Pozná nemoc pohledem do vašich očí. Česká umělá inteligence Aireen je i díky tomu Nápadem roku

Iva BrejlováIva Brejlová

Hlaváček_Jan

Foto: Aireen

Jan Hlaváček, CEO společnosti Aireen

0Zobrazit komentáře

Dlouhé hledění do očí netřeba. S Aireen trvá vše podstatné do 30 sekund. A přesto vám může změnit život. Během takové doby totiž pozná, jestli se ve vašich očích neukazují známky nemoci, která se skrývá v těle úplně jinde a již by lékaři za jiných okolností našli až v době, kdy by byla mnohem rozvinutější. Aireen se právě stala Vodafone Nápadem roku, tedy oficiálně jednou z myšlenek, které mají potenciál změnit svět.

„Aireen je rozhodně ona,“ usmívá se Jan Hlaváček, ředitel startupu. Její jméno je složeninou označení AI, tedy umělé inteligence, a slova screen, které může mimo jiné znamenat i vyšetření. Stejně jako Aireen shodou okolností zní v angličtině jméno Irena, a tak tu o ní jednoznačně přemýšlejí v ženském rodě.

Právě ona díky záběrům takzvané fundus kamery – přístroje, který mají k dispozici oční lékaři – umí dohlédnout na oční sítnici. Protože je dobře trénovaná, rozumí tečkám a útvarům, které se tu můžou objevit. Jenže každá tečka, podle toho jak vypadá a jakou má barvu, může značit poškození cév, které jinde v těle okem viditelné nejsou. A které můžou znamenat zásadnější nemoc.

Aireen umožňuje včasný záchyt nemocí již během prvotního kontaktu s lékařem. Zatím klinické zkoušky stvrdily její schopnost odhalovat změny způsobené cukrovkou, které by jinak mohly vést i ke ztrátě zraku. Tím se stala prvním registrovaným zdravotnickým prostředkem svého druhu v České republice a zároveň jedním z prvních celosvětově.

aireen

Foto: Aireen

Vyšetření pomocí technologie od Aireen

Aktuálně ji používají odborná pracoviště NeoVize v Praze a Brně, ovšem jejím cílem je dostat se do dalších a pak i do světa. Trh může být obrovský. V současné době tým pracuje na vývoji a následné certifikaci detekce Alzheimerovy choroby, zeleného zákalu a makulární degenerace. „Naší ambicí je napomoci řešit globální problém se stárnutím populace, rostoucím výskytem civilizačních chorob a náklady na jejich léčbu,” dodává Jan Hlaváček.

Česká umělá inteligence Aireen se mimo jiné dostala i do našeho výběru CC25, v rámci kterého jsme hledali pětadvacet startupů, jež mají slibnou budoucnost a vyplatí se je v následujících letech sledovat. Stojí tedy po boku firem jako Productboard, ShipMonk, iPrice, Fitify, Rohlik.cz a dalších. Celý seznam naleznete na cc25.cz.

Měnit svět kolem sebe

Aireen se svými výsledky i plány ovládla už 14. ročník soutěže Vodafone Nápad roku, kde byl CzechCrunch mediálním partnerem. Získala mimo jiné i speciální cenu Kooperativy. Její konkurence čítala na 140 inovativních projektů z České republiky a Slovenska. „Moderní technologie hrají v těchto projektech důležitou roli a díky nim se svět kolem nás mění k lepšímu,” komentuje výsledky Michal Müller, obchodní ředitel pro firemní zákazníky Vodafonu.

Druhé místo a současně titul Huawei startup roku porotci přidělili Martinu Jarešovi a jeho nástroji Foxdeli, který e-shopům řeší starosti s distribucí zboží. Třetí místo obsadila Vanda Seidelová s mobilní aplikací Twigsee určenou pro předškolní vzdělávání. Speciální cenu týdeníku Ekonom získal Ilya Novodvorskiy s aplikací Readmio, která pomáhá rodičům či učitelům oživit předčítání knížek zvukovým doprovodem díky rozpoznávání řeči.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Oceněné projekty se přitom už dokázaly na trhu uplatnit. Zatím minimálně tak, jak zaujaly investory. Foxdeli už na začátku loňska získalo přes 10 milionů korun. Twigsee investoři právě poslali 13 milionů, celkově už přes 21 milionů korun. A Readmio získalo před pár měsíci 13 milionů korun.

Aireen na další rozvoj od investorů získala jeden milion dolarů, tedy přes dvacet milionů korun. Teď má díky vítězství v soutěži dalších 300 tisíc korun a stejně jako další oceněné startupy také mentoring od zkušených expertů z oblasti podnikání, marketingu či práva. Získá i věcné ceny v hodnotě 5,5 milionu korun, mediální podporu a v neposlední řadě možnost ucházet se o pozornost investorů.

celkovy-vitez-14-rocniku-vodafone-napad-roku-2021-jan-hlavacek-z-aireen_v1

Foto: Vodafone Nápad roku

Aireen, celkový vítěz 14. ročníku Vodafone Nápad roku

„O investici má podle našeho průzkumu zájem 76 procent přihlášených týmů, což je dobrý důkaz jejich zdravých ambicí. Celkem už projekty, které prošly soutěží, získaly investice ve výši 276 milionů korun. Jsme rádi, že je můžeme podpořit na cestě za jejich podnikatelským snem, abychom v budoucnu mohli být hrdí na to, kolik úspěšných inovativních firem z Česka a Slovenska pochází,“ popsal zakladatel soutěže Martin Kešner.

Další ocenění s názvem Arch Summit získal dostal projekt Nilmore Mikuláše Hurty. Ten mění způsob, jakým se lidé oblékají. Jde o cirkulární oblečení z nového textilního materiálu, které se po obnošení vrátí, zrecykluje a vyrobí nové. Výsledkem je nižší spotřeba vody, menší uhlíková stopa a nulový odpad.

Dosavadních 14 ročníků soutěže Vodafone Nápad roku se zúčastnilo přes dva tisíce projektů. Mezi ty předchozí úspěšné patří mezi dalšími například startupy Miomove, Sense Arena nebo Neuron Soundware.

CC25

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs