Pražané migrují do Středočeského kraje. Zájem o koupi začínají probouzet nižší ceny nemovitostí

Zdá se, že realitní trh se začíná probouzet ze zimního spánku. Transakce se totiž nyní dostaly co do počtu na stejnou úroveň jako před rokem.

Středočeský Kolín je jedním z měst, kam se nyní stěhují Pražané

0Zobrazit komentáře

Cenová křivka v případě nemovitostí v posledních měsících stagnovala, nyní se pravděpodobně dostala do bodu, ve kterém se odrazí k růstu. Pokles cen na realitním trhu totiž probudil velmi silnou poptávku – podle dat české realitní služby European Housing Services (EHS) je nyní transakcí stejné množství jako před rokem, v porovnání s jarem roku 2021 dokonce došlo k nárůstu o dvě třetiny. Pražané navíc ve velké míře přesídlují do Středočeského kraje, kde prodeje trhají historické rekordy.

Nutno podotknout, že realitní situace v Česku se mění region od regionu. V Praze se aktuálně prodává nejméně bytů od roku 2019, s příchodem jara se ale ceny zastavily ve svém propadu a vzrostly o jedno procento na 113 tisíc korun za metr, ve Středočeském kraji ceny vzrostly o osm procent. Lidé se totiž začali hromadně vystěhovávat z Prahy a jejího prstence do okolních spádových měst, jako je Kladno, Beroun, Kolín, Roztoky, Brandýs, Neratovice nebo Benešov.

Ve zmíněných městech se tak v prvním čtvrtletí roku prodalo více bytů než za celý rok 2021 a prodeje jsou nyní na trojnásobku oproti dlouhodobému průměru. „Zatímco pražskou situaci bych nazval patovou – majitelé raději neprodávají, než aby tratili na ceně, a počet transakcí je skutečně nízký – Středočeský kraj je v prodejích na svých dlouholetých a mnohde i historických maximech,“ říká Hendrik Meyer, šéf EHS a Bezrealitky.

navrh-bez-nazvu

Foto: EHS

Vývoj cen bytů napříč Českem

„A pravděpodobně to je pouze začátek. Rodí se tak obrovská výzva, která bude znamenat přehodnocení řady dosavadních věcí – od dopravního spojení Prahy a jejího metropolitního prstence po urychlenou výstavbu občanské vybavenosti v okresních městech i menších obcích, kam nyní ‚Novostředočeši‘ ve velkém za dostupným bydlením míří,“ dodává.

Zcela jiná je situace v Brně, kde ceny aktuálně klesly o dalších sedm procent a průměrný starší byt se nyní prodává za zhruba 81,5 tisíce korun za metr čtvereční. V takové hladině se prodával v létě 2021. Nabídka je zde totiž extrémně nízká a majitelé kvalitních nemovitostí nyní spíše čekají na konec cenové bouře – pokud je k prodeji nic netlačí, mají prostor na to nějakou dobu čekat. Poptávka však také není příliš valná, jelikož i kupující čekají, že ceny ještě trochu poklesnou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Slabá je i poptávka po rodinných domech. Tím by se dal odůvodnit také odliv zájemců do Středočeského kraje. Pořídit si rodinný dům je v této oblasti totiž nyní v porovnání s minulými roky výhodné. Podle Meyera nyní mohou zájemci z 95 procent nakupovat za ceny, které tu už mnoho let nebyly. Platí to i o kvalitních nemovitostech v zajímavých lokalitách, ale také o rekreačních nemovitostech.

Co se nájmů týče, ty se dostávají do nových výšin. V Praze bez ustání rostou od léta roku 2021 a aktuálně dosáhly nového historického maxima: průměrný metr čtvereční nájemní plochy se zde nabízel za 338 korun za měsíc. Stěhování do Středočeského kraje vyhnalo ceny nájmů do nebývalých výšin i v něm – poprvé v historii dosáhly 240 korun za metr čtvereční. Naopak v Brně cena nájmu klesla na 272 korun.

navrh-bez-nazvu-1

Foto: EHS

Vývoj cen domů napříč Českem

„Zatím se naplňuje spíše optimistický scénář. Přestože nájmy zdražují, v naprosté většině případů se tento růst pohybuje v úrovni kolem 10 procent. Tedy výrazně méně, než kolik činí aktuální inflace. Jedinou výjimkou je Praha, kde nájemní bydlení od loňského roku zdražilo zhruba o pětinu, což je však logické s ohledem na dlouhodobě podprůměrné nájmy, které byly v hlavním městě běžné ještě před rokem,“ říká Meyer.

Podle něj se ale další růst cen nájmů bude držet v dosavadních mezích a bude nadále kopírovat inflaci. V mnoha městech může navíc k lepší situaci výhledově přispět zvyšující se počet nemovitostí k pronájmu, který rozmělňuje nabídku a tím i cenové hladiny.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Karlínská kasárna by mohla být součástí obřího investičního centra. Jedná se i s inovátory z Tokia

Karlínská kasárna se budou rekonstruovat léta. Otevírat by se mohla postupně. Praha nyní plánuje umístit sem startupové a kreativní centrum.

Eliška NováEliška Nová

kasarna-karlin-4

Foto: Prague.eu

Kasárna Karlín

0Zobrazit komentáře

Kdo nebyl v Kasárnách Karlín, jako by snad ani nebyl. V areálu, kterému dominují chátrající budovy, už se odehrály například i koncerty orchestru Prague Philharmonia, lidé sem ale pravidelně chodí do kina, na koncerty nebo prostě jen na kafe. Karlínská kasárna nyní mění majitele. Ten tu chce současnou skupinu provozovatelů nechat, zároveň už ale plánuje i startupové a kreativní centrum nebo bydlení.

„V prvé řadě musíme nyní zanalyzovat, v jakém stavu si dům přebíráme a co nám objekt umožní. V blízké době si na to s mými kolegy sedneme a dáme dohromady vize, se kterými přicházíme my i naši koaliční partneři,“ uvedl pro CzechCrunch náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček. Právě Praha před pár dny získala kasárna od státu výměnou za několik budov ve Fakultní nemocnici Bulovka.

A byť se o konkrétnější budoucnosti směrem ven příliš nemluví, už se rýsují plány, co by v kasárnách všechno mělo být. Ostatně ani myšlenka startupového a kreativního centra není úplně nová. O co přesně by mělo jít? Podle Hlaváčka by to mělo být místo, kde se budou setkávat lidé z akademického, neziskového a byznysového sektoru. Měla by se tady tedy střetnout kultura, sociální oblast a technologie. Tím, že všichni budou takzvaně na jedné hromadě, by měly vznikat nové, nadějné projekty.

kasarna-karlin-3

Foto: Prague.eu

Kasárna Karlín z ptačí perspektivy

V zásadě by tedy mělo jít o kombinaci sdíleného pracovního prostoru a kanceláří se zvýhodněným nájmem pro mladé firmy. Neformálně – a v duchu budoucího naplnění řečeno – by mělo jít o takový novodobý a vylepšený Skautský institut 2.0 určený pro startupisty. „V západních městech je to klíčový nástroj veřejného sektoru, jak podpořit rozvoj podnikání s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl Hlaváček.

Něco takového už si pražští koaliční zastupitelé obhlédli v Japonsku letos v únoru. V Tokiu navštívili CIC, neboli Cambridge Innovation Center. Jak název napovídá, inovační centrum bylo založené v americkém Massachusetts, kde ve městě Cambridge sídlí slavná technologická univerzita MIT. Těchto hubů je ale víc a právě v Tokiu je dnes jedno z největších takových míst v celém Japonsku. Posláním CIC je podporovat růst začínajících firem tím, že jim poskytnou dobré a flexibilní zázemí a především pak přístup ke zdrojům, protože CIC podporují tisíce lidí v ziskovém i neziskovém prostoru. Cílem je soustředit jakýsi vědomostní kapitál k tomu, aby se řešily místní, ale i globální problémy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Už s nimi probíhá jednání. Dalším krokem nyní je, že se z Tokia přijedou podívat na pár dnů do Prahy a budou se bavit o tom, zda by mělo smysl sem expandovat,“ uvedl pro CzechCrunch koaliční zastupitel David Procházka, který je od letošního roku předsedou výboru pro IT a Smart City.

Celá kasárna mají ale dohromady asi 22 tisíc metrů čtverečních. Pro případné centrum by přitom postačovala jen část. Vzniknout by tady tak podle Hlaváčka mohlo například také studentské bydlení. „Myslím, že to bude hezké téma i pro architekty,“ říká náměstek. Objekt se podle něj bude pravděpodobně rekonstruovat postupně, podobně jako to je například v případě už zmíněného Skautského institutu.

„Před skoro deseti lety jsme otevřeli první část, práce ale pokračují doteď a postupně otevíráme další a další prostory,“ dodal Hlaváček. V Radničních domech, které jsou známé právě jako Skautský institut, nově sídlí například i Pražská developerská společnost, městská firma, která staví v hlavním městě především byty.

kasarna-karlin-1

Foto: Prague.eu

V budoucnu by tu mělo sídlit i startupové a kreativní centrum

To všechno podle Hlaváčka neznamená, že by současní nájemníci měli nyní skončit. V roce 2017 se do kasáren nastěhovala nezisková organizace Pražské centrum a chátrající místo začala od základu měnit. Pustila se především do novější budovy a obrovského dvora. Z někdejšího vojenského bazénu vznikla kavárna, konají se tu i koncerty a přednášky. Ve venkovním prostoru je hřiště pro děti, plátno pro letní kino nebo volejbalové hřiště.

Pražské centrum se domluvilo na pronájmu s ministerstvem spravedlnosti, pod které kasárna spadala. Smlouvu o pronájmu má až do příštího roku, Hlaváček ale říká, že právě centru patří zásluhy a bylo by dobré, aby setrvalo. „Současný kulturní i společenský program celý objekt proměnil z mrtvého místa na pulzující prostor. Myslím, že by ho měli i nadále využívat,“ uvedl Hlaváček pro CzechCrunch.

Karlínská kasárna se otevřela v roce 1848. Postavil je podnikatel Vojtěch Lanna starší a byly největším objektem svého druhu. Vešly se sem až dva tisíce vojáků. Ti tu byli celá léta. Až do roku 2013. Tehdy se ministerstvo obrany pokusilo budovu prodat, nakonec z toho ale sešlo a stavba byla převedena na resort spravedlnosti. Tady se nakonec rozhodli dát ji do pronájmu právě Pražskému centru.