Povinné ručení se má nově vztahovat i na elektrokoloběžky nebo segwaye. Změna má přijít příští rok

Nový zákon o povinném ručení rozšiřuje okruh vozidel, za která se bude platit. Nově podle něj bude možné také nechat doma zelenou kartu.

Eliška NováEliška Nová

bolt-kolobezka1-min

Foto: Bolt

Elektrická koloběžka startupu Bolt

0Zobrazit komentáře

Jsou čím dál populárnější a je jich stále víc. Navíc mnohé vyzývají k riskantní jízdě. Počet nehod, ve kterých figurovala koloběžka, vzrostl jen za posledních pět let rovnou desetkrát. A množství srážek způsobených elektrokoloběžkami je dvakrát větší než ten, za které mohou jejich klasické, lidskou silou poháněné dvojnice. I to je důvod, proč by měli nově majitelé elektrických vozítek platit povinné ručení.

Novelu zákona schválila sněmovna v prosinci, zamířit by měla ještě do Senátu a k podpisu prezidentovi. Pokud vše půjde hladce, měly by změny každopádně platit už během příštího roku. Netýkají se jen koloběžek poháněných elektřinou, stát totiž okruh vozidel, na která se povinnost platit pojištění za škodu bude vztahovat, rozšířil i o další stroje.

Obecná definice říká, že povinné ručení se bude vztahovat na všechna motorová auta, která mají konstrukční rychlost vyšší než 25 kilometrů v hodině, a také na všechna motorová vozidla, která mají konstrukční rychlost vyšší než čtrnáct kilometrů za hodinu a jejich hmotnost přesahuje 25 kilogramů. Definice dále říká, že připlácet se bude za taková vozidla, kde je motor hlavním zdrojem pohybu.

Obecně to znamená, že kromě elektrokoloběžek bude novinka platit například také pro segwaye či sněžné skútry, vztahovat se ale bude i na motorová golfová vozítka. „U elektrických koloběžek se pojištění bude muset sjednávat, pokud jejich nejvyšší konstrukční rychlost je přes 25 km/h nebo pokud jejich provozní hmotnost je vyšší než 25 kilogramů a maximální konstrukční rychlost vyšší než 14 km/h,“ uvedlo Aktuálně.cz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Velká diskuze se vedla o elektrických kolech. Tam nakonec poslanci rozhodli o tom, že na ně se povinné pojištění vztahovat nebude. Důvodem je především to, že v případě elektrokola zůstává hlavním zdrojem pohybu šlapání, nikoli motor. V zahraničí se přitom za elektrická kola povinné ručení běžně platí.

Výjimku by měly mít i zahradní traktory. Má to ovšem pravidla. Pokud bude traktor sekat zahradu na soukromém ohraničeném pozemku, pak povinné ručení platit nemusí. Pokud s ním ale vyjedete na silnici, pak by už ho mít měl. Stejně tak v případě, že nebude jezdit na jasně ohraničeném pozemku.

Nový zákon o povinném ručení přinese ještě další novinky. Například tu o odpovědnosti za to, že je pojištění zaplaceno. Až doteď za to měli odpovědnost jedině majitelé vozů. Nově to budou jejich provozovatelé, respektive ti, kdo auto dlouhodobě užívají. Pokud tak například dítě dlouhodobě jezdí autem svých rodičů a má ho k užívání, pak se povinnost zaplatit povinné ručení bude vztahovat na něj.

sdilene-kolobezky-kola-min

Přečtěte si takéParkování koloběžek bude v centru Prahy možné jen na určených místechParkování sdílených koloběžek v centru jen na určených místech. Praha 1 se dohodla s provozovateli

Důležitá je v tomto případě právě ona dlouhodobost. Pokud si někdo auto vypůjčí jen na chvíli, pak to neplatí, v takovém případě je za povinné pojištění odpovědný ten, kdo s ním jezdí pravidelně. Stejně tak ten, kdo si půjčí elektrickou koloběžku, nemá odpovědnost za to, zda je povinné ručení zaplaceno. Na to má dbát právě provozovatel.

Změny se dotknou také zelených karet. Ty s sebou podle současných pravidel musí řidiči povinně nosit. Nově je nahradí online evidence povinného ručení. „Kontrola tak bude na území Česka možná i bez zastavení vozidla,“ uvedlo ministerstvo financí. Zelenou kartu si ale budou lidé muset i nadále s sebou vzít při cestách do zahraničí.

Konečně se také navýší minimální limit pojistného plnění, který je vyplácen v případě, že někdo zaviní zranění, smrt nebo majetkové škody. Ze současných 35 milionů to bude padesát.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Cestovatelská top sedmička. Vybrali jsme naše nejoblíbenější tipy na výlet v roce 2023

CzechCrunch každý pátek přináší neotřelé tipy na výlet nejen po České republice. Tady je sedmička těch, které si naši čtenáři oblíbili nejvíce.

Eliška NováEliška Nová

vrbice11

Foto: Placehunter

Vrbice nabízejí možnost navštívit unikátní vinné sklepy

0Zobrazit komentáře

První den letošního roku vyšel na pondělí. Ideální – o jeden volný den navíc, kdy je možné vyrazit na výlet. CzechCrunch v uplynulém roce nabídl hned několik tipů, kam zajet, a to nejen v Česku, ale i na Slovensku nebo v Rakousku. Nyní se můžete podívat na sedm, které si čtenáři oblíbili nejvíce. Sedmička těch nejlepších zahrnuje kostel, rybník i vinařské sklípky. Všechny jsou přitom v naší domovině.

