Před týdnem nemyslitelné, dnes realita. Zdravotní pojišťovny umožní vyšetření přes telefon i předpis léků na dálku
České zdravotnictví díky pandemii koronaviru prochází nečekaně rychlou digitalizací. Podle původních očekávání lidí z oboru se zavedení do praxe některých úkonů očekávalo v řádu i mnoha dlouhých let, teď jsou však (alespoň na omezenou dobu) realitou.
Ve snaze co nejvíce omezovat pohyb a shromažďování lidí na jednom místě přicházejí tuzemské zdravotní pojišťovny po dohodě s ministerstvem zdravotnictví s novinkou – lékařům umožní dálkové vyšetřování pacientů i distanční předepisování léků.
Lékaři tak aktuálně mohou předepisovat léčivé přípravky a další zdravotnické prostředky na základě elektronické konzultace s pacientem. Vše může probíhat po telefonu, e-mailu nebo prostřednictvím videohovoru a pacientovi lékař následně zašle elektronický recept, tzv. eRecept, pomocí SMS.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsStejným způsobem pak praktickým lékařům a některým specialistům pojišťovny po dohodě s ministerstvem zdravotnictví umožní provádět vybrané typy vyšetření pacientů distančně, bez nutnosti fyzické přítomnosti pacienta v ordinaci. Všechna vyšetření, terapie či předepisování léků a zdravotnických prostředků však musí být zaznamenaná ve zdravotnické dokumentaci pacienta.
Opatření platí pro všech sedm pojišťoven
„Na základě dohody Ministerstva zdravotnictví a všech zdravotních pojišťoven takto budou postupovat všechny zdravotní pojišťovny,“ uvedl pro CzechCrunch tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.
„Musíme v současné situaci lékařům ulevit.“
„Zdravotní pojišťovny jsou připraveny hradit kontakt s pacientem, který proběhne elektronickou formou a je v souladu s principem poskytování zdravotních služeb na náležité odborné úrovni, například psychiatrické vyšetření přes videohovor,“ uvedly zdravotní pojišťovny ve společném prohlášení s ministerstvem zdravotnictví.
Podle informací CzechCrunche se přitom ještě minulý týden většina pojišťoven vyjadřovala, že zavedení podobných kroků nebude možné, což není při pohledu na to, jak postupuje v tomto sektoru digitalizace, tolik překvapivé. Doba se však kvůli šíření koronaviru rychle mění a nová opatření by měla trvat do odvolání, respektive po dobu vyhlášeného nouzového stavu vládou.
„Musíme v současné situaci lékařům ulevit. Pomoct jim s tím, aby pacienti chodili do ordinace osobně, jen pokud je to nezbytně nutné, a zároveň zohlednit, že konzultace po telefonu jsou obsáhlejší a náročnější,“ uvedl Radovan Kouřil, generální ředitel OZP.
„Proto nyní nebude nutná osobní návštěva v ordinaci lékaře pro recept na další opakovaně předepisované léky. Obdobně budeme taková vyšetření hradit i ambulantním specialistům,“ doplnil Kouřil s tím, že vyšetření již takovým způsobem probíhají, a proto je logické, aby za ně dostali lékaři zaplaceno.