Přelomový moment pro kryptoměnový trh. Směnárna Coinbase vyrostla na více než miliardu dolarů a míří na burzu

Filip HouskaFilip Houska

brian-armstrong

Foto: Coinbase

Brian Armstrong, šéf společnosti Coinbase

0Zobrazit komentáře

S tím, jak roste obliba bitcoinu, jehož hodnotu zvedají i masivní investice pod taktovkou Elona Muska či Jacka Dorseyho, roste i popularita kryptoměn jako takových. To, co se ještě před pár lety jevilo jako příliš nafouknutá bublina, je teď oblast s obrovským potenciálem a největší kryptoměnová směnárna Coinbase tuto mánii podpoří velmi důležitým krokem. Chystá se totiž na burzu.

Společnost Coinbase od roku 2012 umožňuje lidem digitální měny kupovat, prodávat a držet a nyní podala oficiální registrační žádost S-1 u americké Komise pro cenné papíry (SEC). To je klíčový krok k tomu, aby mohla zalistovat své akcie na burze, konkrétně na newyorském Nasdaqu, kde bude vystupovat pod tickerem COIN.

Zatím se neví, kdy by směnárna pod vedením Briana Armstronga mohla na burzu reálně vstoupit, ovšem očekává se, že namísto standardního IPO, tedy primární veřejné nabídky akcií, během níž se emitují nové akcie a firma nabírá nový kapitál, vsadí na přímou veřejnou nabídku (tzv. DPO, tedy direct public offering).

Tímto způsobem na burzu vstoupilo v roce 2018 například Spotify a čím dál více společností mu dává přednost před klasickým IPO, a to hlavně kvůli tomu, že mají možnost nabízet své akcie napřímo bez nutnosti najímat prostředníky v podobě bank či makléřů. Firmám jde v takovém případě obvykle například o větší likviditu či možnost pro stávající akcionáře, aby mohli prodat své akcie na trhu, ale nepotřebují nutně nový kapitál.

coinbase

Foto: Coinbase

Aplikace pro obchodování skrze platformu Coinbase

Pro směnárnu Coinbase, jejníž tržní hodnota na privátních trzích podle odhadů magazínu Axios převyšovat 100 miliard dolarů, půjde o důležitý milník v její více než osmileté historii. Ještě zásadnější to ale může být pro trh s kryptoměnami jako takový, který by nabyl na větší důvěryhodnosti a atraktivnosti.

Americká směnárna má navíc ideální načasování, které se odvíjí jak od růstu bitcoinu, etheru a dalších digitálních měn, tak od jejích výsledků hospodaření za minulý rok. Coinbase oznámila, že loni dosáhla čistých příjmů na úrovni 1,2 miliardy dolarů (26 miliard korun), což je o 483 milionů dolarů více než předloni.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zároveň reportovala i čistý zisk ve výši 322 milionů dolarů, tudíž se oproti roku 2019 dokázala přehoupnout do černých čísel. Lze tak konstatovat, že se Coinbase rok 2020 vydařil velmi dobře a potvrzuje to i základna v počtu přesahujícím 43 milionů uživatelů. Až 2,8 milionu z nich uskutečňovalo transakce pravidelně každý měsíc.

Aby se Coinbase dařilo i nadále, z velké míry záleží právě na bitcoinu, s přehledem nejpopulárnější kryptoměně současnosti. Jeho hodnota aktuálně osciluje okolo 46 tisíc dolarů (998 tisíc korun) a Armstrong se svým týmem zohledňují před vstupem na burzu několik rizik. Vysoká volatilita měny je jedním z nich.

armstrong

Foto: Coinbase

Brian Armstrong, šéf společnosti Coinbase

Za možný problém ale Coinbase považuje i Satoshiho Nakamota, tvůrce bitcoinu, jehož identita je stále neznámá. Ani se neví, zda je to jeden člověk, nebo celá skupina těch, kdo bitcoin poprvé vytěžili. Odhaduje se, že Satoshi Nakamoto drží na bitcoinovém trhu zhruba pětiprocentní podíl, a pokud se by ukázala jeho pravá tvář, mohla by se pozice BTC výrazně zhoršovat.

Momentálně je ale bitcoin extrémně žhavým zbožím, což vnímá například i softwarový gigant MicroStrategy, který do něj nedávno investoval další zhruba jednu miliardu dolarů a navázal na startup Square, jenž koupil tuto měnu za 170 milionů. O dosud největší zápis se v posledních týdnech postarala Tesla, která do bitcoinu vložila 1,5 miliardy dolarů.

