Potravinový koncern Nestlé zaplatí 7,2 miliardy dolarů Starbucksu za to, aby mohl prodávat jeho kávu

Filip HouskaFilip Houska

starbucks_050718-1
0Zobrazit komentáře

Na globálním potravinovém trhu dochází k obrovskému obchodu. Švýcarský gigant Nestlé uzavírá smlouvu s populární kavárenskou frančízou Starbucks, díky které bude moci prodávat její kávové produkty. Částka se má vyšplhat až na astronomických 7,2 miliardy dolarů, v přepočtu tedy cca 153 miliard korun.

Největší potravinový hráč na světě Nestlé má tuto vlivnou a ověřenou značku používat hlavně pro produkci kávových kapslí do kávovarů Nespresso a Dolce Gusto. V případě, že celý obchod klapne, Nestlé bude moci prodávat produkty s brandem Starbucks od začátku příštího roku s očekáváním, že posílí svou pozici v kávovém průmyslu.

dorsey

Přečtěte si takéTwitter uchovával nešifrovaná hesla uživatelů. Doporučuje jejich okamžitou změnuTwitter uchovával nešifrovaná hesla uživatelů. Doporučuje jejich okamžitou změnu

Mark Schneider, šéf společnosti Nestlé, komentoval tuto alianci jako „významný krok a velký den pro všechny milovníky kávy“. Lze očekávat, že potravinový koncern ze švýcarského města Vevey bude tímto krokem mířit zejména na mladistvé, kteří jsou ochotní si za kávu připlatit a vkládají vyšší důraz na brand. Patrně tomu tedy bude odpovídat i výsledná cena za kapsli.

nestle_050718-2

HQ Nestlé ve Vevey

Pro Starbucks má tento obchod také velký smysl. Do roku 2021 má očekávat návratnost až 20 miliard dolarů, a to prostřednictvím zpětných odkupů akcií a dividend. Na druhou stranu přišel světoznámý řetězec o přibližně 500 svých zaměstnanců, které si Nestlé přetáhlo k sobě. I tak však zůstanou v centrále v americkém Seattlu.

nestle_050718-1

Foto: Starbucks Newsroom; Media | Nestlé Global

Lobe: aplikace, se kterou lze za pomoci vizuálního editoru učit vlastní umělou inteligenci

lobe
0Zobrazit komentáře

Umělá inteligence a s ní související metody strojového učení jsou dnes prakticky na každém kroku. Snad každý druhý startup vstoupil do oblasti, která využívá zastaralé technologie, a snaží se je vylepšit tím, že většinu procesů zautomatizuje a připojí k nim umělou inteligenci – ostatně to dělá i Google, Apple, Uber nebo třeba Tesla. Jak ale s něčím takovým začít, i přesto, že neoplýváte potřebnými technickými znalostmi? Řešením by mohl být startup Lobe.

Lobe převedl složitou oblast takzvaného deep learningu do jednoduché formy, kterou pochopí a zároveň může využít téměř každý. V přehledném rozhraní tak můžete vzít svá data a pouhým přetahováním navolit akce, které se mají stát, jaké typy objektů má umělá inteligence rozpoznávat a způsob, jakým ji to budete učit.

modely

Přečtěte si takéTesla chce již za rok a půl začít vyrábět nový Model Y a plánuje vlastní službu na sdílení vozidelTesla chce již za rok a půl začít vyrábět nový Model Y a plánuje vlastní službu na sdílení vozidel

Může jít o jednoduché rozpoznávání výrazu obličeje, který poté z databáze vybere typ smajlíka, který mu je nejvíce podobný, nebo propojení databáze rostlin s pořizovanými fotografiemi tak, aby technologie rozpoznala druh květiny, která je na obrázku, například v mobilní aplikaci. Možností je takřka neomezeně a vše je založeno na sběru dat a postupném učení dané umělé inteligence.

lobex

Čím více příkladů jí takto poskytnete, tím přesnější výsledky bude schopna zpracovat. V rámci nástroje si pak lze navíc prohlížet veškeré zaznamenané vizuální výsledky, procento přesnosti každého z nich a samozřejmě i celkové statistiky, které ukazují, jak daleko je deep learning ve své přesnosti a kompletaci dat, které potřebuje k bezchybnému provozu.

Snaha o rozvoj komunity

Celý nástroj má na svědomí trojice nadšenců, konkrétně dva vývojáři umělé inteligence Menges a Beissinger a designer Mike Matas. Jejich motivací bylo změnit způsob, jakým lidé přistupují k umělé inteligenci, otevřít jim k ní jednoduchou cestu, podobně jako u nástrojů, které učí děti a méně znalé programování či design, a samozřejmě z toho po čase udělat mnohem robustnější produkt.

lobeteam

Trojice zakladatelů, zleva Adam Menges, Mike Matas a Markus Beissinger

Lobe je aktuálně zcela zdarma, jelikož se nachází ve své beta verzi. Některé z příkladů učení, které lze v aplikaci navrhnout, můžete najít zde. Pokud by vás přeci jen zajímalo víc a především to, jak nástroj vypadá a jak tvorba funguje, vše se dozvíte v následujícím videu: