Práce, nebo prázdniny? Češi čím dál více volí prácdniny, ven odjedou klidně i na měsíc

Pracovní dovolenou odstartoval covid, už ale nezmizela. Češi tak vyráží do zahraničí na delší dobu, jen u toho také pracují.

Eliška NováEliška Nová

pracdniny

Foto: Midjourney

Příklad prácdnin (vytvořeno umělou inteligencí)

0Zobrazit komentáře

Na dovolené má člověk především vypnout. Počítač nechat doma a na telefonu ideálně ztlumit vše, co se nerovná zábavě nebo pohotovosti. Nejen v Česku se ale rozmáhá nový trend v podobě kombinace dovolené a práce, anglicky tedy workation, jinak řečeno prácdniny.

Prakticky jde o to, že člověk na dovolenou jede, ale bere s sebou pracovní nástroje. Zároveň ale nejede na týden, ale klidně i na měsíc. Trend odstartoval spolu s covidem, kdy člověk stejně musel sedět doma, protože pobyt v kanceláři byl nežádoucí. Kde je to doma, bylo v tu chvíli jedno.

Nový zvyk si lidé ponechali, a tak nezmizel ani s tím, jak pandemie odeznívala. Platí to i pro Čechy. Podle dat cestovní kanceláře Invia za to může jak covid, tak častější možnost pracovat na dálku. „Někteří naši klienti díky covidové éře objevili možnost vyrážet i na měsíční pobyty, během kterých ale pracují,“ uvádí tisková mluvčí cestovní společnosti Jiřina Ekrt Jirušková.

Zajímavostí je, že ten, kdo pracovat na dovolené nechce, volí v současné době spíš kratší dovolenou, a to mezi sedmi až devíti dny. Počet dovolené na deset, jedenáct nebo dvanáct dní naopak podle dat Invie klesl.

Podle britského serveru BBC to tak mají i jiné státy. V roce 2021 na pracovní dovolenou vyjely tři tisíce Indů. Na workation plánovala loni odjet čtvrtina Kanaďanů. Podle studie, která se dělala v osmi státech, pak na prácdniny plánuje odjet 65 procent z 5 500 respondentů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

I když se něco takového jako pracovní dovolená může zdát kontraproduktivní, odborníci tvrdí, že si lidé právě během pandemie vyvinuli speciální schopnost, jak zkombinovat práci s oddechem. Ti, kdo pracovní dovolenou volí, mluví o různých výhodách, spolu s prací totiž zároveň poznávají nová místa.

Dále se ukazuje, že pokud člověk zvolí tuto cestu, neznamená to, že bude práci flákat. Další průzkum totiž podle BBC ukázal, že se u více než čtyř pětin dotázaných na pracovní dovolené zvýšila produktivita i kreativita. A lépe pracovali se stresem.

Technologie navíc přinášejí dříve netušené možnosti. Vyprávět by o tom mohl například Leoš Mareš, který v listopadu 2020 vysílal Ranní show na Evropě 2 z Malediv. Hned na to v lednu pak také z Maroka. To je něco, co by dříve bylo nemyslitelné, teď se to může stát bez problému.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Leoš Mareš (@leosmares)

Letošní průzkum Holiday Barometr, respektive jeho 22. edice, kterou pravidelně dělá Europ Assistance a Ipsos, uvádí, že až 25 procent Čechů se chystá na letošní letní dovolené pracovat. Průzkum v tuzemsku vyzpovídal tisícovku lidí. Během minulého léta to bylo jen 16 procent lidí.

Nejvíce lidí, kteří si užívají prácdnin, je mezi lety 18 až 30 let. Není přitom moc velký rozdíl, kde chtějí lidé workation trávit – 45 procent lidí se na ni chystalo do zahraničí, 41 procent po Česku. Zbytek hodlá využít kombinaci.

Výjimkou nejsou cestovatelé jednotlivci

Pracovní dovolená ale není jediný trend, který se vloudil do dovolenkových návyků Čechů. Projevuje se to například tím, jak daleko od hotelu jsou ochotní se ubytovat. „Z našich dat víme, že zákazníci častěji preferují pobyty přímo u pláže s výhledem na moře. Pro leckoho je ubytování vzdálené 750 metrů od moře už příliš daleko,“ uvádí Jiřina Ekrt Jirušková.

Češi také začali vyhledávat takové hotely, které stoprocentně vyhovují jejich potřebám. Roste tak zájem o ubytování, které je jen pro dospělé, případně o to, kde jsou děti vítané. Podle Invie roste zájem i o soukromé transfery a ubytování se speciální stravou, ať už vegetariánskou, nebo bez lepku či laktózy. To, že jsou Češi náročnější klienti, je znát i na dopravě. Během poslední dekády volilo cestu letadlem o dvanáct procent lidí víc. To vše souvisí s životní úrovní, která se zvyšuje.

Zároveň ale platí, že zatímco si Češi dopřávají větší komfort na místě, při výběru zájezdu se stále orientují podle ceny. A tak zatímco dříve lidé častěji vyžadovali zájezd s odjezdem v pátek či sobotu, dnes jedou klidně i ve všední den, pokud je to levnější.

Trendem je ale také to, že našinci čím dál častěji jezdí na dovolenou sami. Výjimkou nejsou ani senioři. Cestovní kanceláře tak začaly nabízet větší množství jednolůžkových pokojů. „Podíl věkové skupiny od 65 do 69 let se mezi našimi klienty od roku 2013 zdvojnásobil ze dvou na šest procent, stejně jako u lidí ve věku 70 až 74, kterých mezi našimi klienty už není jedno, ale tři procenta. Senioři si s sebou také častěji berou vnoučata,“ říká Jirušková.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Tip na výlet: Zmizet po anglicku na jihu Čech. Je tady cottage i malebný venkov

Bílé mostky i lavičky pod 500 let starým dubem se schovávají jen kousek od Českých Budějovic. V Terčině údolí lze obdivovat přírodu i architekturu.

