Pražští vývojáři z Veeamu globálně chrání téměř půl milionu firem. Kritická data ubrání před vyděrači

Bezpečnostních hrozeb přibývá, firmy by měly kromě systémů pro zálohování a obnovu dat řešit hlavně prevenci, říká regionální šéf Veeamu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Martin Štětka, regionální ředitel společnosti Veeam pro střední a východní Evropu

V cloudu zálohuje data pro více než 450 tisíc podniků. Ve svém oboru se tak řadí mezi globální špičku. Americká společnost Veeam se přitom do velké míry spoléhá na Čechy – v jejím největším výzkumném a vývojovém centru na tuzemském trhu totiž pracuje přes 460 vývojářů a dalších specialistů na oblast řízení vývoje produktů, softwarového inženýrství i kontroly kvality.

„Pracují zde na globálních projektech a vývoji nejpokročilejších technologií ochrany dat, které lze nasadit ve všech prostředích a které pomáhají řídit všechny fáze životního cyklu. V jistém smyslu je pražské výzkumné a vývojové centrum lídrem ve vývoji řešení pro zálohování, obnovu a správu dat, která poskytují moderní ochranu dat zákazníkům po světě,“ přibližuje pro CzechCrunch Martin Štětka, regionální ředitel Veeamu pro střední a východní Evropu.

Práce českých vývojářů přitom získává na stále větší důležitosti. Odborníci již léta upozorňují na rostoucí intenzitu hrozeb ze strany útočníků. Hrozeb je rok od roku více a jsou stále sofistikovanější. Zároveň jsou prostředí, která je nutné chránit, stále složitější a více decentralizovaná, což souvisí s migrací do veřejného cloudu, digitální transformací a rostoucím tlakem na co nejrychlejší uvádění nových produktů.

Z letošní studie Veeamu pak vyplývá, že ransomwarovým útokům (kdy viry blokují přístup k datům a od napadeného žádají výkupné) byly v minulém roce vystaveny tři ze čtyř dotázaných organizací, tři z pěti přitom několikrát. Ochrana před útoky a následná obnovitelnost uložených informací se stávají stále kritičtější součástí strategií zálohování a obnovy dat.

Dvě třetiny podniků se při ochraně svých dat spoléhají na cloudová řešení, zatímco schopnost obnovit data po ransomwarových útocích je i nadále hlavním úkolem strategií kontinuity podnikání. Tyto problémy se přitom týkají i našeho regionu.

Výzkumné a vývojové centrum společnosti Veeam v Praze

„Stále častěji slyšíme o úspěšných útocích na IT systémy českých a slovenských firem. A pokud o takovém útoku čteme, tak je zpravidla situace velice vážná a podnik je již ve fázi, kdy se mu data nedaří obnovit,“ přibližuje Štětka. Zdůrazňuje však, že Veeam není IT bezpečnostní firmou v pravém slova smyslu, ale přesto se postiženým organizacím snaží pomoci s obnovami jejich systémů, pokud mají data zálohována.

Mnohem důležitější než obnova dat je ale z firemního pohledu podle Štětky prevence, kdy je třeba jasně definovat pravidla a metodiky zálohování a obnovy dat do strategie. „V případě útoku toto nastavení výrazně zvyšuje šance na obnovení původních dat podle plánu a co nejméně bolestivým způsobem,“ doplňuje s tím, že počet společností, které tyto otázky řeší, stoupá. Pořád ale existují velké mezery.

„Je nesmírně důležité, aby podnik pochopil, která z dat jsou kritická pro jeho podnikání. Kromě toho je nutné individuální posouzení, aby se potřeby organizace v oblasti ochrany dat shodovaly s výkonem IT, který firma vyžaduje. A konečně musí být zajištěna kontinuita podnikání, k čemuž je třeba detailně porozumět kritickým složkám a faktorům,“ dodává Štětka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V pražském vývojovém centru pracují softwaroví odborníci na řešeních pro moderní ochranu dat jak pro tradiční fyzická datová centra, tak datacentra postavená na virtualizačních technologiích jako Microsoft Azure nebo VMware, ale i pro cloudová řešení, a to od všech předních světových poskytovatelů cloudu: Amazon Web Services, Microsoft Azure či Google Cloud Platform.

