Pravidelně dodávají na stůl ty největší dobroty. Tak jsme si se Ze Mě projektem vyzkoušeli upéct koláče
To, co uvaří a upečou, je zpravidla to nejlepší, co kdy člověk jedl. My jsme se od Ze Mě projektu naučili dělat vánočku, koláče a babku.
Je sice už po Vánocích, ale co. Když se vám jednou dostane do úst vánočka ze Ze Mě projektu, je jedno, co je zrovna za měsíc. Chcete ji jednoduše jíst znova a znova. Vzhledem k tomu, že Ze Mě nemá nic jako restauraci nebo pekárnu, kde by bylo možné chutě pravidelně uspokojovat, nezbývá, než se ji naučit péct. A kde jinde by to mělo být než u party, která mění zažité představy o jídle.
Ze Mě projekt většinou podává něco velmi obyčejného, co si můžete dát kdekoli jinde – ať už je to tortilla, chleba s máslem, burger, pizza nebo zabijačkové hody. To, co ale člověk většinou ochutná, se vymyká jakýmkoli předchozím zkušenostem. Nejinak je tomu i v případě sladkého pečiva. A tak když Ze Mě pořádá kurz pečení, jsme tu.
Učit se budeme právě vánočku (vhod přijde i před Velikonocemi coby mazanec, jen odpadne leckdy složité pletení), dvojctihodné koláče a také babku. Potřeba je vědět, že všechno to, co se na kurzu upeče, si taky člověk může odnést s sebou domů. Dobré je to vědět dopředu zejména proto, aby si člověk domluvil na den po kurzu nějaké strávníky, v jednom to totiž nespořádá.
„Kurz děláme už přes dva roky. Vypisujeme ho každý měsíc, minimálně jednou, někdy i dvakrát. Kromě sladkého pečiva děláme i skvělý kváskový chleba. Hosté si pak z kurzu odnesou nejen spoustu informací, ale také brožuru s recepty nebo zástěru,“ líčí pro CzechCrunch zakladatel Ze Mě Vojtěch Nemrava.
My jsme zvolili sladké pečivo, a tak začínáme vánočkou. Vzhledem k tomu, že těsto kyne dlouho a že do něj pekař Tomáš Urban přidává i kousek těsta z pečení z předchozího dne, správně nakynutou hmotu už máme připravenou. Náhodě se na kurzu nic nenechává, a tak než se pustíme do práce se skutečným těstem, vyzkoušíme si nejdřív práci na umělém. Krájíme z něj padesátigramové kusy, které následně na stole měníme dlaní do kuličky. Cílem je mít šest stejných kusů, z nichž se pak válí válečky, ze kterých se plete proslulé vánoční pečivo.
Na pletení je potřeba se soustředit, a když to vyjde i na podruhé, válí se skutečné těsto. Vzhledem k tomu, že každý dělá kuličky i do foroty, na konci kurzu se z trouby vyndá asi čtrnáct malých vánoček. Rada šéfkuchaře a zakladatele projektu Vojtěcha Nemravy zní: pocukrovat na závěr teplou vánočku třtinovým cukrem. Krásně to pak totiž křupne.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsVánočky by tedy byly, vrhnout se můžeme na dvojctihodné koláče. Jde o klasický kynutý a kulatý koláč, odlišuje se ovšem tím, že je plněný (nejčastěji tvarohem), přičemž nahoře má ještě druhou vrstvu náplně, může být z máku, povidel i ovoce (kluci nejčastěji používají jahody či višně).
Tentokrát z těsta vykrajujeme čtverce, do nichž plníme tvaroh, ten pak ukryjeme dovnitř tak, že spojíme všechny rohy čtverce. Vznikne kulička, do jejíhož středu uděláme malou prohlubeň a sem už ládujeme ovoce. Nakonec se vše posype drobenkou.
Posledním pečivem, které se v rámci pekařského kurzu naučíme, je babka. Netradiční pečivo je kynutým pletencem, který plníme čokoládovou pastou. Když máme hotovo, babku točíme a dáváme do pekáčku. Díky tomu má pak na řezu speciální kresbu.
Celkem strávíte v kuchyni Ze Mě projektu kolem šesti hodin, které utečou jako voda. Během nich si člověk vyzkouší udělat i vlastní těsto, dozví se, jak všechno vlastně funguje a jestli je lepší nechat kynout těsto v teple nebo při normální teplotě. Odpověď na tuto otázku vás přitom patrně překvapí. Výhodou pak je, že po celou dobu kurzu jsme zásobení také jiným jídlem, které parta pravidelně připravuje. V samotném závěru přijde ochutnávání všech tří výtvorů. Co zbyde, neseme domů.
Kdo by si raději odnášel kus masa ( i pro to máme pochopení), může zvolit jiný kurz. Ze Mě pořádá například i ty zaměřené na zvěřinu nebo pizzu. Zárukou je, že jídlo, které se tady připraví, bude známé, přesto něčím výjimečné. Kurzy jsou určené nejen pro veřejnost, ale například také v rámci teambuildingů. Loni si je objednala například technologická společnost Sony nebo startup Better Stack. Posloužily už ale i pro dětskou oslavu narozenin.
Nápad pořádat kurzy přitom přišel od zákazníků. „Na každé akci se hodně ptali na naše postupy a recepty a nás bavilo jim vše vysvětlovat. To jim ale nestačilo, a tak jsme připravili hodně intenzivní pekařský kurz, kde se dozvíte skoro vše. Zastáváme názor, že si pro sebe žádná tajemství nenecháváme a rádi informace předáváme dál,“ říká Nemrava.
Kurz je ideální příležitost, jak si pochutnat na jídle jednoho z nejpřekvapivějších gastronomických projektů. Ze Mě se totiž zaměřuje především na catering, byť čas od času pořádá i různé workshopy a pop-up akce. Tady je to každopádně bez front. Kdo by ale přeci jen nechtěl nic tvořit a jen dopřát svým chuťovým buňkám, na programu je v nejbližší době například večeře spojená s párty v gastronomickém hubu Alma u Národní třídy. Vzhledem k tomu, že v místě kdysi býval biograf, půjde o akci spojenou s filmem.