Poslední odpočinek ve stylu Sněhurky. Výstava Skleněná duše ukazuje urny navržené českými umělci

Funerální plastiky vytvořené ze skla mají připomenout doby, kdy nebylo ukládání popela do skleněných schránek ničím výjimečným.

sklenena-duse1

Foto: UPM

Skleněná funerální plastika

0Zobrazit komentáře

Každý zná příběh o Sněhurce, kterou po její smrti uložili do skleněné rakve. Nad tím, jak by mohl podobně pohádkový poslední odpočinek vypadat v naší společnosti nakloněné žehu, se zamýšlí nový výstava Skleněná duše, v rámci které Uměleckoprůmyslové museum v Praze vystavuje návrhy funerálních plastik určených pro uložení ostatků pozůstalých.

Pokud Češi něco skutečně umí, pak je to dělat dobré pivo a krásné sklo. To ostatně mělo před druhou světovou válkou takovou váhu, že bylo běžně užíváno i ve funerálním umění, tedy umění spojeném s posledním odpočinkem člověka.

Jednou z forem jeho využití jsou i skleněné urny určené k uložení popela zesnulého, které dnes na hřbitovech potkáte jen sporadicky. Právě na téma funerální plastiky se zaměřuje nová výstava Uměleckoprůmyslového musea v Praze připravená českou skupinou Glaz Bridge.

Ta oslovila české designéry, umělce a výtvarníky, aby navrhli svou vlastní vizi skleněné pohřební urny. Výstava tak obsahuje nejen díla sklářů a sklo designérů, ale podíleli se na ní i malíři, sochaři, šperkaři či fotografové. Mezi konkrétní jména patří například známý sklářští výtvarníci Martin Janecký a Zdeněk Lhotský, fotograf Tono Stano, šperkař Jiří Belda či módní návrhářka Natálie Dufková.

„Jsme svědky příběhu, jak se tradiční tavená plastika v dialogu s kovem, minerály a šperkařskými technikami stává novým artefaktem a nabývá dalších významů. Vše je podřízeno jednotnému záměru: vytvořit funkční funerální objekt a uměleckými prostředky vzdát úctu zesnulým,“ říká kurátorka výstavy Martina Sikorová, jejímž cílem bylo nabídnout návštěvníkům co možná nejpestřejší mozaiku přístupů k tématu.

Urna totiž nemusí zákonitě končit uložená pod náhrobním kamenem, ale může fungovat i jako umělecké memento na ty, kterým byla „zasvěcena“. Kromě popela může obsahovat šperky, dopisy a další osobní předměty zesnulých a připomínat je například na krbové římse potomků. Samotný design urny může být upomínkou na záliby zesnulého či může parafrázovat moment, který jej pozůstalým připomíná. Výstavu je možné navštívit až do poloviny září.

sklenena-duse2

Foto: UPM

Skleněná funerální plastika

Diskuze (0)

Novinka

Anonym