Práci videorozhodčího uvidí fanoušci na mobilu. Německý fotbalový svaz chystá aplikaci se záběry pro VAR

V Anglii nedávno řešili velkou aféru s videorozhodčími. Možná i proto v Německu chystají transparentnější proces VAR.

Michal MančařMichal Mančař

Video asistent rozhodčího může ve fotbale pomoci. Tedy pokud sám neudělá lidskou chybu

0Zobrazit komentáře

Když se před pár lety ve fotbale zaváděli videorozhodčí, bylo z toho velké mrzení. Zpomalí a rozkouskuje to hru, jde to proti tradicím, proč se použije na tato rozhodnutí, ale ne na jiná… Jenže dnes už je video asistent rozhodčího neboli VAR v nejvyšších soutěžích standardem. Ještě větší zpřístupnění rozhodovacího procesu nyní chystají v Německu. I na stadionu uvidíte, proč že to neuznali gól vašeho týmu a že to ofsajd opravdu byl.

Fanoušci na bundesligových stadionech by už brzy mohli sledovat video, které pomáhá sudím v rozhodování na hřišti. „Chceme dosáhnout toho, aby lidé na stadionu mohli stejně jako lidé u televize sledovat záběry situací, jež budou posuzovat videorozhodčí,“ oznámil šéf pro inovace v německém fotbalovém svazu (DFB) Jochen Drees. Plány DFB se podle něj dočkají realizace nejdříve v druhé polovině aktuální sezony.

„Musíme například ještě vyřešit otázku televizních práv. A vše musíme nastavit tak, aby fanoušci na tribunách nekoukali celý zápas do telefonů,“ uvedl Drees. Tím navíc německá snaha o větší transparentnost nekončí. DFB také hodlá zveřejňovat komunikaci mezi video asistentem a hlavním rozhodčím: „To vidíme celkem optimisticky, mohli bychom s tím začít dokonce v této sezoně.“

Video asistent rozhodčího je v nejvyšších fotbalových soutěžích už několik let běžnou záležitostí. Od roku 2017 se používá i v Česku, z prvotního testování se od jarní části sezony 2020/21 rozjel na všech ligových utkáních. Prvotní rozpaky, které zavádění videa do fotbalu doprovázely, se během posledních let podařilo úspěšně rozptýlit. Přesto se nevyhne kontroverzím a chybám – tedy v podobě selhání lidského faktoru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zřejmě největší aféra kolem VAR se odehrála před pár týdny v Anglii. Slavný Liverpool v utkání na hřišti londýnského Tottenhamu začátkem října prohrál 1:2. Jenže hostům za bezbrankového stavu neuznali gól. Předcházela mu totiž situace na první pohled zavánějící ofsajdem, sudí si tak vyžádal pomoc videa. To měli pod palcem Darren England a Dan Cook, kteří hlavnímu rozhodčímu obratem zahlásili, že videokontrola je hotová, takže verdikt platí.

Průšvih? Nesprávně se domnívali, že oním verdiktem je uznání gólu. Záběry jasně ukazovaly, že o ofsajd nešlo. Následovalo rozhořčení, protesty, především z liverpoolské strany se ozývaly hlasy o opakování utkání. Anebo o vyhazovu pro Englanda s Cookem. Těm se neslavný konec kariéry vyhnul, ale pro další zápas byli suspendováni a prvně jmenovaný nebude po zbytek sezony delegován na zápasy Liverpoolu.

CzechCrunch Jobs