Potomci stromů, které znaly už Albrechta z Valdštejna, jdou do aukce. Výtěžek opatří nové listnáče

Aukce genofondu třicítky vzácných stromů má pomoci k vysázení deseti milionů dalších. Účastnit se jí mají i šéfové Kofoly nebo RSJ.

Eliška NováEliška Nová

masarykova-lipaStory

Foto: Nadace Partnerství

Masarykova lípa u Pražského hradu

0Zobrazit komentáře

Stojí na Pražském Hradě a prý si ji oblíbil už Tomáš Garrigue Masaryk. Lípa dává stín na Masarykově vyhlídce, kterou postavil u Jeleního příkopu sám velký architekt Josip Plečnik. Jde o lípu velkolistou, stará je dvě stě let a vyvolávací cena z ní vypěstovaného stromu je čtyřicet tisíc korun.

Nadace Partnerství dala s pomocí odborníků dohromady třicítku stromů z celého Česka. Stejně jako Masarykova lípa mají všechny za sebou zajímavý příběh. A všechny jsou také statné, vzrostlé stromy, jejichž věk by se ve slušné společnosti snad raději ani neměl zmiňovat. Jejich genofond chce dát nyní nadace do dražby, která se uskuteční už tento pátek v Otevřené zahradě v Brně.

„Stromy jsou vrcholným uměleckým dílem tohoto světa, jedná se o jedinečnou filantropickou příležitost, žádný podobný soubor stromů už v Česku neexistuje,“ líčí ředitel nadace Petr Kazda. Výtěžek netradiční aukce půjde na výsadbu nových stromů. Partnerství si dalo za cíl vysadit jich do roku 2025 v Česku deset milionů.

Genetický materiál vzácných stromů pro aukci sesbíral zahradní a krajinný architekt Jan Hendrych z České zemědělské univerzity. Navázal přitom na ideu, která vznikla před deseti lety v botanickém Ústavu Silva Taroucy. „Sbíral jsem nejstatnější, nejhezčí a nejstarší jedince a při tom objel celou republiku. Převážně ze semenáčků jsme pak s kolegy pěstovali nové stromy,“ uvádí Hendrych.

Ten stromy sesbíral a namnožil. Unikátní kolekci třiceti z původních stovek pak získal regionální ředitel pro Evropu filantropické organizace Porticus a bývalý poslanec Ondřej Liška. Odkoupil už třímetrové stromy. Původně měl ambici vysázet je sám, nezbývala ale kapacita, a tak je předal Nadaci Partnerství.

Jde především o lípy nebo o duby. A v nabídce jsou i potomci takových, které pamatují Albrechta z Valdštejna, českého vojevůdce a politika sedmnáctého století. Konkrétně jde o ty z lipové aleje mezi Valdštejnovým jičínským zámkem a klášterem ve Valdicích. Stromořadí tu komponoval barokní architekt Giovanni Pieroni, právě na pozvání vojevůdce. Kromě slavných předků ale lipová alej chrání i současníky, konkrétně páchníka hnědého, kriticky ohroženého brouka. Vyvolávací cena je třicet tisíc korun.

V nabídce je rovněž sazenice dubu tureckého, který roste v Údolí Děsu, kde jsou jeskyně se zimujícími netopýry. V okolí má hnízdiště sedm kriticky ohrožených druhů ptáků a v roklích jsou zkameněliny trilobitů. To vše na dohled od hradu Karlštejn, v srdci Českého krasu. Vyvolávací cena je dvacet tisíc korun.

A do třetice ze třicítky na výběr jmenujme aspoň petrohradský dub. Jde o druhý nejmohutnější dub v Česku a v sedmnáctém století se u něj tajně scházeli vůdci selského povstání. Najdete ho u zříceniny Petrohrad. Jeho potomka je pak možné si pořídit za čtyřicet tisíc korun.

Stromy jsou nejefektivnější klimatizací pro přehřátá města.

Kromě stromů jsou ale v nabídce také místa, kam je možné strom zasadit. Jde například o kolonádu u Ferdinandova pramene v Mariánských lázních, v zahradách pod Petřínem, na Velehradě nebo na dohled od Řípu. Možnost je ale samozřejmě strom umístit i na vlastní zahradu. Sázet se bude na podzim.

„Stromy jsou nejefektivnější klimatizací pro přehřátá města. Do naší krajiny vracejí biologickou rozmanitost, vodu i stín, chrání půdu. Jen letos chceme na výsadbové projekty přispět více než třinácti miliony korun,“ uvádí Kazda.

Dražebního večera se účastní například také šéf Kofoly Jannis Samaras, šéf finanční skupiny RSJ Libor Winkler, spolumajitel softwarové společnosti Y Soft Václav Muchna, majitel stavební firmy Liko-s Libor Musil, výkonný ředitel Penta Real Estate Tomáš Laštovka, manažerka z RSJ Petra Musilová nebo Tomáš Ráček z Deloitte.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym