Pozná nemoc pohledem do vašich očí. Česká umělá inteligence Aireen je i díky tomu Nápadem roku
Dlouhé hledění do očí netřeba. S Aireen trvá vše podstatné do 30 sekund. A přesto vám může změnit život. Během takové doby totiž pozná, jestli se ve vašich očích neukazují známky nemoci, která se skrývá v těle úplně jinde a již by lékaři za jiných okolností našli až v době, kdy by byla mnohem rozvinutější. Aireen se právě stala Vodafone Nápadem roku, tedy oficiálně jednou z myšlenek, které mají potenciál změnit svět.
„Aireen je rozhodně ona,“ usmívá se Jan Hlaváček, ředitel startupu. Její jméno je složeninou označení AI, tedy umělé inteligence, a slova screen, které může mimo jiné znamenat i vyšetření. Stejně jako Aireen shodou okolností zní v angličtině jméno Irena, a tak tu o ní jednoznačně přemýšlejí v ženském rodě.
Právě ona díky záběrům takzvané fundus kamery – přístroje, který mají k dispozici oční lékaři – umí dohlédnout na oční sítnici. Protože je dobře trénovaná, rozumí tečkám a útvarům, které se tu můžou objevit. Jenže každá tečka, podle toho jak vypadá a jakou má barvu, může značit poškození cév, které jinde v těle okem viditelné nejsou. A které můžou znamenat zásadnější nemoc.
Aireen umožňuje včasný záchyt nemocí již během prvotního kontaktu s lékařem. Zatím klinické zkoušky stvrdily její schopnost odhalovat změny způsobené cukrovkou, které by jinak mohly vést i ke ztrátě zraku. Tím se stala prvním registrovaným zdravotnickým prostředkem svého druhu v České republice a zároveň jedním z prvních celosvětově.
Aktuálně ji používají odborná pracoviště NeoVize v Praze a Brně, ovšem jejím cílem je dostat se do dalších a pak i do světa. Trh může být obrovský. V současné době tým pracuje na vývoji a následné certifikaci detekce Alzheimerovy choroby, zeleného zákalu a makulární degenerace. „Naší ambicí je napomoci řešit globální problém se stárnutím populace, rostoucím výskytem civilizačních chorob a náklady na jejich léčbu,” dodává Jan Hlaváček.
Česká umělá inteligence Aireen se mimo jiné dostala i do našeho výběru CC25, v rámci kterého jsme hledali pětadvacet startupů, jež mají slibnou budoucnost a vyplatí se je v následujících letech sledovat. Stojí tedy po boku firem jako Productboard, ShipMonk, iPrice, Fitify, Rohlik.cz a dalších. Celý seznam naleznete na cc25.cz.
Měnit svět kolem sebe
Aireen se svými výsledky i plány ovládla už 14. ročník soutěže Vodafone Nápad roku, kde byl CzechCrunch mediálním partnerem. Získala mimo jiné i speciální cenu Kooperativy. Její konkurence čítala na 140 inovativních projektů z České republiky a Slovenska. „Moderní technologie hrají v těchto projektech důležitou roli a díky nim se svět kolem nás mění k lepšímu,” komentuje výsledky Michal Müller, obchodní ředitel pro firemní zákazníky Vodafonu.
Druhé místo a současně titul Huawei startup roku porotci přidělili Martinu Jarešovi a jeho nástroji Foxdeli, který e-shopům řeší starosti s distribucí zboží. Třetí místo obsadila Vanda Seidelová s mobilní aplikací Twigsee určenou pro předškolní vzdělávání. Speciální cenu týdeníku Ekonom získal Ilya Novodvorskiy s aplikací Readmio, která pomáhá rodičům či učitelům oživit předčítání knížek zvukovým doprovodem díky rozpoznávání řeči.