Poslední svého druhu. U Třebíče opravili výjimečnou venkovskou synagogu, teď je z ní muzeum
Deset let trvala v Polici u Jemnice rekonstrukce venkovské synagogy. O tom, jak to tam kdysi vypadalo, vypověděla jen jediná fotografie.
Neznalý kolemjdoucí by si ji mohl splést s běžnou chalupou. Ostatně štít má téměř totožný. Kdo věří, toho patrně z omylu vyvede právě víra. V Polici u Jemnice mají venkovskou synagogu, jaká se v Česku už jen tak nevidí. Před dvaceti lety tu koupila Federace židovských obcí v ČR opuštěnou ruinu, kde sto dvacet let žádná bohoslužba neproběhla a z původního účelu stavby se nedochovalo prakticky nic. Loni dokončená rekonstrukce tak stála na průzkumech a jediné fotografii.
„Jediná fotografie, kterou jsme měli, zachycovala původní stav průčelí synagogy. Před zahájením samotné opravy jsme zadali tři průzkumy, archeologický, restaurátorský a stavebněhistorický, ovšem příliš platné nám nebyly, stejně jako dva prováděcí projekty, protože se vše muselo řešit operativně při změnách, které vyplynuly při postupu prací,“ vypráví pro CzechCrunch architekt a památkář Jaroslav Klenovský.
Práce začaly v roce 2011 a trvaly deset let. Především proto, že federace nedosáhla na větší dotaci z evropských fondů. A tak šla rekonstrukce postupně tak, jak přicházely finance z domácích zdrojů. Přeměna stavby vyšla nakonec na šest a půl milionu korun.
„Vůbec nám to ale nevadí, aspoň jsme se nemuseli termínově stresovat a měli jsme dost času všechno promyslet a prodiskutovat. Podobně postupujeme i u jiných památek, například i u Staré synagogy ve Velkém Meziříčí,“ líčí Klenovský. Nakonec dostala renovace ocenění Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v kategorii Příkladná obnova památky.
Budova postavená ve stylu takzvaného venkovského baroka je zděná přízemní stavba téměř čtvercového půdorysu s trojúhelným zakřiveným štítem a sedlovou střechou. Bohoslužbám už sloužit nebude. Uvnitř je malá expozice, která se věnuje historii a památkám místní židovské komunity, ale i náročné rekonstrukci unikátní stavby. Důvod je prostý, věřících už není tolik, aby dávalo smysl tady náboženské rituály provádět.
„Dnešních deset židovských obcí má pro nedostatek členů samo problém zajistit minimální účast deseti mužů, takzvaný minjan, při bohoslužbách, a to jsou ve velkých městech. Opravených a volných synagog, které dnes slouží muzejním a kulturním účelům, máme v republice desítky,“ vysvětluje památkář.
Police u Jemnice se nachází v okrese Třebíč. Stejnojmenné město je známé pro svou dochovanou židovskou čtvrť, která se jako unikát dostala i na seznam UNESCO. Byť se mezi unikáty řadí i obnovená venkovská synagoga v Polici, takové pocty se nedočká, památkovou ochranu ale stavba má. Synagoga navíc tvoří ucelený soubor s Židovskou ulicí, která se dochovala v téměř komplexním stavu, a také s nedalekým hřbitovem. I to ji činí výjimečnou.