Před týdnem roztleskával Trumpova cla, teď miliardář z Wall Street otočil. Vyděšených hlasů přibývá

Bill Ackman připouští, že to, co vymyslel Donald Trump se svým týmem, má ze všeho nejvíc potenciál USA poškodit. Není sám, kdo začíná bít na poplach.

Luboš KrečLuboš Kreč

trump

Foto: Midjourney/CzechCrunch

Donald Trump vygenerovaný v Midjourney

0Zobrazit komentáře

Na Wall Street patří Bill Ackman k legendám – založil známý hedgeový fond Pershing Square, patří k nejvýraznějším zástupcům aktivistického investování, má jmění přes osm miliard dolarů… A dosud platil za hlasitého podporovatele Donalda Trumpa, ještě minulý týden obhajoval jeho celní ofenzivu. Teď ale zařadil zpátečku a potvrzuje, jak moc Trump vyděsil byznysmeny, kteří mu dlouho tleskali.

I v Česku bylo ten argument slyšet často a hlasitě: Trump to s uvalováním cel nemyslí vážně, je to jen budování vyjednávací pozice, nelze jej brát doslovně, vždyť to je obchodník. Jenže to, s čím 47. americký prezident vystoupil minulý týden v Bílém domě (včetně pochybného výpočetního vzorečku), vyslalo šokovou vlnu nejen napříč trhy, ale i napříč jeho příznivci.

A Bill Ackman patřil dlouho k těm nejprominentnějším. Před volbami se za Trumpa bil na sociálních sítích, především na X, kde má 1,7 milionu sledujících. A ještě minulý týden tamtéž obhajoval, že cla jsou vlastně správný krok, který přiměje obchodní partnery, aby šli Americe v ústrety.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jenže přes víkend si jeden z nejzkušenějších burziánů Manhattanu vše rozmyslel a publikoval rozsáhlý příspěvek, z nějž je patrné, že má strach, co bude následovat. Trump a jeho blízcí včetně ministra průmyslu Howarda Lutnicka dávají najevo jen pramálo pochopení pro to, co se děje ode „Dne osvobození“, jak nazvali oznámení brutálních cel z 2. dubna.

Burzy včetně těch amerických totiž zažívají největší sešup od startu epidemie covidu, a že začátek roku 2020 byl pořádná jízda. Varování, že americká ekonomika míří do recese, přibývá. Celní odpověď už oznámila Čína, chystá se na ni Evropská unie… Jenže Trump se momentálně podle svých vyjádření tváří, že ví, co dělá, že nikomu uhýbat nebude a že není prostor pro další jednání. Oficiálně mají cla začít platit 9. dubna.

Jsme silní, ale celý svět nepřetlačíme, zaznívá proto čím dál hlasitěji z USA. Dokonce i Elon Musk se už nechal slyšet, že za něj by bylo ideální, kdyby mezi Amerikou a EU nebyla cla ani na jedné straně. „Prezident má nyní příležitost cla o 90 dní pozdržet a vyjednat a vyřešit neférová cla,“ napsal zase Bill Ackman.

Ve své stati na X vysvětlil, že to, co Trump udělal, když cla uvrhl na všechny bez výjimky a bez větší logiky, je nebezpečné, protože to může připravit Ameriku o důvěru a dobrou pověst: „V byznysu je klíčová spolehlivost a podmínkou spolehlivosti je důvěra.“ Zakladatel Pershingu dochází k tomu, že nová cla jsou ekvivalentem nukleární obchodní války.

„Kteří šéfové firem a které správní rady budou mít zájem dělat u nás investice a dělat s námi velké obchody, když se budeme nacházet uprostřed jaderné ekonomické války?“ ptá se Bill Ackman, který v jiném příspěvku zároveň ostře napadl ministra obchodu Lutnicka, jehož ještě před týdnem podporoval, jakožto neamericky se chovajícího politika.

Souběžně s Ackmanovou tirádou na sociálních sítích vystoupil se silným prohlášením také aktuálně nejvlivnější bankéř USA Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase. „Je pravděpodobné, že to povede k inflaci. Nahoru půjdou nejen ceny dováženého zboží, ale i toho domácího,“ prohlásil Dimon, který varoval i před rizikem recese.

Byl to přitom právě velký byznys, který se těsně před volbami a hlavně po nich sešikoval za Trumpem. Ti všichni ale nyní zjišťují, že Donald Trump a jeho tým mysleli vážně všechno, co v kampani slibovali – už to nejsou reaganovští republikáni z jeho prvního funkčního období v letech 2017 až 2021, ale tvrdí izolacionisté, nepřátelští vůči globalizovanému světu.