahlásí sexuální útok nebo domácí násilí. Nemusí se bát přístupu daného policisty, přijetí okolí a spíš nebude negativně vnímat celý proces.
Policista na obrazovce ve skutečnosti sedí v centrální místnosti na krajském ředitelství. „Setkáváme se tu s osobami, které nám chodí hlásit různou trestnou činnost, ale někteří se chtějí jen informovat, získat radu,“ doplňuje Jitka Poštulková, která centrální pracoviště obsluhuje. Jde tu ale třeba i absolvovat výslech. Lidé nemusí nic podepisovat, výpověď se nahrává jako celek a dál se případně pracuje s nahrávkou.