Pražské vývojářské studio Ackee daruje vybrané neziskové organizaci aplikaci za milion korun

Jiří SvobodaJiří Svoboda

ackee-kancelare

Prostory pražských kanceláří Ackee

0Zobrazit komentáře

Pražské vývojářské studio Ackee, které má na svědomí například mobilní aplikace pro DámeJídlo, Rekola nebo T-Mobile, slaví pět let existence a u této příležitosti se jeho tým rozhodl udělat dobrý skutek. Vybrané nestátní neziskové organizaci se sídlem v Česku totiž poskytne své služby v hodnotě jednoho milionu korun.

Zájemci, z nichž jeden šťastlivec získá mobilní aplikaci nebo web ke konkrétnímu projektu, se mohou přihlásit do 30. dubna. Výběr bude probíhat na základě zaslaných videí, za kterých bude dvacítka zveřejněna na webu Ackee.

zamec

Přečtěte si takéMiliardář Michal Zámec a jeho e-shop s parfémy Notino vstupuje do Německa nákupem sítě parfumeriíMiliardář Michal Zámec a jeho e-shop s parfémy Notino vstupuje do Německa nákupem sítě parfumerií

V květnu se vývojáři osobně setkají se třemi nejlepšími kandidáty ─ jednoho vyselektují oni sami, jednoho široká veřejnost a jednoho odborná porota, tvořená například Jánem Ilavským, který stojí za extrémně uspěšnou mobilní hrou chameleon Run, Michalem Bilkou ze Slevomatu nebo provozovatelem magazínu Médiář, Ondřejem Austem. Na základě toho bude vybrán jeden výherce a od června do prosince bude probíhat práce na jeho projektu.

ackee

Ackee uvádí, že by soutěžní video mělo maximálně ve třech minutách vysvětlit čím se daná organizace zabývá, čím je jedinečná a k čemu by sloužil vytvořený web nebo aplikace. Drží se názoru, že nechtějí vytvořit aplikaci na jedno použití, účelem je dlouhodobě podpořit činnost neziskovky jako takové.

“V Ackee jsme přemýšleli, jak bychom mohli společně toto pětileté výročí oslavit. Firmě se daří, a proto chceme přispět dobré věci a podělit se o náš úspěch i s ostatními,” uvedl Martin Půlpitel, jeden ze tří zakladatelů společnosti.

“Startupy nemají o investory nouzi. Avšak neziskové projekty získávají podporu mnohem hůř. Proto jsme se rozhodli udělat soutěž čistě pro neziskovky,” dodal druhý ze zakladatelů, Josef Gattermayer.

Ackee bylo jinak v roce 2012 založeno třemi absolventy ČVUT, Martinem Půlpitelem, Dominikem Veselým a Josefem Gatteramayerem. Jejich tým, v současnosti čítající 48 členů, od té doby pracoval na 118 projektech a v lednu otevřel také pobočku v Berlíně. Pražskou centrálu o měsíc později přestěhoval do nových kanceláří v Karlíně, kterou jsme vám mimo jiné na CzechCrunchi před několika týdny podrobně představili.

ackee-kancelare-2

Google vypustil novou funkci, která dokáže ověřit, zda jsou hledané informace pravdivé

sundarpichai
0Zobrazit komentáře

Internetový obr Google, který nyní spadá pod společnost Alphabet, i přes svoji dominantní pozici mezi vyhledávači ani trochu nepolevuje. Mimo rozšíření základního hledání o pokročilou filtraci obrázků podle licence nebo barev nebo zařazení podrobného vyhledávání letů, se chce dostat i do pozice, kdy články a informace, které vyhledáváme budou nejen relevantní, ale zároveň ověřené.

Toho chce Google docílit partnerstvím s několika důvěryhodnými servery a společnostmi, které se soustředí právě na ověřování mnohdy zavádějících zpráv nebo dlouhodobě slouží jako zdroj kvalitních informací. První experimenty s těmito funkcemi přišly již v druhé polovině minulého roku, teď je ovšem Google spouští na globální úrovni, včetně Česka.

robodrone-1

Přečtěte si takéČeský startup Robodrone, který dodává drony i armádě, by letos mohl dosáhnout na obrat až 100 milionů KčČeský startup Robodrone, který dodává drony i armádě, by letos mohl dosáhnout na obrat až 100 milionů Kč

U podobně zobrazených informací by se měl objevit odznak „Fact Check“, který doprovází detaily o tom, zda je tvrzení pravdivé nebo ne. Podobnou funkci před nějakou dobou spustil i Facebook, s tím, že je možné potencionálně nepravdivé informace nahlašovat a tím postupně uživatelům pomoci rozeznat falešná či naopak ověřená tvrzení.

factcheck

Ověření faktů samozřejmě nebude dostupné pro všechny vyhledávané výrazy a bude prozatím značně omezené na anglické výrazy, ale je jen otázkou času, než Google prostřednictvím sběru dat získá další, i zahraniční, zdroje. Ty poté k ověření jako takovému využívají podle Googlu nástroje Schema.org ClaimReview, který dává všem výstupům jasnou strukturu.

Foto: Nguyen Hung Vu / Flickr