Pražané migrují do Středočeského kraje. Zájem o koupi začínají probouzet nižší ceny nemovitostí

Zdá se, že realitní trh se začíná probouzet ze zimního spánku. Transakce se totiž nyní dostaly co do počtu na stejnou úroveň jako před rokem.

Středočeský Kolín je jedním z měst, kam se nyní stěhují Pražané

0Zobrazit komentáře

Cenová křivka v případě nemovitostí v posledních měsících stagnovala, nyní se pravděpodobně dostala do bodu, ve kterém se odrazí k růstu. Pokles cen na realitním trhu totiž probudil velmi silnou poptávku – podle dat české realitní služby European Housing Services (EHS) je nyní transakcí stejné množství jako před rokem, v porovnání s jarem roku 2021 dokonce došlo k nárůstu o dvě třetiny. Pražané navíc ve velké míře přesídlují do Středočeského kraje, kde prodeje trhají historické rekordy.

Nutno podotknout, že realitní situace v Česku se mění region od regionu. V Praze se aktuálně prodává nejméně bytů od roku 2019, s příchodem jara se ale ceny zastavily ve svém propadu a vzrostly o jedno procento na 113 tisíc korun za metr, ve Středočeském kraji ceny vzrostly o osm procent. Lidé se totiž začali hromadně vystěhovávat z Prahy a jejího prstence do okolních spádových měst, jako je Kladno, Beroun, Kolín, Roztoky, Brandýs, Neratovice nebo Benešov.

Ve zmíněných městech se tak v prvním čtvrtletí roku prodalo více bytů než za celý rok 2021 a prodeje jsou nyní na trojnásobku oproti dlouhodobému průměru. „Zatímco pražskou situaci bych nazval patovou – majitelé raději neprodávají, než aby tratili na ceně, a počet transakcí je skutečně nízký – Středočeský kraj je v prodejích na svých dlouholetých a mnohde i historických maximech,“ říká Hendrik Meyer, šéf EHS a Bezrealitky.

navrh-bez-nazvu

Foto: EHS

Vývoj cen bytů napříč Českem

„A pravděpodobně to je pouze začátek. Rodí se tak obrovská výzva, která bude znamenat přehodnocení řady dosavadních věcí – od dopravního spojení Prahy a jejího metropolitního prstence po urychlenou výstavbu občanské vybavenosti v okresních městech i menších obcích, kam nyní ‚Novostředočeši‘ ve velkém za dostupným bydlením míří,“ dodává.

Zcela jiná je situace v Brně, kde ceny aktuálně klesly o dalších sedm procent a průměrný starší byt se nyní prodává za zhruba 81,5 tisíce korun za metr čtvereční. V takové hladině se prodával v létě 2021. Nabídka je zde totiž extrémně nízká a majitelé kvalitních nemovitostí nyní spíše čekají na konec cenové bouře – pokud je k prodeji nic netlačí, mají prostor na to nějakou dobu čekat. Poptávka však také není příliš valná, jelikož i kupující čekají, že ceny ještě trochu poklesnou.

Slabá je i poptávka po rodinných domech. Tím by se dal odůvodnit také odliv zájemců do Středočeského kraje. Pořídit si rodinný dům je v této oblasti totiž nyní v porovnání s minulými roky výhodné. Podle Meyera nyní mohou zájemci z 95 procent nakupovat za ceny, které tu už mnoho let nebyly. Platí to i o kvalitních nemovitostech v zajímavých lokalitách, ale také o rekreačních nemovitostech.

Co se nájmů týče, ty se dostávají do nových výšin. V Praze bez ustání rostou od léta roku 2021 a aktuálně dosáhly nového historického maxima: průměrný metr čtvereční nájemní plochy se zde nabízel za 338 korun za měsíc. Stěhování do Středočeského kraje vyhnalo ceny nájmů do nebývalých výšin i v něm – poprvé v historii dosáhly 240 korun za metr čtvereční. Naopak v Brně cena nájmu klesla na 272 korun.

navrh-bez-nazvu-1

Foto: EHS

Vývoj cen domů napříč Českem

„Zatím se naplňuje spíše optimistický scénář. Přestože nájmy zdražují, v naprosté většině případů se tento růst pohybuje v úrovni kolem 10 procent. Tedy výrazně méně, než kolik činí aktuální inflace. Jedinou výjimkou je Praha, kde nájemní bydlení od loňského roku zdražilo zhruba o pětinu, což je však logické s ohledem na dlouhodobě podprůměrné nájmy, které byly v hlavním městě běžné ještě před rokem,“ říká Meyer.

Podle něj se ale další růst cen nájmů bude držet v dosavadních mezích a bude nadále kopírovat inflaci. V mnoha městech může navíc k lepší situaci výhledově přispět zvyšující se počet nemovitostí k pronájmu, který rozmělňuje nabídku a tím i cenové hladiny.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym