Práce, nebo prázdniny? Češi čím dál více volí prácdniny, ven odjedou klidně i na měsíc
Pracovní dovolenou odstartoval covid, už ale nezmizela. Češi tak vyráží do zahraničí na delší dobu, jen u toho také pracují.
Na dovolené má člověk především vypnout. Počítač nechat doma a na telefonu ideálně ztlumit vše, co se nerovná zábavě nebo pohotovosti. Nejen v Česku se ale rozmáhá nový trend v podobě kombinace dovolené a práce, anglicky tedy workation, jinak řečeno prácdniny.
Prakticky jde o to, že člověk na dovolenou jede, ale bere s sebou pracovní nástroje. Zároveň ale nejede na týden, ale klidně i na měsíc. Trend odstartoval spolu s covidem, kdy člověk stejně musel sedět doma, protože pobyt v kanceláři byl nežádoucí. Kde je to doma, bylo v tu chvíli jedno.
Nový zvyk si lidé ponechali, a tak nezmizel ani s tím, jak pandemie odeznívala. Platí to i pro Čechy. Podle dat cestovní kanceláře Invia za to může jak covid, tak častější možnost pracovat na dálku. „Někteří naši klienti díky covidové éře objevili možnost vyrážet i na měsíční pobyty, během kterých ale pracují,“ uvádí tisková mluvčí cestovní společnosti Jiřina Ekrt Jirušková.
Zajímavostí je, že ten, kdo pracovat na dovolené nechce, volí v současné době spíš kratší dovolenou, a to mezi sedmi až devíti dny. Počet dovolené na deset, jedenáct nebo dvanáct dní naopak podle dat Invie klesl.
Podle britského serveru BBC to tak mají i jiné státy. V roce 2021 na pracovní dovolenou vyjely tři tisíce Indů. Na workation plánovala loni odjet čtvrtina Kanaďanů. Podle studie, která se dělala v osmi státech, pak na prácdniny plánuje odjet 65 procent z 5 500 respondentů.