Potomci stromů, které znaly už Albrechta z Valdštejna, jdou do aukce. Výtěžek opatří nové listnáče
Aukce genofondu třicítky vzácných stromů má pomoci k vysázení deseti milionů dalších. Účastnit se jí mají i šéfové Kofoly nebo RSJ.
Masarykova lípa u Pražského hradu
Stojí na Pražském Hradě a prý si ji oblíbil už Tomáš Garrigue Masaryk. Lípa dává stín na Masarykově vyhlídce, kterou postavil u Jeleního příkopu sám velký architekt Josip Plečnik. Jde o lípu velkolistou, stará je dvě stě let a vyvolávací cena z ní vypěstovaného stromu je čtyřicet tisíc korun.
Nadace Partnerství dala s pomocí odborníků dohromady třicítku stromů z celého Česka. Stejně jako Masarykova lípa mají všechny za sebou zajímavý příběh. A všechny jsou také statné, vzrostlé stromy, jejichž věk by se ve slušné společnosti snad raději ani neměl zmiňovat. Jejich genofond chce dát nyní nadace do dražby, která se uskuteční už tento pátek v Otevřené zahradě v Brně.
„Stromy jsou vrcholným uměleckým dílem tohoto světa, jedná se o jedinečnou filantropickou příležitost, žádný podobný soubor stromů už v Česku neexistuje,“ líčí ředitel nadace Petr Kazda. Výtěžek netradiční aukce půjde na výsadbu nových stromů. Partnerství si dalo za cíl vysadit jich do roku 2025 v Česku deset milionů.
Genetický materiál vzácných stromů pro aukci sesbíral zahradní a krajinný architekt Jan Hendrych z České zemědělské univerzity. Navázal přitom na ideu, která vznikla před deseti lety v botanickém Ústavu Silva Taroucy. „Sbíral jsem nejstatnější, nejhezčí a nejstarší jedince a při tom objel celou republiku. Převážně ze semenáčků jsme pak s kolegy pěstovali nové stromy,“ uvádí Hendrych.