Praha je druhé nejlepší evropské město pro život s dětmi. Od vítěze ji dělí vyšší náklady na potomky

Vídeň, Praha a Řím jsou nejlepší evropská města pro mladé rodiny, ukazuje žebříček společnosti Reassured. Česku se daří třeba v počtu parků.

Eliška NováEliška Nová

Praha je jedním z nejlepších měst pro rodiny s dětmi

0Zobrazit komentáře

Když se rozroste rodina, obvykle to s sebou nese vysoké životní náklady. V tu chvíli se ale člověk neohlíží pouze na finance. Chce žít nejen tam, kde si to může dovolit, ale také v místě, které je bezpečné a ratolest se tu v budoucnu sama a ve zdraví dostane do školy. Tohle všechno vzali v potaz v největší londýnské pojišťovací společnosti a sestavili žebříček evropských měst, kde se žije nejlépe, pokud zrovna máte rodinu. Praha skončila druhá.

„Při současných vysokých výdajích ve Spojeném království není rozhodnutí mít rodinu tak jednoduché jako kdysi. Pokud chcete svým dětem zajistit co nejlepší kvalitu života, je toho hodně, co je potřeba zvážit, od nákladů na péči až po hledání dostatečně velkého bydlení pro rozrůstající se rodinu. Proto může být lákavé hledat nový domov v zahraničí, kde mohou být cenově dostupnější nemovitosti a tráva zelenější,“ uvádí společnost Reassured k novému žebříčku, který vytvořila.

Výsledek bude zřejmě pro Středoevropany lichotivý. Na prvním místě se objevila Vídeň, v těsném závěsu je však Praha. Žebříček přitom shromáždil hned několik údajů o evropských městech, a to kolik stojí pronájem tamního třípokojového bytu, průměrné měsíční výdaje rodiny, míru kriminality, počet parků, míru znečištění ovzduší a také měsíční výdaje na dítě. „Ať už hledáte oblast se spoustou dětských aktivit, otevřenými parky nebo nižšími cenami nájmů, náš index by měl obsahovat všechny informace, které potřebujete k tomu, abyste se rozhodli, do kterého města se přestěhovat a zahájit tak další životní etapu,“ dodává Reassured, která se označuje za největšího zprostředkovatele životního pojištění v Británii.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A co tedy rozhodlo mezi prvním a druhým místem? Ve Vídni jsou náklady na nájem třípokojového bytu bezmála 38 500 korun. V Praze je to v průměru 46 700 korun. Měsíční výdaje na rodinu jsou nicméně v Praze nižší pohybují se okolo 76 tisíc korun, v rakouské metropoli rodina utratí o necelé tři tisíce korun víc. Česko Rakousko předhání také v nižší míře kriminality a je tu více parků. O hodně 106 oproti pouhým 44.

Vídeň ale vychází lépe v ovzduší, v Praze je dvakrát tak znečištěné. A co patrně rozhodlo o prvním místě, jsou měsíční výdaje na dítě. Tam je mezi oběma městy propastný rozdíl. Zatímco v rakouské metropoli utratí rodiče za péči o potomka šest a půl tisíce korun, v české je to 22 300, tedy více než třikrát tolik.

Vídeň tak v celkovém hodnocení dostala 4,58 bodu z pěti a vyhrála. Praha si nicméně vede výborně. „V kombinaci s o něco vyššími, ale stále dostupnými průměrnými náklady na dítě a 106 místními parky rozmístěnými po celém městě budou mít vaše děti dostatek volného prostoru pro vyžití,“ uvádí pojišťovací společnost.

Michal Božík

Přečtěte si takéDěti i rodiče jsou online hodiny denně. Baví se spolu sedm minutDigitální rodičovství v Česku: děti i rodiče jsou online hodiny denně, pak se spolu baví sedm minut

Reassured dohromady vybrala dvacítku evropských měst. Třetí je Řím, následují Helsinky a Salzburg, šestou příčku obsadil Norimberk, dále Innsbruck, norský Bergen, irský Galway a desítku uzavírá italský Terst. V žebříčku je také Paříž, Reykjavík, Mnichov, Stockholm, Hamburk, Oslo, Kodaň, dánský Aarhus, nizozemský Delft a Hannover.

