Před dvaceti lety měl premiéru jeden z nejdospělejších sci-fi seriálů: Battlestar Galactica
„All of this has happened before, all of this will happen again,“ zní jedno ze známých hesel seriálu. Kéž by se jeho úspěch opět zopakoval...
Lidstvo bylo téměř vyhlazeno. Jeho někdejší robotičtí služebníci zažehli nukleární holokaust. Poslední tisícovky přeživších se na palubách hrstky vesmírných lodí vydávají na cestu za přežitím. A v čele zbídačené flotily přesně před dvaceti lety letěla Battlestar Galactica. Na své palubě kromě stíhaček nesla jeden z nejvážnějších, nejdospělejších a nejlepších sci-fi seriálů.
Spousta vědeckofantastických filmů a seriálů prozkoumává vážná témata skutečného světa. Však to je tím pravým jádrem žánru sci-fi. Ale jen málokteré audiovizuální dílo tak činilo s takovou dospělostí jako Battlestar Galactica, která v půlce října roku 2004 vystartovala ke své televizní premiéře.
Z titulní bitevní lodě Galactica se mělo v čase míru stát muzeum. A sama byla muzejním exponátem. Byla zastaralou připomínkou už napůl zapomenuté války s kybernetickými Cylony. Nepoužívala pokročilé technologie – a to pro ni bylo záchranou. Když se totiž lidmi stvoření Cyloni znenadání vrátili, aby vykonali svou pomstu, obrátili techniku svých stvořitelů proti nim samým. A Galactica se musela vrátit do služby, aby lidské uprchlíky vedla za spasením. Na bájnou planetu Zemi.
Návrat se odehrával nejen příběhově, ale i filmařsky. Battlestar Galactica byla moderním remakem sedmdesátkové série, která se tehdy svezla na popularitě Star Wars (a mezi oběma značkami to kvůli tomu několikrát právnicky silně zajiskřilo). Už tehdy si BSG našla nemálo fanoušků, ale dnešním pohledem byla úsměvným produktem své doby.
Následovaly různé snahy a pokusy značku oživit, až v roce 2002 ale Universal Pictures oslovili Ronalda D. Moorea. Producenta a scenáristu, který si v branži udělal velice zvučné jméno díky Star Treku. Pracoval na Nové generaci, Hlubokém vesmíru devět i Voyageru. Poté pomáhal stvořit mystický seriál Carnivale pro HBO. Dnes ho můžete znát díky Cizince nebo alternativní historii For All Mankind. Moore nejprve připravil tříhodinovou pilotní minisérii Battlestar Galactica, o rok později v říjnu 2004 už měl premiéru seriál jako takový.
A začal zcela strhujícím způsobem. Diváky vrhnul do skličující situace flotily na útěku, která od destrukce většiny lidstva nepoznala útěchu a odpočinek. Pokaždé, když uprchlíci skočili hyperprostorem, neúnavní Cyloni je stejně vystopovali. Až když se po nespočtu skoků k flotile nepřipojila jedna z lodí, přišla zdánlivá úleva. Útoky přestaly. Jenže pak se ztracená loď vrátí. Ovládl ji nepřítel? Mohou riskovat její návrat do flotily? Může si hrstka přeživších dovolit přijít byť o jediného dalšího člověka?