Povídat si s autem jako v Knight Riderovi? V těch od Škody a Volkswagenu to bude možné díky ChatGPT

Kdo by neznal Michaela Knighta a jeho vůz KITT, který byl schopen mluvit? Seriálová fantazie se nyní díky ChatGPT stane realitou.

chatgpt-skoda

Foto: Škoda Auto

Díky umělé inteligenci si s vozem pořádně popovídají i majitelé těch od Škodovky

0Zobrazit komentáře

Mluvící automobily byly v minulosti pouze otázkou fantazie tvůrců seriálů, jako je osmdesátkový Knight Rider s vozem KITTem v jedné z hlavních rolí. Díky pokroku se však stávají realitou a umělá inteligence jejich schopnosti výrazně rozšiřuje. Automobilky Škoda a Volkswagen nyní oznámily, že do svých vozů začnou implementovat chatovacího robota ChatGPT. Díky tomu bude možné se během jízdy zeptat hlasového asistenta v podstatě na cokoliv, případně s ním rovnou vést i rozhovor. Funkce se s nejnovější verzí infotainmentu dočká model Enyaq, ale i Superb, Kodiaq a Octavia. U Volkswagenu všechny elektrické modely, ale i Tiguan, Passat či Golf.

Možná se vám také někdy stalo, že jste v autě řešili se spolujezdcem téma, ze kterého vám vykrystalizovaly otázky, na něž nebyl ani jeden z vás schopen odpovědět. Normálně by přišly na řadu Google a Wikipedie, pokud však budete sedět v některém z moderních modelů od Škodovky či Volkswagenu, googlení nebude potřeba. Stačí se jen zeptat přímo ve voze hlasových asistentů, v případě Škody tedy Laury a u Volkswagenu asistenta IDA.

Asistenti budou nově schopni pracovat s umělou inteligencí ChatGPT, což z koncernu dělá vůbec prvního výrobce, který začne tuto technologii implementovat do masově produkovaných vozů. U prvních modelů by se tak mělo stát v druhé čtvrtině až polovině letošního roku spolu s nejnovějšími verzemi infotainmentu.

U Škodovky se funkce dočkají modely stojící na platformách MEB GP a MQB EVO, tedy elektrický Enyaq v několika vybraných verzích, Škoda Superb a Kodiaq nejnovější generace a také modernizovaná Octavia. U Volkswagenu by se integrace ChatGPT měly dočkat elektrické modely ID.7, ID.4, ID.5, ID.3, i vozy vybavované konvenčními pohony, jako je Tiguan, Passat či Golf.

Díky umělé inteligenci bude možné využít hlasové asistenty nejen k ovládání funkcionalit infotainmentu či k práci s navigací, ale také jim půjde pokládat nejrůznější otázky, se kterými by si dříve nebyli schopni poradit. Řidič by měl mít možnost vést se systémem plynulou konverzaci a oživovat si tak třeba monotónní, dlouhou cestu po dálnici.

superb1

Foto: Škoda Auto

Nová generace modelu Superb

Hlasové příkazy pro ovládání infotainmentu, klimatizace a dalších funkcí by navíc mělo jít podávat méně škrobeným způsobem. Pro zvýšení teploty ve voze tak třeba stačí říct jen „je mi zima“ místo předem definovaných hesel. Nebude přitom nutné vytvářet nový účet či cokoliv instalovat. Asistenti budou fungovat stejně jako doposud, kdy je řidič probudí vyslovením hesla „Okay, Lauro“ či „Hello IDA“, případně stisknutím tlačítka na volantu. Ostatně jak ukazuje i herec Ewan McGregor v novém videu automobilky Volkswagen.

„Naši zákazníci si nechtějí nastavovat sedadla ručně. Chtějí využívat systémy umožňující mluvený dialog,” řekl člen představenstva značky Volkswagen Kai Grünitz, který je ve firmě zodpovědný za technický rozvoj. Škoda pak ve svém vyjádření ujišťuje, že ChatGPT nebude mít žádný přístup k údajům o vozidle ani osobním informacím. „Všechny interakce jsou po zpracování okamžitě smazány, aby byl zajištěn nejvyšší standard ochrany osobních údajů,“ říká Škoda. Chatovací robot ChatGPT bude časem implementován i do dalších modelů značek koncernu Volkswagen.