Práce s daty na lepší úrovni než Google Sheets, ale dostupnější než CRM. Český nástroj Tabidoo zaplňuje mezeru na trhu

Peter BrejčákPeter Brejčák

dsc04396-2-min

Foto: Tabidoo

Tým Tabidoo: Jan Pinďák, Jan Zedník, Michal Čumpelík, Pavel Hruschka v prostorách WorkLounge

Lidé i firmy obecně pracují s daty na několika úrovních. V té nejnižší si vystačí s papírovým notesem, ve větším objemu se přesunou do Excelu nebo Google Sheets, a pokud jde do tuhého, přesouvají se na různé účetní, skladové či rovnou CRM systémy, často vyvíjené na míru. Právě mezi posledními dvěma úrovněmi však ještě existuje prostor, který se snaží zaplnit český nástroj Tabidoo.

„Jsme mezi dvěma světy na úrovni, kdy firmě nestačí Excel nebo Sheets, protože je to tragédie, ale zároveň nechce platit stovky tisíc nebo miliony za vývoj nástroje na míru a jeho údržbu. A majitelé menších firem si nekoupí robustní CRM, protože 90 procent funkcí v něm nevyužijí,“ přibližuje spoluzakladatel Tabidoo Michal Čumpelík v rozhovoru pro CzechCrunch.

Jak ale pětačtyřicetiletý programátor na rovinu přiznává, na trhu obecně bojují s neznalostí, že taková kategorie nástrojů pro online evidenci dat vůbec existuje. Situaci Čumpelík přirovnává k e-shopovým řešením – když si chce někdo založit e-shop, ví, že mu stačí stáhnout si existující template, nasadit vlastní logo a do pár hodin může prodávat.

„Tohle všichni vědí. Stejně tak, že si mohou data nasázet do Sheets. My pořád musíme vysvětlovat, že vůbec existuje segment, kdy si lidé pomocí nástroje mohou bez znalostí programování a během několika hodin vytvořit například skladové hospodářství, přesně sobě na míru,“ popisuje Čumpelík.

tabidoo-on-screen-min

Foto: Tabidoo

Nástroj Tabidoo

Je to jednoduché jak tabulka v Excelu, ale máte k dispozici přístupová práva, historii a samozřejmě struktura a kvalita dat je úplně jinde,“ vyjmenovaná dále Čumpelík základní funkcionality Tabidoo, za nímž oficiálně stojí společnost Cork Solutions.

Tabidoo funguje jako SaaS cloudový databázový systém, který firmám pomáhá uspořádávat svá data s možností tvorby různých aplikací jako zmiňované skladové hospodářství. Oslovuje tím zejména malé a střední firmy, ale i větší jako například Dr. Max, Miomove, Hanák centrum či Faurecia.

„Hledali jsme uživatelsky přívětivé řešení pro správu našich dat a Tabidoo nám nabídlo služby na míru. Těší mě, že jakožto česká, původně nefiremní nadace spolupracujeme s českou firmou a toto partnerství nás oboustranně posouvá dále,“ pochvaluje si Taťána Plecháčková, ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti.

Dohromady Tabidoo aktuálně používají stovky uživatelů, část z nich přitom využívá freemium verzi, v jejímž rámci jsou k dispozici všechny funkcionality s jediným omezením v objemu dat. Většina uživatelů je přitom ze zahraničí, český a slovenský trh tvoří jen přibližně třetinu. Nástroj je lokalizovaný do dalších jazyků jako angličtina, francouzština nebo polština.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Teď zrovna pracujeme na arabské lokalizaci. Takže celá obrazovka v režimu zprava doleva. Docela nás to baví, podle zpětné vazby dokáže být práce s Tabidoo atraktivní i pro různé integrátory systémů. Díky platformě lze dodat evidenční systém na míru v podstatě okamžitě a při velmi malých nákladech,“ říká Čumpelík.

Nápad na vytvoření podobného nástroje vznikl před čtyřmi lety, kdy Čumpelík společně s Pavlem Hruschkou a Janem Zedníkem ještě v předchozím zaměstnání jako programátoři vyvíjeli evidenční systémy na míru.

„Bylo to dokola to samé, od rána do večera, jeden systém jako druhý,“ popisuje Čumpelík důvody rozhodnutí vytvořit vlastní framework, na jehož základě by byla tvorba těchto systémů mnohem jednodušší, rychlejší, a tím pádem pro klienty také levnější.

