Povinné ručení budou muset mít i elektrokoloběžky. Novinka má zvýšit bezpečnost na ulicích

Nová směrnice Evropské unie míří na elektrokoloběžky, které jedou rychleji než 25 km/h. V praxi se dotkne jen menšiny strojů.

lime-kolobezky

Foto: Lime

Koloběžky Lime míří po Praze také do Brna

0Zobrazit komentáře

Jen pár let stačilo elektrickým koloběžkám k tomu, aby zaplavily města a staly se neodmyslitelnou součástí sdílené i soukromé mikromobility. Vedle možnosti rychle se přepravovat na kratší vzdálenosti však přinesly i otázky týkající se bezpečnosti. Ta se řeší především u koloběžek schopných jet rychlostí překračující 25 km/h, na kterou zákon pohlíží jako na ohrožující. Majitelé takových strojů si budou muset od roku 2024 pojistit odpovědnost za jejich provoz povinným ručením.

Opatření vyplývá z nové směrnice vydané Evropskou unií, podle které musejí mít povinné ručení vozítka vybavená elektrickým pohonem, tedy elektrokoloběžky, ale například i segwaye, jejichž maximální rychlost překračuje 25 km/h. Nebo ty, jejichž rychlost překračuje 14 km/h a váží více než 25 kilogramů.

Důvodem, proč se Evropská unie rozhodla zavést toto pravidlo, je především bezpečnost na ulicích. Podle statistik přibývá nehod koloběžek, a to i v ulicích Prahy. Nová směrnice má pokrývat následky těchto incidentů. Nabízí se však otázka, kolik jich je způsobeno koloběžkami, na které se bude nutnost sjednání povinného ručení vztahovat.

Podíváme-li se totiž na sdílené koloběžky provozované společnostmi, jako jsou Lime či Bolt, tak ty mají maximální rychlost omezenou na 25 km/h a vejdou se i do váhového limitu, povinnost se na ně proto vztahovat nebude.

Sdílené elektrokoloběžky společnosti Lime

Podobné to je i v případě koloběžek, které si mohou zájemci koupit v elektru. Například Alza má na svém e-shopu v nabídce na 150 elektrických koloběžek, nová povinnost se ale bude vztahovat zhruba na dvacítku z nich.

Nařízení by se tedy mělo v praxi dotknout jen hrstky uživatelů tohoto druhu jednostopého dopravního prostředku. Trochu jiná situace může nastat u majitelů segwayů. Společnost Segway-Ninebot má nyní ve své nabídce dva typy těchto vozítek, přičemž majitelé modelu Segway i2 SE s váhou 48 kilogramů a maximální rychlostí 20 kilogramů si již budou muset povinné ručení zřídit.

Směrnice se vztahuje na všechna elektrovozítka, která splňují dané parametry, ovšem nevztahuje se na elektrokola a také nesilniční vozidla, jako jsou zahradní traktory či kompenzační pomůcky pro zdravotně postižené.

I když pravidlo bude platit až v roce 2024, některé pojišťovny nabízejí pojištění odpovědnosti za provoz elektrokoloběžky již nyní. Cena služby se pohybuje v rozmezí několika set korun za rok, takže pro majitele koloběžek by neměla znamenat příliš velkou finanční zátěž.

Načítám formulář...