Dlouhodobě nejúspěšnějším produktem firmy je řešení Veeam Backup & Replication, které slouží na tvorbu záloh a jejich obnovu, nejrychleji rostoucím je pak Veeam Backup for Microsoft 365, jemuž v popularitě pomohl i zvýšený zájem o práci na dálku spojený s pandemií koronaviru.

„Poskytujeme jednotnou platformu pro správu a ochranu všech dat a aplikací, bez ohledu na to, kde se nacházejí. S naším portfoliem nabízíme komplexní přístup, který nekončí u základních funkcí, ale nabízí pokročilé možnosti zálohování, obnovy i monitorování a podporuje dostupnost a mobilitu dat v jakémkoliv prostředí IT, ať už se jedná o cloud, virtuální, fyzické či další prostředí,“ přibližuje Štětka.

Díky akvizici společnosti Kasten, lídra trhu zálohování a zotavení po havárii řešení využívajících technologii Kubernetes, navíc pokrývá právě i platformu Kubernetes, přičemž svým zákazníkům umožňuje data zálohovat, dělat takzvanou disaster recovery a správu dat také virtualizovat.

Martin Štětka, regionální ředitel Veeamu pro střední a východní Evropu

Podle Štětky je mezi českými zákazníky Veeamu nejvíce očekávaná nová verze zmiňovaného řešení Veeam Backup & Replication, která nabídne novou sadu funkcí včetně přímého zápisu do objektového úložiště a agentů v cloudu nebo všudypřítomnou neměnitelnost, která umožňuje rychlejší obnovu po ransomwarovém útoku a lepší ochranu před kybernetickými hrozbami.

„Našimi prioritami jsou cloud, bezpečnost a Kubernetes. Důvody jsou pragmatické – potřeby a očekávání zákazníků. Bezpečnost dat máme v DNA a na cloud, který naplňuje ambice stát se dominantní datovou platformou, jsme se přirozeně zaměřili spolu s vývojem technologií a potřeb trhu,“ říká Štětka.

„Tyto technologie jsou atraktivní jak pro naše zákazníky, tak i pro vývojáře, kterým práce v našem pražském vývojovém centru poskytuje možnost pracovat na špičkových technologiích a projektech světového významu, kde vývoj v miliardovou společnost stále přináší nové příležitosti,“ popisuje Štětka a doplňuje, že pražský tým Veeamu se bude i nadále rozrůstat.

Tři bezpečnostní cíle roku 2023

Z pohledu samotných firem by se pak jejich pozornost podle Štětky měla v příštím roce zaměřit na tři hlavní oblasti. První je „záplatování systémů“, tedy identifikace zranitelností v systémech předtím, než se je podaří útočníkům zneužít. Při nasazování záplat je pak rozumné stanovit pořadí jejich instalace podle míry rizika a také zajistit, aby byly záplaty před nasazením do ostrého provozu důkladně otestovány.

Druhým cílem by měla být implementace vícefaktorové autentizace (MFA), což zvyšuje odolnost systémů vůči útočníkům a snižuje riziko špatné digitální hygieny zaměstnanců v podobě slabých, kompromitovaných nebo duplicitních hesel. „Dodatečný způsob ověřování se může lišit v závislosti na podniku a typu chráněných informací, ale může zahrnovat SMS, mobilní aplikace, fyzické bezpečnostní klíče nebo dokonce biometrické údaje,“ popisuje Štětka s tím, že téměř polovina všech firem MFA zatím vůbec nevyužívá.

en-veeam

Foto: Veeam

Kanceláře společnosti Veeam

Do třetice by měly priority příštího roku doplňovat investice do neměnných záloh, které slouží jako poslední linie obrany. „Je ale nezbytné si uvědomit, že ne všechny zálohy jsou stejné. Moderní ransomware se cíleně zaměřuje na poškození zálohovacích úložišť, a proto je do budoucna zásadní zajistit, aby s tím vaše strategie pro zálohování počítala,“ upozorňuje Štětka.

