Ponorka, co se vydala k Titaniku, implodovala krátce po ponoru, říká pobřežní stráž. Nikdo nepřežil
V neděli se ztratila ponorka s pěti lidmi, která se vydala na prohlídku vraku Titaniku. Nalezené trosky jasně sugerují, že nikdo nepřežil.
Byla by to pouze bizarní kuriozita – několik bohatých lidí, včetně britského miliardáře Hamishe Hardinga, si za 250 tisíc dolarů udělala výlet ponorkou k vraku slavného Titaniku. Jenže pak se ponorka s názvem Titan ztratila. Zpráva okamžitě obletěla svět a rozjelo se pátrání. Teď ale přišlo oznámení, že se našly trosky ponorky. Celá posádka prakticky jistě zahynula.
Miniponorka se do hloubky necelých čtyř kilometrů vydala v neděli 18. června, zhruba 700 kilometrů od pobřeží kanadského ostrova Newfoundland. Pouhou hodinu a 45 minut od ponoru ale ponorka ztratila veškerou komunikaci s povrchem – a zmizela. Jelikož měla mít na palubě zásobu kyslíku asi na 70 až 96 hodin, předpokládalo se, že existuje šance plavidlo najít a posádku zachránit.
Teď ale na tiskové konferenci mluvčí pobřežní stráže oznámil, že trosky, nedávno nalezené nedaleko vraku Titaniku, s nejvyšší pravděpodobností patří Titanu. Pravděpodobným scénářem je, že ponorka implodovala ještě před dosažením finální hloubky a všichni na palubě okamžitě zahynuli.
„Trosky odpovídají katastrofickému selhání tlakové komory,“ uvedl mluvčí. Vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým všech pěti lidí, kteří zahynuli, a dodal, že nalezení nebo vylovení jejich těl je vysoce nepravděpodobné kvůli „neuvěřitelně nehostinnému prostředí“ na dně oceánu. Odhaduje se, že tlak v okolí Titaniku se pohybuje okolo 375 atmosfér.
Výprava, kterou organizovala americká společnost OceanGate, obsahovala celkem pět členů. Byli mezi nimi britský miliardář Hamish Harding, pákistánsko-britský miliardář Shahzada Dawood, jeho devatenáctiletý syn Suleman a hlubokomořský průzkumník a expert na Titanik Paul-Henri Nargeolet. Na palubě byl také zakladatel OceanGate Stockton Rush.
Celá výprava byla kritizována dlouho před nedělním spuštěním ponorky na vodu, zejména kvůli nedostatečnému důrazu na bezpečnost a testování. „Není tam žádná záloha, žádný únikový modul,“ řekl televizi BBC americký novinář David Pogue, který se v Titanu pod hladinu vydal loni.
Zařízení působilo v několika směrech improvizovaným dojmem: řízení probíhalo pomocí ovladačů herní konzole, některé prvky byly jen svařené trubky. Odborníci na podmořské výpravy z Marine Technology Society Rushovi už v roce 2018 napsali dopis, kdy upozorňovali na nedostatečnou bezpečnost.