Policie začíná k odhalování přestupků využívat drony. Vidí nedodržování předností i předjíždění na plné

Drony mohou přispět k vyšší bezpečnosti na nebezpečných úsecích některých komunikací, kde se řidiči chovají nejčastěji nezodpovědně.

dron-pcr

Foto: PČR

Drony se stávají novými pomocníky policie

0Zobrazit komentáře

Pokud se budete pohybovat po komunikacích Jihomoravského kraje a nad vozovkou uvidíte vznášející se dron, vězte, že vás nejspíše sleduje místní policejní sbor. Ten si chce s pomocí dronů došlápnout na řidiče, kteří se chovají nezodpovědně na těch nejnebezpečnějších úsecích místních silnic.

Drony již dávno nejsou jen hračkou pro technologické nadšence, ale stávají se z nich důležité nástroje pro celou řadu profesí, od filmařů přes památkáře až po hasiče či policisty. Právě ti mohou s jejich pomocí značně rozšířit zorné pole oka zákona a odhalit tak například i dopravní přestupky, které by jinak zůstaly očím policistů skryty.

Právě dopravní policie v Jihomoravském kraji nyní testuje využití dronů při monitoringu silničního provozu či pro dokumentaci závažných dopravních nehod. Drony tak bude nyní možné potkávat například nad některými rizikovými úseky jihomoravských silnic, kde budou hlídat chování řidičů.

„Jde o nebezpečné přestupky, které mnohdy končí závažnými nehodami: předjíždění na horizontech, v místech se zákazem předjíždění, kontrolujeme i počínání řidičů na železničních přejezdech. Na rizikových křižovatkách silnic se zaměřujeme na respektování značek upravujících přednost,“ uvádí na webu Policie ČR mluvčí Petr Vala.

Právě riskantní předjíždění na plné čáře bylo jedním z nejčastějších prohřešků, které drony zachytily během úterní dopravní akce, jež se konala na Vyškovsku. Na vytipovaném silničním úseku, kde k těmto prohřeškům došlo, se v posledních pěti letech přihodilo 26 dopravních nehod, při kterých bylo zraněno 30 lidí, z toho sedm těžce.

Zkušenost s nasazením dronů tu již mají. Neocenitelným pomocníkem se staly při dokumentování škod, které za sebou zanechalo tornádo, jež se jižní Moravou prohnalo v roce 2021. Nasazovány jsou také pro monitoring hranic a využívá je i kriminální policie během vyšetřování.

Jedná se tak o další novinku, která může některé řidiče nepříjemně překvapit. Další je například i nový přístup policistů do centrální evidence přeplatků a nedoplatků rovnou z místa silniční kontroly. Odkudkoliv tak mohou strážníci zjistit, zda řidič nedluží na pokutách za své dopravní delikty. V některých případech je pak policie oprávněna v případě neuhrazení nedoplatků na místě odebrat vozidlu registrační značky či nasadit takzvanou botičku.