Portu hlásí přes 40 tisíc uživatelů a dvě a půl miliardy korun ve správě. Do konce roku překonáme 5 miliard, věří jeho šéf

Peter BrejčákPeter Brejčák

radim_martin_martin-min

Foto: Portu

Vedení Portu: Martin Jaroš (Operations Manager), Radim Krejčí (CEO) a Martin Luňáček (Product Manager)

Lidé stále více hledají nové možnosti, jakým způsobem a kde investovat své peníze a zhodnocovat tak úspory. V posledních letech díky tomu dochází k velkému rozvoji nových aplikací či služeb, které svou jednoduchostí a transparentností konkurují zavedeným produktům od bank či dalších finančních domů. A otevírají investiční svět lidem, které dosud míjel.

Jednou z takových služeb je Portu z dílny společnosti WOOD & Company, která od roku 2018 nabízí způsob dlouhodobého investování na kapitálových trzích ve formě asset managementu. To konkrétně znamená, že uživatel při registraci vyplní dotazník, na jehož základě Portu zjistí rizikový profil a navrhne investiční portfolio rozdělené mezi akcie, dluhopisy či komodity.

O investování a správu se pak starají algoritmy pod dohledem analytiků, kteří mohou v případě potřeby do portfolia zasáhnout. S tímto přístupem Portu oslovuje stále více zájemců, když jen za poslední měsíc zaznamenalo registraci téměř deseti tisíc nových investorů. Celkový počet uživatelů tak překročil hranici 40 tisíc, kterým spravuje aktiva ve výši 2,5 miliardy korun.

„Za zhruba tři roky od vstupu na trh získalo Portu 20 tisíc uživatelů a jednu miliardu aktiv pod správou, přičemž za další pouhé tři měsíce jsme dokázali tato čísla zdvojnásobit,“ pochvaluje si šéf Portu Radim Krejčí, který jen do konce letošního roku očekává další nárůst až na pět miliard korun pod správou.

portu_tym_stul-min

Foto: Portu

Tým stojící za platformou Portu

„Míří k nám jak nespokojení klienti podílových fondů, jiných online investičních služeb, ale i ti, kteří s investováním úplně začínají. Cíl pět miliard na konci roku je ambiciózní, ale věříme, že Portu má potenciál v objemech předehnat i velké české podílové fondy spravující aktuálně desítky miliard korun,“ doplňuje Krejčí pro CzechCrunch.

Pro naplnění ambiciózního cíle se Portu snaží zaměřit například na vzdělávání, ať už na blogu, webinářích nebo v rámci spolupráce s youtuberem Karlem „Kovy“ Kovářem. V Česku přitom vzniká stále více konkurentů, například aplikace Fondee manželů Hlavsových nebo Indigo od obchodníka s cennými papíry Patria Finance. Obě však v aktuálním počtu uživatelů oproti Portu zaostávají a jeho šéf se konkurence nebojí.

„Je dobře, že tyto služby existují a šíří povědomí o tom, že investovat se dá i levně a efektivně. Kdo si jednotlivé služby vyzkouší, sám se přesvědčí, která funguje nejlépe a dosahuje dlouhodobě nejvyššího zhodnocení. Ve vývoji máme před oběma službami více jak dva roky náskok a to nám umožňuje udávat trendy pro celý trh,“ popisuje Krejčí.

Investoři se přitom obecně stále více obrací i na další platformy, které umožňují například investovat do nemovitostí nebo přímo obchodovat na burze. Možností pro zhodnocování financí je i pro běžného uživatele stále víc. Podle šéfa Portu jsou však tyto firmy, jako například eToro, zaměřené na jiný zákaznický segment.

„Smyslem Portu je, aby se klienti nemuseli příliš starat – my se staráme za ně. Peníze mají pracovat pro vás, ne vy pro peníze. U tradingových platforem je to mnohdy obráceně, musíte se hodně snažit a výsledek tomu snažení vůbec nemusí odpovídat. Portu je tu od toho, aby generovalo výnosy dlouhodobě a konzistentně,“ hodnotí Krejčí.

