Popovídáte si s ním a je zdarma. Nový model OpenAI v reálném čase konverzuje jako roboti ze sci-fi filmů

Nový model GPT-4o bude dostupný během několika příštích týdnů. Při představení v reálném čase například překládal z angličtiny do italštiny.

Jiří BlatnýJiří Blatný

sam-altman

Foto: Microsoft

Sam Altman ze společnosti OpenAI

0Zobrazit komentáře

Ve filmu Her z roku 2013 se samotář Joaquin Phoenix postupně zamilovává do umělé inteligence, které propůjčila hlas Scarlett Johansson. V centru celého děje je konverzace mezi mužem a počítačem s ženským hlasem. Když nyní startup OpenAI představil nový model svého systému, musel si leckdo vzpomenout právě na tento film. Model GPT-4o totiž umí přesvědčivě konverzovat v reálném čase, a navíc má být zdarma.

Novinka GPT-4o – písmeno o na konci odkazuje na latinské slovo omni, tedy vše – je podle technické ředitelky OpenAI Miry Murati rychlejší a lépe pracuje s textem, obrazem i zvukem než předchozí generace. Předplatitelé aplikace ChatGPT budou mít i nadále až pětkrát vyšší limit pro zadávané dotazy než neplatící, i pro ně ale bude dostupný.

Co všechno model dokáže, to OpenAI ukázalo při živém demu. Nejpůsobivější byl konverzační mód, který během představení zástupcům amerického startupu pomohl vyřešit jednoduchou lineární rovnici, a ještě jim během toho v reálném čase dával zpětnou vazbu ohledně jejich postupu.

Prakticky bez zaváhání a bez znatelné prodlevy dokázal i překládat krátkou konverzaci z angličtiny do italštiny a naopak. Poradit by si GPT-4o podle tvůrců měl v celkem padesáti jazycích. Kromě toho také zvládne přizpůsobit svůj hlas různým situacím. Když po něm vedoucí výzkumu z OpenAI March Chen a Barret Zoth chtěli, aby vyprávěl pohádku, ženský hlas po jejich prosbě postupně nabíral na dramatičnosti a nakonec i imitoval robotický hlas.

Odezva byla alespoň během představení velmi rychlá, konverzace opravdu plynula v reálném čase. Jestli to takové bude i při běžném používání, to se dozvíme během několika příštích týdnů, kdy firma nový model začne zpřístupňovat veřejnosti. K dispozici bude nejen ve webovém rozhraní, ale i jako samostatná počítačová aplikace.

Před včerejším uvedením GPT-4o se objevily nepotvrzené zprávy, podle kterých mělo OpenAI oznámit internetový vyhledávač s umělou inteligencí, který by konkuroval tomu od Googlu, hlasového asistenta zabudovaného do modelu GPT-4 nebo zcela nový a vylepšený model GPT-5, nic z toho ale uvedeno nebylo.

Zajímavé je ale načasování, které startup pro demonstraci nového produktu zvolilo: dnes se totiž koná konference Google I/O, kde by měl technologický obr a konkurent OpenAI i jeho největšího investora Microsoftu ohlásit vlastní novinky ze světa AI.