Před 25 lety zachránili vojína Ryana. Spielbergův válečný velkofilm uchvátil nejen vyloděním za 400 milionů
V červnu roku 1944 se spojenecké síly vylodily v Normandii. V červenci roku 1998 se divákům v kinech válka přiblížila jako nikdy dřív.
Tom Sizemore a Tom Hanks ve slavném snímku Zachraňte vojína Ryana
Spustí se rampa výsadkového plavidla. A s ní i německá palba. Desítky, stovky amerických vojáků padají mrtví do vln. Přesto jejich spolubojovníci pomalu postupují vpřed. Vstříc nepřátelským bunkrům. A později i k osvobození Evropy. Druhá světová válka je jednou z nejvýznamnějších kapitol lidstva a jako taková patří k příběhům, které různé druhy médií vyprávějí nejčastěji. Nad drtivou většinu z nich ční film Zachraňte vojína Ryana.
Válečný velkofilm Stevena Spielberga se do kin vylodil 24. července roku 1998. Už před pětadvaceti lety dosáhl snímek Zachraňte vojína Ryana věhlasu – a dodnes patří k nejoceňovanějším počinům nejen v rámci svého žánru. Diváky i kritiky si získal od prvních okamžiků, strhující úvod zobrazující vylodění v Normandii patří k těm nejikoničtějším a nejzapamatovatelnějším scénám v historii kinematografie.
„Dobře si pamatuji, jak mi jeden veterán vyprávěl, že všechno na pláži bylo rozostřené. Ne jako mlhavé vzpomínky, protože si naopak pamatoval každé zrnko písku, jak měl tvář zarytou v zemi, když ho k ní přibila nepřátelská kanonáda. Ale že všechno viděl rozmazaně. A do toho slyšel každý výbuch, vnímal každý otřes a každý výstřel z děla, který dopadl na pláž,“ popisoval před pěti lety v rozhovoru u příležitosti dvaceti let od premiéry režisér. Ve svém díle tyto okamžiky přiblížil tomu nejširšímu publiku.
Jako vystřižená ze vzpomínek mužů, kteří se 6. června 1944 vydali přes Lamanšský průliv do Francie, byla stěžejní scéna celého filmu. Dvacetiminutové vylodění na pláži s kódovým označením Omaha. Její natáčení v Irsku spolklo dvanáct milionů dolarů, v tehdejším kurzu zhruba čtyři sta milionů korun, přibližně pětinu celkového rozpočtu téměř dvouapůlhodinového snímku. Zabralo měsíc práce, vyžádalo si stovky pracovníků, tisícovku komparzistů z irských ozbrojených sil i další tisícovku figurín, které živé herce doplňovaly.
Stejně jako spojenecká vojska se ale samotný film po ohromujícím úvodu přesunul z pláže. Desaturovaný, chaotický, smrtící střet vyměnil za komornější, ale stále nebezpečnou a místy až nervy drásající – a vybranými vojáky neoblíbenou – misi s cílem zachránit titulního vojína, posledního přeživšího ze čtyř bratrů Ryanových. Film se v tom mimochodem velmi volně inspiroval několika skutečnými válečnými osudy, kdy rodiny přišly o všechny své syny či přežil právě jen jediný.
Nesourodou skupinku vojáků vedl Tom Hanks jako zkušený, ale traumatizovaný kapitán Miller. Roli vojína Ryana ztvárnil Matt Damon. Historky o tom, jak museli herci – mezi jinými třeba Vin Diesel – pod pomyslným Hanksovým velením tvrdě trénovat, zatímco Damon měl pohodičku, už dnes patří k filmovému folkloru. To aby vůči jeho postavě cítili právě takovou nevraživost, jakou by zažívali vojáci donucení riskovat své životy kvůli jedinému vojínovi.
Dostatečně autentickou i napínavou akci navíc Spielberg dokázal dobře namíchat s vypjatými osobními okamžiky. Do paměti se kolikrát hlouběji než dunění dělostřelby a rachot kulometů vryly mnohem méně velkolepé chvíle. Vzpomínáte například na scénu s nožem německého vojáka a ustrašeným Uphamem? Anebo na česky mluvící posádku německého bunkru? Či úplný závěr, který se přenese v čase vpřed?
Půl století od konce druhé světové války přitom nebyla doba, která by vysokorozpočtovými druhoválečnými filmy překypovala. Posledním srovnatelným počinem byl Příliš vzdálený most – mimochodem hvězdnými herci nabitý a i dnes zcela zhlédnutelný a zábavný –, ten však v době premiéry Zachraňte vojína Ryana byl už jednadvacet let starým snímkem.