Šéf Veeamu pro střední a východní Evropu pak dodává, že navzdory výraznému pokroku v kybernetickém odvětví se zatím nikomu nepodařilo přijít s křišťálovou koulí, ale je zjevné, že hrozby nikam nezmizí.

„Bezpečnost informací zůstává v současnosti zásadním úkolem, ale aby se bezpečnostní týmy nenechaly zavalit nesčetným seznamem obav, měly by se soustředit na jeden krok po druhém. Pokud začnete se třemi zde uvedenými prioritami, výrazně tím zmírníte rizika; jestliže některou z nich nyní neplníte, ujistěte se, že ji pro rok 2023 zařadíte na první místo svého seznamu, ať už je jakkoli dlouhý,“ dodává Štětka.

Partnerem článku je Veeam. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Samsung stál u dalšího průlomu v obrazu. Jeho televize kombinuje to nejlepší z různých technologií

Samsung letos přišel s novou technologií obrazovek QD-OLED. Vyznačuje se dokonalým podáním černé, vysokým jasem a živými barvami a překonává klasické OLED.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

samsung-qd-oled-s95b-1

Foto: Samsung

Samsung S95B patří mezi nejlépe hodnocené televize roku

Co očekáváme od kvalitní televize? Design dnes znamená vlastně jen tenoučký rámeček, velikost zobrazovací plochy je pouze otázkou výběru a funkce jsou mezi výrobci velice podobné. Pořád je zde ale to nejzásadnější, a sice obraz. Bližší vhled do toho nejlepšího, co je nyní na trhu, vyžaduje trochu techničtější jazyk, v základu je to ale velice jednoduché – Samsung letos opět posunul limity toho, co je možné.

Není OLED jako OLED. Ačkoliv se tato technologie obrazovek obecně označuje za lepší než LCD, a to hlavně díky kontrastu, pozorovacím úhlům nebo živosti barev, i zde se mezi různými modely objevují znatelné rozdíly. Dosud šlo hlavně o to, jak s obrazovkami naloží software jednotlivých výrobců, letos ale Samsung přišel se zásadním krokem vpřed jménem QD OLED.

Korejci přitom byli jediným z velkých výrobců televizí, který se použití technologie OLED dlouho vyhýbal. Sice nabízí řadu skvělých vlastností, ale značně zaostává v jasu a hrozí u ní takzvané vypalování obrazu, kdy některé objekty – zobrazované dlouho a beze změny – zůstanou ve formě jakýchsi stínů viditelné už navždy. Samsung ale dal dohromady své techniky a rozhodl televizi s OLED panelem přece jen představit… a všichni jsou z ní nadšení.

Nabízí totiž kombinaci dokonalé černé, vysokého kontrastu i skvělých pozorovacích úhlů, k tomu připojuje i onen kýžený vysoký jas spolu s ještě vyšší živostí barev (saturací). Televizi s označením S95B, která je jednou z prvních na trhu obsahujících panel QD OLED, se to podařilo změnou v samotných útrobách obrazovky.

samsung-qd-oled-s95b-2

Foto: Samsung

Technologie QD-OLED nabízí hluboký kontrast, vysoký jas a živé barvy

Dnešní standardní panely OLED mají miliony pixelů (bodů, z nichž se skládá obraz) zářících bílým světlem. Nad nimi jsou „subpixely“, menší jednotky obsahující filtry pro základní barvy. Každý pixel má čtyři – červený, zelený, modrý a bílý. Tyto filtry zajistí, že se směrem k divákově oku vydá jen požadovaná barva. Tedy podle toho, který z nich je zrovna aktivní, uvidí divák červený, zelený, modrý nebo bílý pixel, přičemž různé kombinace jejich intenzity dokáží vytvořit desítky milionů odstínů. Řečeno velice zjednodušeně.