„První myšlenka vznikla už v roce 2016, kdy jsme začali dělat vývoj po večerech, v podstatě bez žádného tlaku. Pak jsme se přesunuli do kanceláře, což už taková pohodička nebyla,“ vzpomíná spoluzakladatel firmy. Opravdový vývoj Tabidoo následně začal v roce 2018, kdy se na trh dostala testovací verze nástroje a ve spolupráci s prvními klienty probíhalo aktivní testování a sbírání feedbacku.

mams1

Přečtěte si takéPropadly jablkům a novým postupům. Dvě Michaely bodují se zdravým sektem, který v Česku nemá obdobyPropadly jablkům a novým postupům. Dvě Michaely bodují se zdravým sektem, který v Česku nemá obdoby

Zpětná vazba přitom pětičlenný tým, jenž za vývojem Tabidoo stojí, pohání v programování dalších funkcionalit doteď. Jednou z nejvýraznějších bylo například propojení s Integromatem a Zapierem, což na základě API umožňuje vytvářet integrace s více než 750 dalšími aplikacemi.

V poslední době pak v nástroji přibyla například funkce tzv. public form, kdy i nepřihlášený uživatel se získaným linkem dokáže vkládat nová data, objednávky či požadavky. Do dvou měsíců si navíc budou uživatelé moct definovat vlastní operace (workflow), tedy že pomocí časového nebo jiného spouštěče nastane vykonání uživatelem definovaných akcí. To pomůže vytvářet automatizovanější systémy a procesy a uživatelům umožní naplňovat základní poslání Tabidoo – šetřit čas.

„Lidé pořád říkají, že nemají čas a nestíhají, protože se například musí věnovat několik hodin denně třídění rozbitých dat v Excelu. Pokud by si ten čas našli, ať už s námi nebo jiným řešením, věci si nastudovali a zorganizovali, dokázali by tyto hodiny ušetřit a věnovat se opravdu důležitým věcem, tedy jádru svého byznysu,“ dodává Čumpelík.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je společnost Cork Solutions. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

V IT máme světový talent, říkají Lhotková, Mikolov a Wichterle. V Innovators 20 spolu s vámi hledáme inovátory roku

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

innovators-cl2
0Zobrazit komentáře

Měnit svět k lepšímu. V dnešní propojené společnosti může životy změnit opravdu kdokoliv, a to nejen ty naše, ale klidně lidí na opačné straně polokoule. Proto jsme společně s Hospodářskými novinami spustili projekt Innovators 20, jehož cílem je najít a vyzdvihnout dvacítku nejkreativnějších lidí nejen z českého byznysu, kteří svým talentem a úsilím v roce 2020 posunuli svět k lepšímu.

Takový výběr jsme nechtěli dělat sami, a tak nám můžete tipy na své favority poslat přímo na webu Innovators20.cz. Nominace se uzavírají k poslednímu dni letošního roku a o tom, koho a proč hledáme, se můžete dočíst v našem článku Hledáme inovátory, kteří mění Česko i celý svět.

Na výběr nejkreativnějších žen a mužů dohlédne odborná porota, v níž zasednou investor Ondřej Fryc, majitel skláren Lasvit Leon Jakimič, návrhářka Liběna Rochová, průmyslník Martin Wichterle, Petra Plemlová z Unuodesign, majitel Livesportu Martin Hájek, zakladatelka startupu Frusack Hana Fořtová, elitní český odborník na umělou inteligenci Tomáš Mikolov a šéfka inovací ČSOB Michaela Lhotková.

A právě našim porotcům jsme položili pětici jednoduchých otázek, v nichž se jich ptáme, co pro ně osobně znamenají inovace, k jakým vzorům ve své kariéře vzhlíží nebo v čem jsou podle nich Češi nejlepší. Ve třetím vydání odpovídají Michaela Lhotková, Tomáš Mikolov a Martin Wichterle. Předchozí dvě vydání najdete zde.

Inovace podporují také partneři Innovators 20. Hlavním partnerem projektu je ČSOB, dalšími podporovateli jsou technologická společnost Trask, logistická společnost Zásilkovna a softwarová společnost SAS.

lhotkova

Foto: ČSOB

Michaela Lhotková, výkonná ředitelka ČSOB pro platební řešení a inovace

Michaela Lhotková

Co pro vás osobně znamená inovace?
Každá principiální změna fungování, která je z podstaty vždy spojena i s rizikem (akceptace nového). Díky internetu a akceleraci celého digi, což přineslo a ještě přinese zcela nový rozměr globalizace, je třeba se diferencovat – inovace je vlastně jediná cesta, jak přežít. Nestačí ale jen izolované inovace, hlavní vítězové jsou a budou poskytovatelé celých inovativních ekosystémů. Důležitá je též otevřenost pro široká „partnerství“.

