Praha představila projekt družstevního bydlení. Mohlo by být jednou z cest k řešení bytové krize
Kvůli nedostupnosti bydlení v Praze hrozí, že se její obyvatelé začnou stěhovat do jiných měst. S řešením by mohlo pomoci družstevní bydlení.
Situace s nedostupným bydlením je na území Prahy s každým měsícem palčivější. Problémy najít důstojné bydlení se už v hlavním městě dlouho netýkají jen nižší příjmové skupiny, ale i té střední. Podle průzkumu pro Magistrát hlavního města Prahy se přitom 75 procent dotazovaných Čechů domnívá, že za zajištění dostupného bydlení zodpovídá přímo město. A zdá se, že Praha nebere tuto domněnku na lehkou váhu.
Praha totiž na začátku června odprezentovala nový projekt Dostupného družstevního bydlení, který stojí na spolupráci města se soukromým sektorem. Představila ho na konferenci pod názvem Dostupné družstevní bydlení jako jedno z řešení bytové krize.
„Dostupné družstevní bydlení považujeme za jednu z cest z bytové krize, která u nás nabývá dramatických rozměrů. Přitom pouze na inflaci, vysokou úrokovou míru a rostoucí ceny stavebních prací se stávající situace svádět nedá – to se totiž děje v celé Evropě,“ říká k problematice radní pro oblast legislativy a podpory bydlení hlavního města Prahy Hana Kordová Marvanová.
Na rozdíl od vlastnického bydlení zůstává družstevní byt majetkem družstva, ve kterém jsou jednotliví obyvatelé domu členy. Základní právní odlišností je tedy skutečnost, že při koupi družstevního bydlení si zájemce nekupuje samotný družstevní byt, ale kupuje družstevní podíl, k němuž náleží i právo nájmu.
„Naším problémem je zejména fakt, že nevyužíváme všechny nástroje dostupného bydlení, které máme k dispozici. A jenom zrychlit výstavbu již v současné době nestačí,“ dodává. Podle radní musí na trhu začít vznikat bydlení, které si bude moci dovolit i střední vrstva. A takové bydlení běžný rezidenční development bohužel negeneruje. V jeho rámci navíc často vznikají byty, které jsou skupovány s vidinou investice, což žene ceny na realitním trhu plošně vzhůru.
Naopak družstevní výstavba představuje možnost, jak realitní trh saturovat výrazněji dostupnějším, nikoliv však sociálním bydlením. „Díky tomu, že družstevní výstavba probíhá v součinnosti s městem, které přímo pro ni vytipovalo pozemky, odpadá družstvu nutnost koupě pozemku, což vytváří přibližně 15procentní úsporu. Dalších 12 až 15 procent lze uspořit díky menší marži družstevních developerů. Ti totiž fungují neziskově,“ doplňuje Kordová Marvanová.
Realitní trh v době stagflační
Úspora 30 procent je v kontextu dnešních cen nemovitostí naprosto zásadní. Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma společnosti Patria Finance, hraje Česká republika se svým meziročním 26procentním růstem cen nemovitostí v Evropě prim. Aby si člověk mohl dovolit koupit průměrný byt, musí si odložit zhruba třináct průměrných ročních hrubých platů, některé zdroje uvádějí dokonce platů šestnáct.
„Před námi je už jen Srbsko, ale tamější statistiky nemají podle mého názoru tak velkou vypovídací hodnotu. Z hlediska nedostupnosti bydlení tak těmto žebříčkům vládneme, přitom k markantnímu zhoršení došlo až v posledních několika letech,“ vysvětluje Bureš.
Podle Bureše a analytiků z Patria Finance poptávka po nemovitostech v následujícím období klesne, jelikož řada domácností nedosáhne na jejich vysoké ceny, roli sehraje i nedostupnost hypotečních úvěrů. Nadto očekávají reálný propad mzdy o osm procent, což ještě více přispěje k tomu, že vidina vlastního bydlení bude pro běžné domácnosti na hony vzdálená.