Vídeň je sice první, nicméně třeba nejbezpečnější je Salzburg. Nejvíc aktivit pro děti zase nabízí Řím (Praha je nicméně čtvrtá). Nejvíc parků má Paříž, dohromady 306.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Pokles úrokových sazeb oživuje realitní trh. Pražští developeři prodávají dvakrát více bytů než loni

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 1 050 bytů, což je o 91 procent více, než tomu bylo loni. Do cen se už propsalo snížení DPH.

trigema-byty-nahled

Foto: Trigema

Developeři věří, že do konce roku prodají čtyři tisíce bytů

0Zobrazit komentáře

Zájem o nové bydlení v Praze již tři čtvrtletí po sobě roste, celkem se od začátku roku prodalo 2 700 bytů. Podle tržní analýzy developerských společností Central Group, Skanska a Trigema se ve třetím čtvrtletí letošního roku prodalo v meziročním srovnání o 91 procent více nových bytových jednotek. V porovnání s předchozím kvartálem došlo k nárůstu o 50 jednotek. K růstu zájmu přispívá i hypoteční trh, který by měl v souvislosti s očekávaným klesáním úrokových sazeb výrazněji ožívat.

Podle ČBA Hypomonitoru banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 13,6 miliardy korun. Meziročně tak došlo k růstu téměř o 90 procent, stejně tak i hodnoty z předchozích měsíců naznačují, že hypoteční trh po dlouhém období útlumu ožívá. Vděčí za to klesajícím úrokovým sazbám, které se v září přiblížily k hranici 5,7 procenta, což byla nejnižší hodnota za poslední rok.

Proměny na hypotečním trhu společně s klesající inflací přispěly k tomu, že se ve třetím čtvrtletí letošního roku v Praze prodalo 1 050 bytů, tedy o 91 procent více než ve stejném období loňského roku a o pět procent více než v předchozím čtvrtletí. Podle developerů Central Group, Skanska a Trigema by počet prodaných nových bytů v hlavním městě mohl přesáhnout čtyřtisícovou hranici. V rekordním roce 2021 se nových bytů prodalo 7 450, oproti loňskému roku by se ale jednalo zhruba o třetinový nárůst.

snimek-obrazovky-2023-10-18-v-16-12-22

Foto: Trigema, Skanska, Central Group

Vývoj prodejů nových bytů v Praze

„Prodeje nových bytů letos výrazně oživují. Značnou roli v tom hrají zaváděcí ceny v nových projektech a také různé marketingové bonusy. V příštím roce by měly už začít výrazněji klesat úroky hypoték, což poptávku dále posílí. Výrazně tak ubude akčních nabídek a bonusů a ceny bytů podle našich analýz budou opět růst,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.

Zatím ale ceny nových bytů spíše mírně klesají. Průměrná prodejní cena za metr čtvereční klesla mezičtvrtletně o téměř tři procenta na 146 459 korun. V případě nabídkové ceny došlo k poklesu o necelé jedno procento na 150 437 korun za metr čtvereční. Do poklesu se promítly právě zaváděcí ceny a speciální platební podmínky.

Stejně tak se ale do cen propsalo i plánované snížení sazby DPH z 15 na 12 procent u bytů do 120 metrů čtverečních, které slibuje konsolidační balíček od ledna příštího roku. Developeři se totiž chtějí vyvarovat toho, že by lidé nákupy nemovitostí odsouvali až na příští rok.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zvýšený zájem se projevil i na touze po prémiových nemovitostech, jak vyplývá z poslední analýzy trhu realitní kanceláře Svoboda & Williams. Aktuální poptávka v pololetním srovnání stoupla v jejím případě o 26 procent, přičemž 37 procent klientů financovalo nemovitost hypotékou – je to o 10 procent více než v předchozím pololetí. Podobnou změnu v trendu hlásí i realitka Luxent.

„V září započalo jasně patrné oživení na straně poptávky. Jednoznačně přibyli zájemci, kteří se aktivně zajímají o konkrétní nemovitosti. V září a říjnu tak evidujeme nárůst poptávek o 22 procent. To se s odpovídajícím časovým odstupem promítá i do množství uzavřených transakcí,“ říká Jiří Kučera, ředitel realitní kanceláře Luxent.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox