Před lety zbořili Češi internet se speciálními sluchátky. Dodnes je ale skoro nikdo neviděl

Autoři nebyli schopni sluchátka doručit kvůli řadě problémů. Nyní je už prý vývoj hotov, kdy ale začnou dodávky, stále prozradit nechtějí.

sentien2-minStory

Foto: Sentien

Peter Jensen, Imrich Valach a Darek Zahálka ze startupu Sentien

1Zobrazit komentáře

Příběh značky Sentien mohl být inspirativní čtení o českém startupu, který se rozhodl postavit s jedinečným produktem zahraničním konkurentům, vývoj uskutečnil za velké podpory veřejnosti a nakonec zvýraznil Česko na mapě technologických hráčů. Chvíli to tak i vypadalo, Sentien měl skvělý začátek, ovšem další kapitoly příběhu se pokazily, a tak je dnes řeč hlavně o zklamaných podporovatelích. Ti se ani po třech letech nedočkali údajně unikátních sluchátek, za něž si i zaplatili. A přestože autoři projektu v čele s Imrichem Valachem tvrdí, že na něm stále pracují, jejich dřívější příznivci pochybují, že se kdy dočkají. Tak kde se stala chyba?

Když v roce 2021 přišel startup Sentien na crowdfundingovou platformu Kickstarter s projektem speciálních sluchátek, která se nemusí dávat do uší, a přesto člověk slyší vše, co přehrávají, vyvolal u veřejnosti opravdové nadšení. Původní cíl startupu bylo vybrat 10 tisíc dolarů, ovšem už za první den kampaně získal 55 tisíc dolarů a po měsíci se dostal až na 787 374 dolarů. Vzhledem k tehdejšímu kurzu se původně požadovaných 220 tisíc korun rozrostlo na více než 17 milionů korun od 3 333 podporovatelů.

A přestože sázky na projekty na Kickstarteru jsou vždy tak trochu risk, tzv. backeři, jak se podporovatelům na crowdfundingových platformách říká, v tomto případě spoléhali na to, že Sentien má vše připravené. Ostatně společnost sama to tak prezentovala v podkladech kampaně s tím, že zakoupené zboží začne doručovat v září téhož roku.

„Na celém Sentienu pracujeme už dva roky a od začátku jsme v kontaktu s výrobci komponentů. Aktuální design je proto optimalizovaný na výrobu. Není to jako u jiných kampaní, že bychom nabrali peníze a až pak vymýšleli, jak danou věc vyrobíme,“ řekl v dubnu 2021 pro CzechCrunch Imrich Valach, jeden ze zakladatelů projektu.

sentien4-min

Foto: Sentien

Propracovaný design dělá ze Sentienu docela nenápadný doplněk

Jenže backeři se svých sluchátek nedočkali ani v září, ani v prosinci daného roku, na kdy se dodávky původně odložily. A tak to šlo dál a dál, tudíž tento měsíc (září 2024) uplynou od původně slíbeného data již tři roky. Ovšem většina těch, kdo projekt ve své době pomohli financovat, sluchátka stále nemá – a řada už ani nedoufá, že by se dočkali.

Se stížností na výsledek celé kampaně se několik zklamaných podporovatelů obrátilo i na naši redakci. Jeden z nich popsal, že v historii podpořil více kickstarterových projektů a že občas se prostě stane, že se datum dodání protáhne. Tady je to ale podle něj jiné.

„Byl to můj asi druhý podpořený projekt na Kickstarteru. Za tu dobu jsem podpořil mnoho dalších, takže vím, že někdy se zkrátka o pár měsíců doručení protáhne kvůli nečekaným okolnostem, nicméně tady jsou to již víceméně tři roky přes slíbené datum,“ vysvětluje podporovatel, jehož jméno redakce zná, ale nebude ho zveřejňovat.

Najdou se nicméně i tací, kteří si stále drží naději. Napovídá tomu třeba jeden z posledních komentářů k projektu, v němž uživatel Alfred Spijker s opatrnou radostí oznámil, že k němu z Prahy míří balíček o hmotnosti 0,9 kilogramu. Jenže následně zjistil, že se jedná o dodávku z jiného projektu, který na Kickstarteru podpořil…

Sentien není mrtvý

Je samozřejmě otázkou, co se v Sentienu zadrhlo a proč se jeho autorům nedaří ani po třech letech produkt na trh dostat. S tímto dotazem jsme se proto obrátili přímo na Imricha Valacha. „Na Kickstarter jsme šli s verzí, kde se plasty a elektronika vyráběly v malé sérii. Velká série má jiné nástroje na výrobu. Velká série je o řád lepší – povrchová úprava, firmware, kvalita zvuku, kvalita mikrofonů,“ vysvětluje Valach důvod, proč se začaly termíny dodávek postupně protahovat.

Řada backerů si ovšem i v komentářích na stránkách Kickstarteru stěžuje, že komunikace se Sentienem je problematická a že společnost mlží. To Valach odmítá s tím, že startup řeší komunikaci individuálně přes ticketingový systém a o vývoji pravidelně informuje prostřednictvím updatů na Kickstarteru. Ten poslední, srpnový, tak například přinesl fotografie materiálů a poměrně kusou informaci, že Sentien testuje jejich odolnost.

V průběhu let zveřejňované novinky a upřesnění postupně přinášely i informace vysvětlující, proč dodávky váznou. Jednalo se o problémy spojené s veletoči v dodavatelském řetězci čipů po pandemii, změnami výrobců komponentů či inflací.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Začaly se stupňovat problémy u dodavatele plastů a dodávky komponentů se zastavily nebo kvalita nebyla dostatečná kvůli nedodrženým procesům. Mohlo být x dalších a horších scénářů, které se nestaly díky týmu, který tomu dává všechno, a partnerům, kteří věří v budoucnost. Toho si vážíme,“ dodává Valach s tím, že startup prý v minulém roce vyrobil alespoň pár stovek kusů a do dnešního dne je poslal 250 podporovatelům.

Že headset skutečně někteří backeři obdrželi, dokazují i komentáře u projektu. Je ovšem otázkou, podle jakého klíče Sentien sluchátka rozesílá, protože backer s pořadovým číslem #186 před půl rokem hlásil, že sluchátka stále neobdržel. Kdy se dočká zbytek, navíc Valach nechce v současné době slibovat.

„Nyní řešíme stabilní dodávky komponentů, potom budeme odhadovat, kdy a kolik headsetů pošleme. Nedodržené sliby jsme slyšeli tisíckrát. Jsme opatrní,“ říká Valach a naráží tím mimo jiné například i na problém se špatnou výrobní formou, kvůli které nemohl dodavatel startupu doručit, co měl.

Lepší, ale dražší

Samotný vývoj sluchátek je podle Valacha aktuálně hotový. Přestože projekt původně na Kickstarteru vybral podstatně větší sumu, než si přál, celkové náklady nejen na vývoj jsou ale prý násobně vyšší. Cena sluchátek pro backery v roce 2021 začínala na částce 195 dolarů, v té době tedy přibližně 4 290 korun, s tím, že odhadovaná cena pro retail byla 300 dolarů, zhruba 6 500 korun. „S inflací a nárůstem cen bude cena vyšší, ale to teď neřešíme,“ dodává k současnému nastavení cen Valach.

S tím je spojena otázka, zda bude zařízení pro zákazníky stejně atraktivní jako před třemi lety. Sluchátek pracujících na podobném principu jako zařízení Sentien je na trhu vícero, například od výrobců jako Philips, Niceboy, Suunto či Shokz, jejichž ceny startují už na částce necelých dvou tisíc korun. Valach však nemá obavy, že by bylo zařízení kvůli prodlevě překonané.

navrh-bez-nazvu-8

Foto: Sentien / CzechCrunch

Sluchátka Sentien Audio

„Naše sluchátka poskytují celodenní pohodlí a propojení se softwarem. Ergonomický design v kombinaci s nastavitelnou velikostí je pro nás jedinečný. Výsledný zážitek je, že máte v hlavě syntetický hlas. Rozhraní pro vaše AI asistenty. Šestý smysl. Jste kyborg. To přinášíme,“ vysvětluje Valach, podle kterého se od předprodukční verze před Kickstarterem headset výrazně vylepšil.