Obří firemní nákupy bitcoinů. Jack Dorsey a jeho Square nakoupili za 170 milionů dolarů, MicroStrategy za miliardu

Filip HouskaFilip Houska

dorsey-bitcoin

Foto: Ryan Lash/TED/CC

Šéf společností Twitter a Square bitcoinu silně věří

0Zobrazit komentáře

Elon Musk zdaleka není jediným podnikatelem, který kryptoměnám a především bitcoinu silně věří. Jen pár týdnů poté, co jeho Tesla nakoupila nejpopulárnější digitální měnu na světě za 1,5 miliardy dolarů, díky čemuž její cena vystřelila vzhůru, se znovu objevuje Jack Dorsey, který přes svou společnost Square sjednává další velký nákup. A přidává se opět také softwarový gigant MicroStrategy.

Platební startup Square při ohlašování výsledků hospodaření za poslední čtvrtletí, během kterého zaznamenal příjmy 3,16 miliardy dolarů s hrubým ziskem 804 milionů dolarů, oznámil, že nakoupil bitcoin v hodnotě 170 milionů dolarů. V přepočtu na české koruny jde zhruba o 3,6 miliardy.

„Square věří, že jsou kryptoměny nástrojem ekonomického zmocnění a umožňují jednotlivcům se podílet na globálním monetárním systému k tomu, aby si zajistili svou vlastní finanční budoucnost,“ zní z tiskové zprávy firmy, kterou Jack Dorsey spoluzaložil v roce 2010 s cílem zjednodušovat platební metody.

V momentě, kdy Square bitcoin nakupoval, se hodnota za jeden kus pohybovala okolo hranice 51 200 dolarů, přičemž dohromady do svého portfolia přidal přesně 3 318 bitcoinů. Takto velkým nákupem ostatně i trochu vyrovnal poměrně velké výkyvy, se kterými se slavná kryptoměna poslední dny potýkala. Aktuálně se jeden bitcoin obchoduje za zhruba 50 tisíc dolarů, ale ještě před pár dny byl na historických maximech přes 57 tisíc dolarů.

square2

Foto: Square

Startup Square nabízí platební produkty pro obchodníky

Pro Square přitom nejde o první nákup bitcoinů, který za poslední měsíce sjednal. V říjnu minulého roku nakoupil bitcoiny v hodnotě 50 milionů dolarů, kdy se cena za jeden kus pohybovala něco přes 10 tisíc dolarů, a pokud je firma Jacka Dorseyho dál drží, slušně je zhodnotila. Přestože nyní nakupovala za mnohem dráž, přikoupila bitcoinů více než trojnásobek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Do bitcoinové mánie se v dohledné době dost možná přidá i Twitter, další společnost Jacka Dorseyho, které ji zároveň taktéž vede z pozice CEO. I Twitter hledá způsoby pro diverzifikaci svého portfolia a jak zmínil technický šéf Twitteru Ned Segal pro CNBC, promýšlí, jak by se v bitcoinech dalo platit i zaměstnancům. To by ostatně rád zavedl i třeba starosta Miami, který by chtěl, aby se v bitcoinech daly platit mzdy a daně.

MicroStrategy do bitcoinu nepřestává šlapat

Vedle Tesly a startupu Square je v souvislosti s nákupy kryptoměn v posledních měsících slyšet také o americké softwarové společnosti MicroStrategy, která na populární digitální měnu taktéž sází nemalé finanční prostředky. Nově nakoupila kryptoměnové prostředky v hodnotě přesahující jednu miliardu dolarů za průměrnou cenu 52 765 dolarů za kus.

LILO & STITCH

Přečtěte si takéJe Lilo & Stitch remake, co má smysl? Film porazil i Toma CruiseDávají remaky animáků od Disneyho smysl? Nový film porazil i Toma Cruise a míří k miliardě dolarů

Podle serveru CNBC měla dohromady za bitcoin utratit už téměř 2,2 miliardy dolarů a podle aktuálního kurzu, který je však silně volatilní, drží MicroStrategy bitcoiny v hodnotě až 4,5 miliardy dolarů. Patří tak mezi jedny z největších držitelů této kryptoměny.

Bitcoin se aktuálně drží těsně nad hranicí 50 tisíc dolarů za jednotku, což je téměř 1,1 milionu korun. V posledních dnech se ale jeho hodnota silně propadla, a to dokonce až na úroveň 46 tisíc dolarů, nyní se ale opět šplhá vzhůru. Propad zažila i další velmi oblíbená krypoměna ether, která se v úterý propadla o zhruba 22 procent. Na podobné propady i rychlé růsty je již ale kryptoměnový trh zvyklý.