Eliška NováEliška Nová

1Terčino údolí

Foto: Placehunter

Terčino údolí

0Zobrazit komentáře

Pokud by někdo hledal Anglii v Česku, najde ji jen kousek od Nových Hradů. Rod Buquoyů tu kolem říčky Stropnice upravil volnou krajinu, která se v polovině devatenáctého století proměnila v krajinářský park. A právě ten nese duch anglického romantismu. Kolem dokola vede také trasa dlouhá několik kilometrů.

Na cestě tam člověk narazí na bíle natřené lavičky a také mostky. Je to tedy romantika se vším všudy. „Park Terčino údolí představuje mimořádný příklad rané krajinářské tvorby, čímž se řadí k nejvýznamnějším historickým parkům v Česku,“ popisuje Národní památkový ústav. Park je přírodní památkou už od roku 1949.

Kromě anglické romantiky lze ale na stezce obdivovat také dobovou a krásnou architekturu. Začíná to vstupní branou z konce osmnáctého století, dál po cestě je starý Hamerský mlýn. Přistavily mu arkýře, verandy a štíty, je to tedy typická anglická cottage. Dnes je tu penzion. Dalším zastavením jsou Lázničky, tedy malé soukromé lázně u Modrého domu.

Terčino údolí

Foto: Placehunter

Posedět lze na bílé lavičce pod 500 let starým dubem

Z něj dnes už zbylo jen torzo, poškodila ho totiž povodeň. Právě sem ale původně jezdila hraběnka Terezie Buquoyová trávit letní měsíce. Název dostala stavba podle netypického modrého nátěru. Je tu také Švýcarský dům a Cuknštejn, což je jedna z nejzachovalejších tvrzí v jižních Čechách. Nejstarší část stavby mimochodem pochází už z patnáctého století. Dnes je v soukromých rukách a citlivě zrekonstruována.

K vidění jsou ale hlavně přírodní krásy. Třináct metrů vysoký vodopád na říčce Stropnice je sice umělý, co ale na tom: patří k největším atrakcím parku. Napájený je zmíněnou říčkou. Jsou tu také lesy a louky, na kterých prý rostou pozoruhodné druhy rostlin. Stojí tu i památný letní dub, starší než samotný park – je mu totiž okolo pěti set let.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na to vše se dá dívat skrze různé průhledy. „Jsou nedílnou součástí komponované krajiny parku. Průhledy znamenaly výhledy z teras do krajiny, nebo naopak pohledy z promenádních cest na jednotlivé dominantní stavby. Celkový dojem doplňovaly dálkové průhledy na město Nové Hrady a Novohradské hory,“ uvádí web Třeboňsko.cz.

Vyrazit do Terčina údolí se prý vyplatí za každého počasí, v každém ročním období. „Desetikilometrový okruh není náročný, je víceméně po rovině a zvládne ho každý, jen počítejte se spoustou nachozených kroků,“ líčí aplikace Placehunter. Návštěva tu zabere kolem tří hodin – záleží, jak je kdo pečlivý.

Terčino údolí

Foto: Placehunter

Největším lákadlem je umělý vodopád

Do srubu!

Ubytovat se je možné přímo v Novohradských horách. Na okraji obec Kuří tu stojí srub, který dá zapomenout na všechna trable světa. Jako kdyby člověk spal v lese, jen pohodlněji. Hlavní místnost má vysoký strop a také spoustu místa k sezení, vyrazit tak lze i ve větší skupince. Nejlepší je to v hlavní místnosti s hořícím krbem. Koho by nebavilo pozorování ohně, může koukat na domácí kino.

V srubu je nicméně schované také wellness. Takové malé začíná v koupelně, z vany lze totiž pozorovat, co se děje venku. V pravém wellness je také infrasauna, vířivka a lehátka. Oheň je mimochodem vidět i odsud.

KuŘíp

Foto: Amazing Places

Ubytování KuŘíp nabízí jeden větší a jeden menší srub

„Srub stojí na samotě u lesní tůňky, kde lišky dávají dobrou noc. Hvězdy jsou tu tak jasné, že vás donutí zůstat za tmy venku o něco déle,“ slibují Amazing Places, kde je možné najít prémiové ubytování. Kdo by nechtěl ve velké partě, lze si to tu užít i v poněkud intimnějším tónu, vedle hlavního srubu, kterému se říká KuŘíp, je také soukromý srub se skleněnými dveřmi a vstupem na terasu.

Krumlov má i odlehlá místa

Ubytovat se je možné také v Českém Krumlově, třeba rovnou v Domečku Krumlov. „Nejmalebnější domeček ze všech domečků najdete přímo u břehů Vltavy, těsně před jejím jižními meandry v jednom z nejkouzelnějších měst Česka,“ líčí Amazing Places.

Domeček má k dispozici dva apartmány. Horní má balkon, dolní je menší, ale zase má terasu u řeky. Výhoda je, že je Domeček vlastně nenápadný domek, navíc v odlehlé části Krumlova. Je tu tedy klid. Kdo zatouží po městském dění, bude to mít přesto odsud kousek.

Apartmánový baráček je dílem manželského páru, který vedle něj dlouhá léta bydlel. Krumlovští patrioti nechali domku jeho podobu z osmnáctého století, jen ho trochu přetvořili v útulné moderní bydlení, které sice není nijak velké, zato ale využité na maximum.

Domeček Krumlov

Foto: Amazing Places

Domeček Krumlov

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre