Praní peněz ve velkém. Čína se v rámci boje s koronavirem pustila do dezinfekce své měny
Hrozba jménem koronavirus si po celém světě vyžádala již téměř 1 800 obětí. Čína proto hledá další způsoby, jak co nejvíce omezit šíření této nemoci, a zaměřila se na své bankovky a mince, které stahuje z oběhu a dezinfikuje.
Bankovky a mince uchovávají více než jen svou nominální hodnotu v rámci ekonomiky státu, který ji emitoval. Pokud bychom minci či bankovku vložili pod mikroskop, otevřel by se nám zcela nový svět plný mikrobů a bakterií. V běžném případě se jedná o problém, který vyřeší umyté ruce. Ovšem v Číně nyní představuje kontakt s bankovkami jednu z cest, jak se nakazit koronavirem.
Studie z roku 2017 prokázala, že na jednodolarové bankovce, která byla stažena z oběhu v New Yorku, se nacházelo 397 druhů bakterií. Ty se na bankovky dostávají nejčastěji z lidských rukou, okolního prostředí a dalších bankovek, se kterými se dostanou v peněžence do kontaktu. Tato studie také dokázala, že bakteriím se daří na měně přežít poměrně dlouho. Například virus chřipky je schopen na bankovce setrvat až 12 dní.Jak dlouho je na předmětech, a tedy i mincích či bankovkách, schopen přežít koronavirus, není podle Světové zdravotnické organizace známo. Odhady však hovoří minimálně o několika hodinách, což je dostatek času na to, aby se mohl virus rozšířit i mezi několika osobami. Přitom k jeho likvidaci stačí na povrch aplikovat některý ze základních dezinfekčních prostředků. A přesně takovou očistu naordinovala Čína bankovkám a mincím svého jüanu.
Příliš pomačkané, potrhané nebo znečištěné bankovky jsou pravidelně skartovány a nahrazovány bankovkami novými. V případě eura jsou takto každý měsíc likvidovány bankovky a mince v hodnotě půl miliardy eur, tedy asi 12,4 miliardy korun, jak informoval deník The New York Times. To je ale asi jediný pravidelný postup, jak se stát o svou měnu stará.