„Má nový čip pro dotykové plochy, x vylepšení firmwaru, optimalizovanou kvalitu zvuku a hlasu,“ tvrdí Valach s tím, že je přesvědčený, že až se headsety k zákazníkům dostanou, budou spokojení. I přesto podle něj Sentien bude řešit dodání s každým z backerů individuálně, pokud by se náhodou objevil někdo, kdo by chtěl své finance vrátit.

Podle statistik Kickstarteru se míra úspěšnosti kampaní jednotlivých projektů pohybuje okolo 41 %. Mezi nejúspěšnější patří ty spojené s kulturou, zatímco právě technologické projekty mají naopak jednu z nejmenších úspěšností. Je navíc dobré mít na paměti, že pokud projekt sežene dostatek financí, Kickstarter v případě problému tyto finance nevyplácí zpět, takže podporovatelé o ně mohou bez náhrady přijít.

Apple představí nové iPhony. Nejlepší loňskou „inovací“ bylo jednoznačně USB-C. Co čekat letos?

Od jablečných telefonů se už nečeká žádná revoluce. Nové iPhony 16, které poprvé uvidíme příští týden, mají mít třeba větší displeje.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

iphone-usbc

Foto: CzechCrunch

Loňské iPhony měly poprvé konektor USB-C

0Zobrazit komentáře

Pamatujete si ještě někdo na lightning konektor? Sám jsem si na něj vzpomněl nedávno, když jsem potřeboval dobít svou bezdrátovou klávesnici k počítači Mac, sáhl automaticky po kabelu na stole, aby mi vzápětí došlo, že tudy už cesta nevede. Proprietární technologie společnosti Apple v podobě konektoru lightning v předchozích letech nabíjela de facto každý iPhone, tedy stamiliony produktů po celém světě. Dnes už ale mají i jablečné telefony mnohem univerzálnější konektor USB-C. Pro uživatele je to ve výsledku skvělá zpráva. Stejný konektor samozřejmě bude i na další generaci iPhonů, které Apple oficiálně představí příští týden v pondělí. Co dalšího můžeme očekávat?

Jedním z důvodů, proč má současný iPhone 15 konektor USB-C, bylo i to, že si jednotný standard napříč elektronickými zařízeními vyžádala Evropská unie. Její rozhodnutí vyvolalo zejména v technologické komunitě značný rozruch. Evropská unie argumentovala tím, že jednotný konektor napříč telefony, ať už jde o iPhony nebo telefony od Samsungu, Huawei či kohokoliv dalšího, usnadní životy lidí, kteří nebudou muset řešit, jaký kabel zrovna použít, a pravděpodobně díky tomu také ušetří. Navíc se zredukuje množství elektronického odpadu. Odpůrci zase mluvili o tom, že takové rozhodnutí může zpomalit vývoj, kdy výrobci nebudou nutně nasazovat ty nejlepší technologie, ale hlavně ty, které jim někdo nařídí.

Když to dnes zhodnotím zcela pragmaticky z pohledu uživatele, v jednom měla Evropská unie jednoznačně pravdu – jednotný konektor ulehčuje uživatelům život, a to nejen v případě, že máte zařízení od různých výrobců. Sám jsem v posledních letech usiloval o to, aby všechna moje zařízení měla právě konektor USB-C. Mohl jsem díky tomu nosit jen jeden kabel, ať už jsem chtěl nabíjet jakékoliv zařízení. Šetřilo to i peníze, ale hlavně starosti, jestli s sebou zrovna mám všechny kabely, které potřebuji. I Apple tomu šel naproti, když už před lety začal do svých počítačů nasazovat USB-C, ale iPhone, jakožto zcela nepostradatelný společník, vždy tento přechod brzdil.

