Postavit maličký dům a zasadit strom. DONE je český tiny house, který lze složit vlastníma rukama
Tiny house DONE je malý a přesto útulný
Zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Tak zní starý tradiční seznam životních úspěchů, kterých by měl každý správný muž dosáhnout. Díky nejnovějšímu projektu českého studia DDAANN a Lukáše Otevřela si může první dva úkoly odškrtnout v podstatě kdokoliv, a ještě tím získá prostor pro splnění třetího životního poslání.
Zasadit strom není zase tak náročné, ale postavit dům? Výstavba vlastního domu na předměstí většího města může být finančně velice náročnou záležitostí, která šplhá do mnoha milionů korun. Proto jsou výstavby často doprovázeny mnohými kompromisy a ústupky, kvůli nimž není výsledné bydlení tak komfortní, jak si majitelé původně představovali.
Neplatí to však u životního stylu nazývaného tiny housing, tedy bydlení ve skutečně drobném domku s minimálním životním prostorem, nízkými pořizovacími náklady, ale i minimálním zásahem do prostředí, ve kterém je takový domek postaven.
Fenoménu tiny housingu začíná ve světě propadat stále větší počet osob a na některých místech vznikají dokonce celé komunity žijící v těchto příbytcích. Do České republiky tento fenomén dorazil poměrně nedávno a stále můžeme říci, že je v úplných začátcích.
Proč volit život v malém domku? Důvodů může být hned několik, ať už je to láska k přírodě, se kterou chtějí být obyvatelé takového domečku v co nejužším spojení, ale i finanční důvody, kdy vzhledem k současným cenám nemovitostí mladí lidé na větší dům zkrátka nemají. Navíc současná generace třicátníků mnohdy nemá k manuální práci takový vztah jako jejich rodiče, a proto volí co možná nejvíce nenáročnou variantu stavby domu.
DONE a je hotovo!
Nepředstavujme si však tiny house pouze jako boudu, do které foukal vlk v pohádce O třech prasátkách. Maličký domek může být skutečnou stylovkou, jak dokazuje i nejnovější tuzemský projekt jménem Tiny House DONE, který umožní svému majiteli nejen vlastní bydlení, ale i možnost postavit si svůj domek vlastníma rukama.
DONE je minimalistická montovaná dřevostavba, která vznikla v rukou architektů Danielů Baudise a Rohana ze studia DDAANN, kteří se spojili s Lukášem Otevřelem, známým pro svůj projekt plovoucího domu na Vltavě jménem PORT X.
Výsledkem spolupráce je malý domek, který si jeho majitel může velice jednoduše sám postavit podle detailního návodu. Tak trochu tedy připomíná nábytek od IKEA s tím rozdílem, že „Hotovo!“ po několika desítkách minut montování určitě nezakřičíte. Je však zajímavé, že si prozatím valná většina zájemců o domek vyžádala kompletní dodávku stavby.
„Chtěli jsme vytvořit něco minimalistického, lokálně českého a současného, i když s ambicí toto v budoucnu rozšířit dál do světa. Koncept DONE vznikl s akcentem na praktičnost užívání v dnešní uspěchané době, vlastní částečnou asistenci při stavbě a splnění si dvou dílů životní triády – tedy postavit dům a zasadit strom,“ říká o projektu Lukáš Otevřel.
Rozměry domu jsou pouhých 12 metrů čtverečních a přesto dokáže nenáročným obyvatelům nabídnout vše potřebné pro spokojený život. Najdeme v něm obývací pokoj, kuchyňku, kamna i dřez, sprchu s toaletou, technickou místnost a nechybí ani venkovní terasa. Majitelům jsou k dispozici v rámci možností bohaté úložné prostory, skládací postel, kuchyňský stůl se židlemi, a to vše v řemeslném provedení české společnosti Devoto.
U DONE hraje velmi výraznou roli také okolí domu. Díky malým rozměrům jej lze postavit na místech, kde byste si klasický dům mohli představit jen stěží. Jeho majitelé ho tak mohou situovat na místa s krásným výhledem a jedinečnou okolní přírodou. To ostatně potvrzuje i aktuální umístění jednoho z českých minidomků ve Smržovce, v těsné blízkosti lesa, kam si můžete udělat za domkem výlet.
