Přední profesor pošťuchuje guvernéra ČNB: Když kupujete fyzické zlato, proč ne i bitcoin a ether?
Prorektor Karlovy univerzity Ladislav Krištoufek glosuje posedlost Aleše Michla nákupy zlata a radí mu, že kryptoměny by ekonomice pomohly víc.
Guvernér centrální banky Aleš Michl rád a často hovoří o tom, jak by chtěl, aby ČNB držela ve svých rezervách hodně zlata. Dokonce ho už začal ve velkém nakupovat a plánuje v tom pokračovat. Úspěšný ekonom a prorektor Karlovy univerzity Ladislav Krištoufek se nad takovými kroky ale pozastavuje a upozorňuje, že když už Na Příkopě 28 chtějí utrácet za zlato, měli by do rezerv pořídit i to digitální.
Ladislav Krištoufek je tak trochu úkaz. Profesorem ekonomie se stal už v pětatřiceti, jeho akademickou doménou jsou mimo jiné kryptoaktiva, o nichž napsal jednu z prvních seriózních vědeckých prací na světě, a i přes svůj mladý věk zastává vysoké funkce – je prorektorem největší vysoké školy nebo členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace. O bitcoinu a spol. toho ví jako málokdo a v glose pro CzechCrunch rozebírá, proč by známé kryptoměny měly centrální banku zajímat mnohem víc a jinak, než tomu je dosud.
***
Česká národní banka v čele s guvernérem Alešem Michlem se již delší dobu netají plánem na zvýšení svých zlatých rezerv. Jde to ruku v ruce s mantrou silné měny, která v centrální bance aktuálně do jisté míry vládne. Má to samozřejmě několik háčků.
Ten primární je, že hlavním úkolem ČNB není silná koruna, ale cenová stabilita. Silná koruna pak může být nástrojem k dosažení tohoto cíle, ale neměla by být cílem sama o sobě.
Vedlejší háček je, že zlaté rezervy v době fiatových peněz mají primárně pocitový či signalizační charakter. K síle měny nijak zásadně nepřispívají, speciálně pokud se nakupují z devizových rezerv. Navíc dané pocity a signály mohou být dvousečné.