Konektor Lightning nahradil také u iPhonů univerzální USB-C

Od loňského roku už jsem mohl prakticky všechny ostatní kabely vypustit z hlavy. Stačí jeden univerzální, který má USB-C na obou stranách. Jednou stranou ho zapojíte do iPhonu, iPadu nebo třeba sluchátek AirPods a druhou do MacBooku nebo dnes již pomalu taktéž jakékoliv nabíječky. Výjimkou jsou například v úvodu zmíněná starší příslušenství, jako je externí klávesnice nebo trackpad od Applu či starší AirPody, ale jinak už je budoucnost jasná a jednotná. Jmenuje se USB-C a bude velmi zajímavé sledovat, kolik let tento standard napříč technologickým světem přetrvá. A zda třeba nakonec nebudou mít pravdu ti, kteří proti nařízení EU protestují s tím, že to akorát zastaví pokrok, z něhož bychom nakonec opět benefitovali my jako uživatelé.

Jisté je každopádně to, že nové iPhony 16, které Apple představí na své tradiční zářijové konferenci příští pondělí (živé vysílání startuje v 19 hodin našeho času), budou konektor USB-C mít. Změny se mají odehrát jinde. Pravděpodobně nepůjde o žádnou velkou revoluci, ostatně o smartphonech se již pár let mluví jako o zařízeních, které jsou takřka na vrcholu svého vývoje. Ale podle dosavadních úniků a spekulací bychom se například mohli po nějaké době dočkat změny rozměrů, což je třeba na rozdíl od rychlejších čipů (které taktéž určitě přijdou) aspekt, kterého si uživatel všimne na první pohled, respektive první dotyk.

Jaké budou nové iPhony 16?

Spekulací je tradičně celá řada. Specializovaný portál MacRumors dal dohromady přehled toho nejpravděpodobnějšího, na co se můžeme u iPhonů 16 těšit, a právě větší rozměry mezi ně patří. Zatímco základní model iPhone 16 má zůstat stejně velký jako současný iPhone 15, vyšší modelová řada s přídomkem Pro se roztáhne. iPhone 16 Pro má mít displej o úhlopříčce 6,3 palce a iPhone 16 Pro Max dokonce 6,9 palce. Stávající patnáctkové modely mají 6,1, respektive 6,7 palce. Design iPhonů má jinak i v nové generaci zůstat až na několik detailů de facto totožný.

Mluví se o tom, že u základních modelů Apple tentokrát posadí dvě čočky fotoaparátu na zadní straně pod sebe, nikoliv úhlopříčně, jako tomu bylo doteď. A zatímco v aktuální generaci měly pouze modely iPhone 15 Pro speciální „akční tlačítko“ na boku, které nahradilo přepínač tichého režimu, teď ho má dostat i základní iPhone 16. Uživatelé díky němu mohou nadále zapínat či vypínat zvuky telefonu, ale rovněž si místo toho nastavit další funkce, třeba zapnutí svítilny nebo jinou akci.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V přehledu MacRumors se mluví také o novém tlačítku pro pořizování fotografií či videí, které má detekovat několik úrovní tlaku pro zaostření a následné pořízení snímku, jako jsme byli dříve zvyklí z digitálních fotoaparátů. Zatímco akční tlačítko má být i nadále spolu s dvěma tlačítky pro ovládání hlasitosti na levém boku telefonů, nové „fotografovací“ tlačítko se má nacházet na druhém boku pod vypínacím tlačítkem. Již tradičně se spekuluje také o barevných variantách a očekává se, že Apple opět přijde s minimálně jednou novou barevnou variantou, aby se nová generace nějakým způsobem odlišila.

