Požár Hřenska se nemusí opakovat. Podle klimatologa Tolasze je ale třeba být v lesích opatrnější
Oheň v Českém Švýcarsku mají hasiči od pondělí 1. srpna pod kontrolou. Lidé jsou ale i dál nezodpovědní a odhazují například nedopalky.
Už v prvních dnech požáru v Českém Švýcarsku se začalo hovořit o tom, že za jeho propuknutím stojí s velkou pravděpodobností lidská nedbalost. V době jeho začátku totiž nebyla bouřka, takže požár nemohl iniciovat úder blesku, v místě navíc neprobíhaly žádné práce, při nichž by mohlo dojít k závadě na stroji a následnému vznícení. A i když bylo katalyzátorem znepokojivého vývoje požáru extrémní sucho, neznamená to, že bychom se měli připravit na to, že se podobná událost bude opakovat. „Je to jen v našich rukou,“ říká k tomu klimatolog Radim Tolasz.
Pravděpodobnosti, že za požárem stojí člověk, nahrávají kromě zmíněných indicií také statistiky. Podle US Forest Service je 85 procent lesních požárů v USA důsledkem lidské nedbalosti nebo úmyslu. Na našem území k požárům z této příčiny dochází dokonce v 95 procentech případů.
„Požár v Českém Švýcarsku je znepokojivý ze dvou důvodů. Tím prvním je pravděpodobná příčina jeho vzniku. I když tato záležitost stále podléhá vyšetřování, je velmi znepokojivé, že požár někdo – byť třeba i neúmyslně – založil tím, že se v přírodě choval jinak, než by měl,“ říká přední český klimatolog Radim Tolasz.
Obezřetnost by přitom v současnosti měla být na místě více než kdy dřív. Požár, který zasáhl území o rozloze 1000 hektarů, nám totiž bez skrupulí ukazuje, jak mohou vypadat příznaky klimatické změny. Ideální podmínky pro vznik požáru představuje kombinace horka, sucha a silného větru. A kvůli vyšší koncentraci skleníkových plynů v atmosféře se prodlužuje období, během něhož se tyto podmínky setkávají – celosvětově se sezona lesních požárů v průměru zvýšila přibližně o dva týdny.
„Teplota se zvyšuje, ohřívá se atmosféra a nadto jsou v posledních deseti letech dramaticky nižší srážky. Ve výsledku se tak v Česku potýkáme s vyšším suchem, a to i ve dnech, kdy několik dnů prší nebo máme pocit, že je chladněji. Když ale vstoupíte do lesa, vidíte, že je v něm i po dešti stále sucho,“ vysvětluje Tolasz.
Zdá se, že lidská nedbalost je však i přes četná varování bezbřehá. Ačkoli se v České republice v uplynulých týdnech požár v Českém Švýcarsku skloňuje ve všech pádech, na začátku srpna si turisté rozdělali oheň na hřebenech ve druhé zóně Krkonošského národního parku. Tedy v místě, kde je zakázáno táboření a rozdělávání ohně mimo vyznačená místa. Ohniště i nedopalky cigaret nacházejí strážci přírody přímo v Národním parku České Švýcarsko. Kvůli požáru v okolí Hřenska přitom platí na území celého Ústeckého kraje zákaz v lesích kouřit či rozdělávat oheň.