Pomocí internetového bankovnictví podepíšete smlouvy i dokumenty. Další revoluční krok, hlásí BankID o nové službě

Peter BrejčákPeter Brejčák

bankidemoji

Foto: ČBA/CzechCrunch

Bankovní identita je jedním z největších digitalizačních projektů v Česku

1Zobrazit komentáře

Bankovní identita, projekt několika tuzemských finančních domů, který umožňuje ověřování totožnosti lidí online přes internetové bankovnictví, představila novou digitální službu. Pod názvem BankID Sign lidem umožní vytvoření zaručeného podpisu smlouvy nebo dokumentu ve formátu PDF.

BankID Sign tak bude garantovat totožnost osoby pomocí identifikace prostřednictvím bankovní identity. I když podobné služby na tuzemském trhu nabízí několik hráčů, žádná všeobecně používaná forma digitálního podpisu rozšířená není a společnost Bankovní identita očekává, že se to teď změní.

„Zaručený podpis BankID Sign je vedle bankovní identity další revoluční krok, který výrazně přispěje k celkové digitalizaci Česka. Náš zaručený podpis bude uživatel moci využívat v naprosté většině případů, kdy se podpisuje. Podpis smlouvy pomocí Sign zabere jen několik sekund,“ uvedl na tiskové konferenci Marek Růžička, výkonný ředitel Bankovní identity.

„V tuto chvíli v České republice všeobecně používaná forma digitálního podpisu chybí. To, co se dnes používá, je způsob ‚prostého podpisu‘, kdy dokumenty podepisujete zadáním kódu doručeného na mobilní telefon. Jenže druhá strana nemá jistotu, kdo skutečně dokument podepsal. BankID Sign ověří klienta prostřednictvím bankovní identity, což je jednoznačná identifikace. Navíc klient nepotřebuje žádný kvalifikovaný certifikát,“ doplnil předseda představenstva Jan Blažek.

BankID Sign bude dostupné zdarma

Nová služba bude dostupná zdarma všem uživatelům, kteří mají bankovní identitu. Ti přitom nemusí vlastnit elektronický podpis ani jiné prostředky. BankID bude i nadále sloužit k prokázání totožnosti, BankID Sign pak slouží k projevu vůle neboli srozumění osoby s určitým dokumentem.

Podle tvůrců je služba Sign využitelná v naprosté většině případů, kdy je vyžadován podpis. Validuje všechny podpisy v PDF včetně těch, které nebyly vytvořené přes BankID. Dokument je podepisován pomocí certifikátu klienta a přidává kvalifikovanou pečeť BankID, což poskytuje důvěryhodné záznamy o podepisovaných transakcích – pokud by klient záznam o svém podpisu popíral, bude opačnou skutečnost sám muset dokazovat.

Ověřování totožnosti klientů pomocí bankovní identity aktuálně nabízí šestice bank, do konce roku by se měly přidat další čtyři. Služba Sign je aktuálně připravena na testování, první s ním začne Česká spořitelna ještě v září. Do konce října by pak měla být služba dostupná u všech bank, které jsou do bankovní identity zapojené.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Samotná společnost Bankovní identita vznikla v loňském září, od začátku letošního roku následně vstoupila v platnost novela zákona umožňující poskytování služby ověřování totožnosti pomocí internetového bankovnictví. Akcionáři společnosti jsou Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Fio banka, Komerční banka, mBank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.

Už při vzniku služby experti o BankID mluvili jako o největším digitalizačním projektu tuzemského bankovnictví v historii, který se má stát běžnou součástí online života lidí. Službu má už dnes aktivovanou 4,2 milionu klientů bank a alespoň jednou ji využilo více než 500 tisíc lidí, kteří se díky ní mohou elektronicky prokázat například při používání online služeb státu třeba na Portálu občana a v dalších institucích.

Od začátku roku byla k dispozici možnost ověřovat svou identitu online zejména na portálech státní správy, o několik měsíců později se začaly přidávat také soukromé společnosti. Těch je aktuálně přes třicet, patří mezi ně například Generali Česká pojišťovna, Sazka, Mall Pay, Hypo na míru nebo Deloitte Advisory. Na připojení se aktuálně připravuje například ČEZ, Zonky nebo Wood & Company.

CzechCrunch Jobs