Dům by tedy byl postaven a co strom? I na něj autoři mysleli a ke každému domku dodávají sazenici stromku na přání, který zároveň může odpovídat dřevěnému obložení celého domku. Majitel maličké dřevostavby tak zvládne zabít dvě tradiční mouchy jednou ranou a ještě je jeho dům hned od počátku souzní s přírodou.
„V dětství jsem měl osobní vztah k naší první chatě, kterou náš otec s dědou stavěli tak, jak se to muselo – svépomocí. Bavilo mě vidět posun. Týden co týden jsme tam jezdili a já coby kluk žasnul, co tam vzniká. A nedávno jsem si řekl, že moje schopnosti jsou sice limitované, ale něco malého bych se chtěl pokusit zkompletovat, jen k tomu dostat správný návod a partu kamarádů. Když šla skříň z IKEA, půjde i DONE,“ říká Otevřel o své inspiraci.
Postav si sám
Domek je momentálně nabízen ve třech variantách. První verze nese pojmenování CORE. Jedná se o základní obyvatelnou strukturu domku bez výbavových prvků, jako je vytápění, kuchyň, sprcha či toaleta. Díky tomu si ji mohou majitelé dovybavit svépomocí nebo může sloužit jako útulna, hospodářské stavení a podobně. V České republice je k dostání za 365 tisíc korun.
Druhou variantou je provedení OFFGRID, které nevyžaduje žádné napojení na sítě, je osazeno kamny a nádrží na dováženou vodu, která může být kombinována se sbíranou dešťovou vodou. O energii v domě se stará buď menší gelová baterie, nebo systém kombinující solární panely s bateriemi, které mohou být propojeny s tepelným čerpadlem.
Díky tomuto řešení je domek plně soběstačný a může stát i tam, kde by komín a kouř mohly způsobovat problémy. Cena tohoto domku je 630 tisíc korun bez daně. Pokud si troufnete na dopravu a montáž sami, můžete si z této částky odečíst 100 tisíc korun.
TOP PRACOVNÍ NABÍDKY
Více na CzechCrunch JobsTřetí a nejluxusnější verzí je GLAMP. Ta je dodávána s luxusními prvky výbavy, jako je jasanová kuchyň s deskou z umělého kamene, úložné prostory pro delší pobyt, luxusní sprchové hlavice a kohoutky, jasanové obklady, kořenová čistička, tlaková voda, a možností plnohodnotného napojení na sítě. Z jasanu jsou zde vyrobeny také výbavové prvky nábytku a nechybí ani sazenice tohoto stromu. Cena vrcholné verze je 670 tisíc korun bez daně a opět platí možnost odečtení stejné částky jako u verze OFFGRID, pokud si dopravu a stavbu zajistíte sami.
Zájemci jsou momentálně po složení zálohy zařazováni do pořadníku. Zpracování panelů trvá přibližně dva měsíce a další měsíc zabere samotná doprava a montáž na místě. Do budoucna by měly vzniknout i dostatečné skladové zásoby, aby bylo možné domek doručit a sestavit okamžitě. Délka doručení a montáž závisí většinou na dané lokalitě, která může být i velice odlehlá.
Autoři nabízejí svůj domek nejen v Česku, ale také za hranicemi. V současné době je největší zájem z Dánska, kde stavení boduje především díky svému modernímu minimalistickému pojetí.
„Nejvíce poptávek je po GLAMPu, který je vhodný umístit někam, kde již jsou sítě. Dá se o něj například rozšířit rodinný dům, o speciální hostovské stavení – rodiče nebo děti nechat ve svém vlastním soukromí. Nebo jej lze využít jako dočasnou stavbu při stavbě něčeho většího. GLAMP si postavil náš první klient Jaroslav, jelikož elektřina i voda již byly na pozemku a dávalo mu větší smysl napojit se na místní sítě,“ vysvětluje Otevřel.
Nejspíše nemůžeme očekávat, že bude DONE spouštěčem masivního boomu tiny housingu v Čechách, jedná se však o velice zajímavou alternativu k životu ve městě. Dokážeme si skvěle představit střídání bydlení v Praze a v tomto malém domku ztraceného kdesi v lesích. Lze jej však využít i jako prostředek k vydělávání peněz, ve stylu Rent the Backyard.