Tradiční součástí nové generace iPhonů jsou ještě rychlejší a výkonnější čipy, které je pohánějí. Do iPhonů 16 by měla dorazit nová generace v podobě čipů A18 a mluví se také o nové tepelné konstrukci, která by měla ještě lépe bojovat s přehříváním celého těla telefonů. Některé spekulace pak hovořily o možnosti příchodu technologie skládaných baterií, které by přinesly větší výdrž na baterii, ale to není zdaleka jisté. V telefonech obecně je zatím tato technologie teprve v začátcích. Veškeré detaily včetně technických specifikací se dozvíme až v pondělí 9. září, kdy Apple nové produkty oficiálně odhalí.

iphone16-macrumors

Foto: MacRumors

Základní iPhone 16 má mít podle MacRumors akční tlačítko a čočky pod sebou

Již dopředu ale víme, že jejich důležitou součástí bude také nový operační systém iOS 18, který už kalifornská společnost představila v červnu. Apple se v něm naplno pouští do umělé inteligence a tradičně přináší také řadu menších či větších vylepšení napříč celým operačním systémem i jednotlivými aplikacemi. Nejzajímavější vylepšení přinese bezesporu umělá inteligence, která obecně v technologickém světě zažívá velký boom a Apple tu svou pojmenoval příznačně Apple Intelligence. Evropští uživatelé však nemohou tolik jásat, protože kvůli některým regulacím Evropské unie nebudou všechny funkce spojené s umělou inteligencí od začátku dostupné.

„Obáváme se, že abychom naplnili požadavky Aktu o digitálních trzích na interoperabilitu, byli bychom nuceni narušit integritu našich produktů způsobem, který by ohrozil soukromí uživatelů,“ komentoval v červnu svůj postoj k evropským regulacím Apple, když se řešilo, proč některé funkce spojené s umělou inteligencí nebudou Evropanům k dispozici. O tom, že je pro něj soukromí uživatelů a citlivý přístup k datům zcela klíčový, hovořil i na nedávné akci pro vybrané novináře z Česka a Polska.

Apple řeší ochranu soukromí i dat uživatelů napříč svými službami a obecně je to velké téma i při boomu umělé inteligence. Při využívání různých nástrojů a služeb umělé inteligence se řeší například to, jak a jaká uživatelská data se sbírají a kde se s nimi následně pracuje – zda někde v cloudu, nebo zda data neopouští zařízení a zpracovávají se přímo na něm.

apple-intelligence

Přečtěte si takéŽádná AI od Applu. Opravdu evropská regulace zlepšuje životy?Žádná umělá inteligence od Applu, žádné upravené plodiny. Opravdu evropská regulace zlepšuje životy?

Apple upozorňuje, že právě zpracování dat přímo v iPhonech a dalších jeho zařízeních je základem Apple Intelligence. K tomu, aby firma neshromažďovala uživatelská data a neodesílala je na výkonné servery, slouží i výkonné čipy, které si Apple sám vyvíjí a patří v tom k nejlepším na světě. Modely generativní umělé inteligence totiž požadují obří výpočetní výkon, který produktům od Applu zajišťuje hluboká a dlouhodobě rozvíjená integrace hardwaru a softwaru.

Ani Apple ale nedokáže všechny požadavky a úkony spojené s umělou inteligencí zpracovat přímo na zařízení. Když jsou potřeba ještě větší modely, než které je schopen upočítat sám iPhone, odešle se požadavek včetně dat na vzdálené servery, které nabízí mnohem vyšší výkon. Pro tyto účely byla vytvořena služba Private Cloud Compute, což jsou servery poháněné čipy a softwarem od Applu.

Zástupci Applu upozornili, že na rozdíl od některých jiných serverů, kde nemáte možnost si ověřit, zda provozovatel serveru vaše data nezneužívá, ty jejich díky svému nastavení data uživatelů neuchovávají a také je nikomu dál nezpřístupňují. Přístup k nim ostatně nemá mít ani samotný Apple.