Rybník Hejtman

Jihočeské rybníky jsou samy o sobě pojem. Hejtman ležící v Chlumu kousek od Třeboně je ale přece jen něčím speciální. Je oblíbeným výletním místem proto, že ho obklopuje kemp, a tedy i občerstvení, zázemí a pestré možnosti nejrůznějšího zábavního i sportovního vyžití. Na rybník lze vyjet na šlapadle, paddleboardu i nafukovací žirafě. Hejtman ale pravděpodobně nejvíc přitahuje svým ostrovem, na který vede molo. Vypadá krásně v létě i zimě, byť v mrazu si tu člověk asi nezaplave. Vyhnete se však davům z prázdninových měsíců.

rybnik-hejtman-4

Foto: Placehunter

Jihočeský rybník Hejtman

Kunštátská kaple

V Orlických horách stojí už od dob Marie Terezie. Nachází se uprostřed rašeliniště a dřív sloužila hlavně dřevorubcům. Ti do Orlických hor jezdili z Tyrol a těžili tu dřevo, které pak plavili do kutnohorských dolů nebo místních skláren. Kunštátská kaple několikrát zpustla, například po druhé světové válce v souvislosti s odsunem Němců. Naposledy byla kruhovitá kaple s šindelovou střechou opravena v roce 2004, od té doby slouží jako zastávka na náročné výletní cestě.

Kunštácká kaple

Foto: Placehunter

Kunštátská kaple

Kostel blahoslavené Marie Restituty

Na brněnském sídlišti Lesná vznikl kostel, který připomíná spíš výzkumný ústav. Kostel z roku 2020 architekta Marka Štěpána se rozhodně neinspiruje barokem. Naopak, využívá moderní architekturu, a tak v Brně vznikl vskutku netradiční svatostánek. Betonová stavba má kruhový půdorys a horní část je dokola opásána velkým oknem s barevnou výplní, která do chrámu vpouští duhové barvy. Na to navazuje oddělená zvonice s trojúhelníkovým půdorysem. Obě stavby jsou propojeny jen nadzemním můstkem. Dalším geometrickým prvkem je krychlový vrchol, prostor pro instalovanou zvonkohru nebo vyhlídku.

kostel-brno4

Foto: Placehunter

Kostel blahoslavené Marie Restituty

Lom Seč

Loni se stal přírodní památkou, a tak se paradoxně také otevřel veřejnosti. Do lomu Seč nedaleko Blanska, kde se těžil kaolín i keramické písky, se dlouhá léta nesmělo. Dnes tři sta metrů široký a sedmdesát metrů hluboký lom nabízí prohlídku jedinečného geologického úkazu. K vidění jsou sytě červené i oranžové skály a údolí s jezírky obklopené lesy. Objevovat je zde možné nejen zkamenělé živočichy, ale i ty živé: třeba čolky a žáby. V budoucnu by tu měla vzniknout také naučná stezka.

lom-sec3

Foto: Placehunter

Lom Seč nabízí hru barev i plno života

Hradlový most – Rechle

Když se ještě plavilo dřevo, bylo potřeba dostat ho ze Šumavy až do Prahy. S tím pomáhalo unikátní vodní dílo, plavební kanál, který protéká deseti kamennými klenutými mosty. Součástí stavby je ale i hradlový most, kterému se říká Rechle podle německého výrazu pro hrábě. Stavba je chráněná od padesátých let, ani to ale nezabránilo jejímu chátrání. Zachránit už se ji nepodařilo, v roce 2000 tak vznikla aspoň přesná kopie. Pěší i cyklisté se dnes díky ní dostanou z jednoho břehu Vydry na druhý, kromě toho si ale mohou prohlédnout krásnou stavbu.

hradlovy-most-rechle-2

Foto: Placehunter

Hradlový most – Rechle

Terčino údolí

Jen kousek od Nových Hradů se ukrývá Anglie. Vešla se sem se vším všudy. Dřív tu bývala volná krajina, rod Buquoyů ji ale kolem říčky Stropnice proměnil na krajinářský park, který je dnes jedním z nejvýznamnějších historických parků v Česku. Anglický romantismus je tu znát na každém kroku. Najdete tu bíle natřené lavičky i mostky a také nádhernou architekturu: vstupní bránu z konce osmnáctého století, Hamerský mlýn ve stylu typické anglické cottage, ze kterého je dnes penzion, nebo Cuknštejn, jednu z nejzachovalejších tvrzí v jižních Čechách. Návštěvníci mohou objevovat také vodopád, lesy a louky s pozoruhodnými druhy rostlin. Vyrazit sem je možné v každém ročním období.

1Terčino údolí

Foto: Placehunter

Terčino údolí

Vinařské sklípky ve Vrbicích

Obec Vrbice existuje už od roku 1220, což je spousta času na to, vytvořit něco netradičního. Ve Vrbicích tak stojí krásné původní domky i kostelík, těmi nezajímavějšími jsou ale patrně kolonie vinných sklípků. Nejstarší vinné sklepy pocházejí z poloviny sedmnáctého století, další byly vybudovány na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. A právě ty vypadají, jako by je obývali hobiti. Každý má kamenný vstup s goticky lomeným obloukem. Navíc do sklepů na Břeclavsku nedaleko obce Čejkovice můžete vyrazit na skleničku, dvě nebo i více.

vrbice9

Foto: Placehunter

Vrbice a jejich sklípky

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre