Polovičaté úpravy daní i osekání dotací. Na zalepení hrozivých děr rozpočtu to stejně stačit nebude
Třetinu úspor chce vláda získat zvýšeným výběrem daní, dvě třetiny úsporami ve výdajích. Představila zároveň solidní penzijní reformu.
Premiér Petr Fiala
Komentář Luboše Kreče: Vláda Petra Fialy představila po týdnech vyjednávání a spekulací balík opatření, který má zbrzdit rekordní zadlužování Česka. Součástí jsou jednak úpravy daní, jednak škrty ve výdajích. A pak také důchodová reforma, která se naplno projeví v budoucnu. Jde o kompromis, který údajně jen příští rok ušetří bezmála 100 miliard korun.
Ekonomové v čele s předsedou Národní rozpočtové rady Mojmírem Hamplem dlouhodobě upozorňují, že stav českých veřejných financí je neudržitelný a že po zrušení superhrubé mzdy z roku 2021 má státní rozpočet strukturální deficit kolem 220 miliard korun ročně. A že je třeba s tím něco udělat, protože jinak hrozí tvrdý náraz – po roce 2030 by chyběly peníze na důchody, navíc bude extrémně drahá obsluha dluhu, tedy splácení úroků.
Vláda nyní vystoupila s tím, po čem odborníci volali: s penzijní reformou a konsolidačním balíčkem. Jenže samotný obsah těchto opatření je sporný. Zatímco úprava penzí vesměs dává smysl, změny, jež mají bezprostředně zalátat rozpočtová salda, zůstaly v lepším případě na půl cesty. Hlavní problém? Že je kterákoliv (vlastně i tato) vláda může snadno zahodit.
Největší část úspor představují škrty v národních dotacích – od příštího roku na ně stát vyplatí o 55 miliard korun méně. Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS ovšem připustil, že je na každé vládě, zda se bude chovat odpovědně a bude v tomto ohledu stejně spořivá a protržní. Pokud by se k moci dostal třeba politik, který naopak státní podpoře fandí – nebo ji snad dokonce kvůli vlastnímu byznysu potřebuje –, může být rázem vše jinak. A bude šmitec i s největší porcí úspor, které mají pomoct veřejným financím.