Jaké jsou silné stránky Čechů a čím jsme schopni konkurovat světu?
Máme výborné ajťáky i ve světovém měřítku a jsme stále schopni rychlé adaptace. V improvizaci jsme mistři.

Která osobnost je pro vás největším inovátorským vzorem?
Nebudu vás nudit vyjmenováváním neskutečně schopných lidí, o kterých se píší knihy a točí filmy. Já tak nějak obecně od mala nejedu na „vzory“, i když řada schopných lidí napříč různými obory mou trvalou pozornost a obdiv má, a mixuji si tak spíše svůj virtuální vzor toho nejlepšího z nich.

Dnes je asi lepší porovnávat inovační strategie celých korporací a samozřejmě především big techů. Z pohledu sféry financí, kde působím, na to jde každý ze čtveřice Google, Apple, Facebook, Amazon po svém (byť průnik tam samozřejmě je). My nejostřeji sledujeme inovace v podání Googlu, právě pro jeho již zmíněnou distribuovanost a jeho chytrou evoluční taktiku expanze.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vyjmenujte tři věci/technologie/osobnosti, které podle vás v následujících pěti letech promění globální ekonomiku?
Pět let je poměrně málo, ale jestli mi dáte desetiletý horizont, pak určitě čekejme významnou dominanci umělé inteligence. S fokusem na osobní asistenty a dosahem prakticky všude.

Jmenujte technologii nebo produkt, bez kterých si už neumíte představit svůj běžný den.
Tady vás nepřekvapím. Fenomén číslo jedna je mobilní konektivita, tedy mobilní přístup k informacím a mobilní interakce všeho druhu. Ti, kteří tuto oblast ovládají, určují pravidla hry a ti ostatní mohou soutěžit jen o to, jak tyto mantinely ideálně využít. Našim velkým cílem je samozřejmě nezůstat jen v té druhé skupině. Většina mého života se odehrává v mobilu, včetně veškerého nakupování. Veškerého.

***

mikolov

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Vědec a expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov

Tomáš Mikolov

Co pro vás osobně znamená inovace?
Inovace jsou pro mě to, co posouvá společnost kupředu. Tedy nové nápady, myšlenky, postupy, výrobky.

Jaké jsou silné stránky Čechů a čím jsme schopni konkurovat světu?
Technická zdatnost a kreativita.

Která osobnost je pro vás největším inovátorským vzorem?
Ve výzkumu dříve či později zjistíte, že objevy bývají nezřídka přisuzovány někomu jinému než původnímu autorovi. Také proto k žádným vzorům nevzhlížím.

Vyjmenujte tři věci/technologie/osobnosti, které podle vás v následujících pěti letech promění globální ekonomiku?
To je tak trochu jako věštit z křišťálové koule, nicméně věřím, že oblast zdravotnictví se v blízké budoucnosti výrazně transformuje za pomoci technologie strojového učení.

Jmenujte technologii nebo produkt, bez kterých si už neumíte představit svůj běžný den.
Pro mne jsou to počítače a internet.

***

wichterle

Martin Wichterle

Martin Wichterle

Co pro vás osobně znamená inovace?
Změna, posun kupředu.

Jaké jsou silné stránky Čechů a čím jsme schopni konkurovat světu?
Čímkoliv, když budeme chtít a budeme odvážní.

Která osobnost je pro vás největším inovátorským vzorem?
Asi ten chlapík, který vymyslel kolo.

oli

Přečtěte si takéVzácná nemoc jejich syna je nezlomila. Na výzkum vybrali milionyRodiče „andělského dítěte“ spojili vědu a veřejnost. Na vývoj léčby vzácné nemoci vybrali desítky milionů

Vyjmenujte tři věci/technologie/osobnosti, které podle vás v následujících pěti letech promění globální ekonomiku?
Z hlediska geopolitiky to je Čína. Z hlediska technologie to je elektromobilita a z hlediska sociálního covid.

Jmenujte technologii nebo produkt, bez kterých si už neumíte představit svůj běžný den.
Káva.