Portu tak nabízí portfolia poskládaná na míru dle vyplněného investičního dotazníku, postará se o výběr ETF, jejich obchodování, rebalancing i měnové zajištění. Zjednodušeně řečeno stačí uživateli jen nahrát peníze a o zbytek se stará Portu. Jako další výhodu pak platforma označuje nákup frakcí, díky čemuž získají dobře diverzifikované portfolio i klienti s menšími obnosy peněz.

portu-web

Foto: Portu / CzechCrunch

Platforma Portu

Základní a jediný poplatek za správu aktiv na Portu činí jedno procento ročně z hodnoty investice. Poplatek přitom účtuje na měsíční bázi a je stanoven na základě denních stavů portfolia.

Jako další placenou službu pak Portu nabízí strategie, kde si mohou klienti sami zvolit složení a parametry investice, nebo si vyberou z nabídky tematických strategií, geograficky i sektorově zaměřených například na Asii, odpovědné investování či zdravotnictví. Za tuto službu platforma účtuje poplatek 0,89 až 1,89 procenta ročně dle zvoleného cenového plánu.

Slevy jako motivace pro dlouhodobé investování

V rámci svého rozvojového plánu teď Portu přichází s další novinkou, kterou chce navýšit počet investorů i objem aktiv pod správou. Jde o snížení poplatku za správu, v některých případech až o 40 procent. Do portfolií je tak možné investovat s poplatky už od 0,6 procenta ročně, přičemž poplatky za službu vlastní strategie startují na 0,53 procenta ročně.

Konkrétní výše slevy je přitom vázána na délku fixovaného období podle čtyř úrovní. Když se investor zaváže prostředky investovat 5 let, dosáhne na slevu 20 procent, u 7 let dosáhne na 25 procent, při 10 letech pak 30 procent a u 15 let zmiňovaných 40 procent.

„Slevou, kterou jsme navázali na investiční horizont, chceme motivovat klienty k odpovědnému chování a k dodržení stanoveného investičního cíle. Právě dlouhodobý horizont je faktorem, který v investování prokazuje velkou efektivitu a je v podstatě jediným vodítkem k úspěchu,“ říká k novince Krejčí.

Šéf Portu je přesvědčen, že čím delší je investiční horizont, tím smysluplnější je investování, ať už tak činíte de facto kdekoliv. Navzdory tomu nejsou předčasné výběry na Portu nijak omezeny, klientovi je ale v takovém případě u vybírané částky doúčtován zpětně rozdíl mezi zvýhodněným poplatkem a jeho plnou výší.

lasvit-la-mamounia-1

Přečtěte si takéČeské světlo v orientu. Lasvit rozzářil hotel La Mamounia v MarrákešiČeské světlo ve věhlasné orientální stavbě. Lasvit rozzářil hotel La Mamounia v marocké Marrákeši

„Tímto programem chceme klienty nejen odměnit, ale naučit je také lépe finančně plánovat. Cílů i portfolií proto může být více a mohou se lišit i rizikovým profilem – u delšího horizontu je možné si dovolit vyšší rizikovost a tím i vyšší potenciální výnos. Je to jen o práci s pravděpodobností výběrů, o finančním plánování a jisté disciplíně,“ popisuje Krejčí.

Šéf Portu tak rovnou přiznává, že uživatelům s tendencí zmatkovat při každém výkyvu na trzích tato platforma moc vyhovovat nebude. Snížení poplatků přitom podle něj fungování aplikace ani její kvalitu neohrozí.

„Naopak, umožní nám to upevnit naší pozici lídra na trhu, růst ještě rychleji a nadále pracovat na zlepšování Portu. Inovativní produktový vývoj a vysoká kvalita služeb pro nás byla vždy na prvním místě a na tom se nic měnit nebude ani do budoucna,“ dodává Krejčí.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je společnost WOOD & Company. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.