Právě v těchto filtrech Samsung identifikoval hlavní překážku technologie OLED. Jelikož z bílého světla odstraňují nežádoucí frekvence, snižují celkovou svítivost pixelů. QD OLED na to jde trochu jinak. Základem jsou u něj modře zářící pixely, nad nimiž je vždy červený, zelený a modrý subpixel. Ty ovšem nepředstavují filtry, nýbrž Quantum Dots, tedy kvantové body schopné odstín procházejícího světla proměnit bez nutnosti odstranit z něj nežádoucí frekvence.

Co to znamená? Hlavně vyšší jas a lepší saturaci. Při rozhodování mezi LCD (respektive mini LED s přesnějším podsvícením) a OLED bylo dosud nutné se v zásadě rozhodnout mezi dvěma kompromisy. První možnost znamená vysoký jas a výraznější barvy ve světlých scénách, ale horší podání černé a nezáměrně „zářící“ menší objekty v tmavých scénách. Druhá možnost to zase má naopak – exceluje v temných místnostech a dokáže začerňovat jednotlivé pixely, při světlých scénách, u HDR a při sledování ve dne ale rychleji naráží na limity.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Konkrétně to znamená, že zatímco nejvyšší řady LCD televizí dosáhnou jasu klidně 4 000 nitů, standardní OLED se zastavuje někde kolem hodnoty 800 nitů. QD OLED kombinuje výhody obou technologií, takže nabídne úplné zatemňování jednotlivých pixelů pro skvělý kontrast a zároveň jas v HDR až do 1 500 nitů.

Podle měření nezávislých odborníků televize Samsung S95B přitom představuje také novou úroveň kvality mezi OLED panely. Nabídne lepší uniformitu barev napříč obrazovkou než konkurence, zachovává si saturaci i při vysokém jasu – a obojí drží i při pohledu z úhlu. Díky jiné struktuře vrstev panelu také lépe zvládá odlesky, což je pro sledování ve dne nebo při zapnutém osvětlení zásadní.

To nejlepší, co dnes OLED dokáže nabídnout

Samozřejmě ani ostatní výrobci nestojí v místě, takže své OLED obrazovky doplňují o chladící panely, které dovolují vyšší jas, nebo kombinují nové materiály s chytrými algoritmy pro podobný efekt. V současnosti nicméně mezi nadšenci do videa i odbornou veřejností panuje široká shoda, že Samsungu se jeho novou technologii podařilo posunout nejdále.

Nakonec však ani jedna z nejlepších televizí na trhu není zcela dokonalá. Například na ní budou o něco více vidět nedostatky méně kvalitního obsahu, který má nízké rozlišení nebo nízký datový tok. To se projeví nejčastěji u streamovaného obsahu, pokud má divák nedostatečně rychlý internet, nebo je nadměrně vytížený server.

samsung-qd-oled-s95b-3

Foto: Samsung

Samozřejmostí u technologie OLED je extrémně tenký profil

Druhým bodem ke zvážení je pak jas, který je mezi OLED televizemi nejvyšší a v HDR exceluje, stále však nedosahuje hodnot LCD panelů, v případě Samsungu známých pod značkou QLED či Neo QLED. Pro ty, co sledují televizi převážně v noci, na tom prakticky nesejde, milovníci denních mýdlových oper, kteří v oknech nemají žaluzie, ale mohou ocenit schopnosti QLED víc než QD OLED.

Nakonec se někteří budou jistě ptát: a co hráči? Ti by měli být velice spokojení. S95B jim nabídne velice nízký input lag, extrémně rychlé překreslování (samozřejmostí je panel s 144 Hz) a čtyři porty HDMI 2.1, podporující i nejnovější herní konzole. Díky tomu si budou moci užít hraní až do rozlišení 4K při 120 snímcích za vteřinu.

Z dalších praktických vlastností stojí za zmínku operační systém Tizen, kterému samozřejmě nechybí podpora žádné z hlavních streamovacích služeb jako Netflix, HBO Max, Disney+, Prime Video, Apple TV+ nebo Voyo. Uživatelé zařízení Applu pak jistě ocení přítomnost AirPlay 2, majitelé chytrých produktů Samsungu zase mohou pro propojení využít aplikaci SmartThings.

Partnerem článku je Samsung. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.