Pomáhá Pentagonu i Ukrajině. Slovák spoluzaložil startup, jenž propojuje armádní systémy

Americký Picogrid získal od Pentagonu zakázku za miliardu dolarů. Teď od investorů včetně českých Credo Ventures nabral zásadní investici.

Peter BrejčákPeter Brejčák

66026834dff3c7b5a8b442aa_zane-and-martin-2-1

Foto: Picogrid

Zakladatelé startupu Picogrid Martin Slosarik a Zane Mountcastle

0Zobrazit komentáře

Armády stále více spoléhají na pokročilé technologie. Senzory, letadla, drony, vozidla i zbraně ale běžně fungují jako samostatné systémy a jejich vzájemná komunikace pokulhává. Technologie amerického Picogridu, který spoluzakládal Slovák Martin Slosarik, právě tyto systémy propojuje a umožňuje je ovládat dálkově z jednoho místa. Startup teď oznámil zásadní investici ve stovkách milionů korun, do které se připojilo i české Credo Ventures. Přinášíme všechny potřebné informace.

Zainvestovaný startup: Picogrid

Kdo investuje: Kolo vedl americký Initialized Capital s přispěním českých Credo Ventures a Starburst Ventures, Giant Step Capital, Domino Ventures a Alumni Ventures.

Kolik a v jakém kole: 12 milionů dolarů (280 milionů korun) v seedovém kole

Co startup dělá: „Každý senzor, letadlo, vozidlo a velitelské centrum fungují jako nezávislý systém bez možnosti vzájemné spolupráce,“ popisuje spoluzakladatel Zane Mountcastle. Technologie Picogridu je vytvořená pro řešení těchto problémů a pomáhá integrovat zařízení, na nichž je armáda stále více závislá. Jde i o drony, bezpilotní vozidla a nástroje pro zjišťování informací a vytváření přehledu pomocí umělé inteligence.

Kdo Picogrid využívá: Podle vlastního vyjádření získal startup v USA přes deset federálních kontraktů, jedním z nich je i projekt za miliardu dolarů (23,3 miliardy korun) pro americký Pentagon. Používá ho ale také ukrajinské ministerstvo obrany na válečných frontových líních.

Sídlo startupu: Kalifornie

Zakladatelé: Američan Zane Mountcastle a Slovák Martin Slosarik začali budovat obranné technologie před více než deseti lety. Autonomní systémy vyvíjeli nejprve na kolejích a poté jako dodavatelé pro americkou armádu.

Proč je to zajímavé: Picogrid využívá moderní hardware a software pro spolupráci dat systémů rozmístěných po celém světě. „Nejde jen o to mít nejsofistikovanější obranné systémy, ale o to, jak tyto systémy spolupracují jako jednotná síla. Integrace našich nejvyspělejších obranných systémů představuje rozdíl mezi odstrašením a zranitelností,“ komentuje Mountcastle.

Vše o startupových investicích

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym