Jak se z vraha stala hvězda sociálních sítí. Chlapci z bohaté rodiny stačil svůdný úsměv

Luigi Mangione se stal instagramovou a tiktokovou celebritou, přestože zabil člověka. A lidé se na jeho „slávě“ chtěli svézt.

Filip HouskaFilip Houska

luigi-2Story

Foto: CzechCrunch / Luigi Mangione/X

Luigi Mangione

0Zobrazit komentáře

Pochází ze zámožné rodiny, vystudoval špičkovou školu a jeho vášní byly hry, do kterých chtěl tak moc proniknout, že se je učil i sám programovat. Do toho rád cestoval, posiloval a vše sdílel na sociálních sítích, kde byl díky svému vzhledu čím dál oblíbenější. Nebylo na něm nic podezřelého. Pak se ale na pár měsíců z Instagramu zcela odmlčel – a naplánoval vraždu, která z něj udělala kriminální celebritu, o níž se zajímají desítky tisíc lidí nejen na TikToku. A zanechal po sobě několik kryptických zpráv.

Nejen Spojenými státy v posledních dnech hýbe vražda šéfa americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare, která zaplnila přední strany novin a silně rezonuje i na sociálních sítích. Ne nutně kvůli podstatě závažného trestného činu, ale zejména proto, kdo ji naplánoval – a poté spáchal.

Podezřelým je šestadvacetiletý Luigi Mangione, kterého v pondělí zadrželi policisté v McDonald’s ve městě Altoona v Pensylvánii, asi pět set kilometrů od hotelu Hilton Midtown v New Yorku, kde k vraždě střelnou zbraní došlo. Než byl ale zatčen a poslán do vazby, kde teď čeká na soud, stal se hvězdou internetu.

Na sociálních sítích se začaly objevovat fotky z bezpečnostních kamer, na kterých bylo i skrze masku poznat, že chladnokrevným vrahem je pohledný mladík, do něhož by to jen stěží někdo řekl. Ostatně ani podle veřejně dostupných informací nic nenasvědčovalo tomu, že by Mangione měl sklony k takovému činu.

Pocházel z bohaté rodiny a vyrůstal v Baltimoru, největším městě státu Maryland. Chodil na tamní prestižní střední školu, na které patřil k nejlepším žákům, poté absolvoval Pensylvánskou univerzitu, kde získal magisterský titul v informace. Do toho se začal zajímat o hry. Nejen o jejich hraní, ale také o jejich vývoj.

„Už v prváku a druháku na střední jsem se naučil základní programování, abych jej mohl dále rozvíjet – a později tvořit hry,“ interpretuje Mangioneho slova server CNN s tím, že prošel i stáží ve známé videoherní společnosti Firaxis Games, která stojí za jednou z nejoceňovanějších strategických sérií Civilization.

Nebyl ale jen geekem s láskou k informatice a matematice. Snažil se o sebe i pečovat, a proto často posiloval, dbal na zdravou stravu a vše doplňoval cestováním, kterým se chlubil na svém dnes už neexistujícím Instagramu. Ostatně právě tam a na TikToku se jen pár hodin po zveřejnění jeho identity rozjel kolotoč.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

I přes svůj čin se stal jakýmsi idolem mezi mladými, kteří ho často sami označovali, aby zvýšili potenciál dosahu svých příspěvků. Za několik hodin se jeho základna sledujících na Instagramu zvedla z nějakých 1 500 lidí na více než sedmdesát tisíc fanoušků – a zejména na TikToku se začala objevovat videa, která ho vyzdvihovala. Dokonce o něm vznikla i balada.

Aktivní životní styl, který mu zbrzdilo zranění zad a další přidružené zdravotní problémy, doplňoval také o čtení knih. A právě tam se mohly poprvé objevit jisté pochybnosti o jeho smýšlení.

Pochopení pro Kaczynského

Luigi Mangione měl účet na Goodreads, což je služba pro ukládání a recenzování knih. Jeho výběr čítal až tři sta titulů, které už četl nebo ke kterým se chtěl dostat. Mezi nimi byl i nechvalně známý manifest teroristy Teda Kaczynského.

Ten v minulém století rozesílal po Spojených státech podomácku zhotovené bomby ve formě balíčků, které dohromady zabily tři osoby a dalších více než dvacet zranily.

goodreads

Foto: CzechCrunch

Recenze knihy Teda Kaczynského

Kaczynski, přezdívaný Unabomber, tímto způsobem chtěl bojovat proti „technickému pokroku“, což Mangioneho zaujalo. A byť jeho jednání ve své recenzi odsoudil, dodal, že jeho myšlenky byly „prozíravé“ a že je jednoduché je „na první dobrou považovat za šílené“. Bral ho jako „extrémního politického revolucionáře“.

Protože ale Mangione nebyl před svým vražedným aktem příliš známý, logicky se tomu nepřisuzovala taková pozornost. Jeho blízcí zbystřili, až když někdy v říjnu zmizel ze sociálních sítí. Prakticky se odmlčel a přestal odpovídat svým kamarádům. Začalo se spekulovat o tom, jestli se mu něco nestalo.

V té době ale zřejmě nastala jeho transformace do někoho, kdo je ochoten zabít. Vyhlédl si generálního ředitele americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare Briana Thompsona, kterého zastřelil před newyorským hotelem Hilton Midtown, kam se zrovna chystal na prezentaci před investory. Mangione ho několikrát zasáhl a z místa činu zmizel.

„Tito paraziti si to zasloužili,“ píše se ve zprávě, kterou u Mangioneho policisté našli.

Po několikadenním pátrání ho policie našla ve městě Altoona v Pensylvánii a identifikovala zbraň i tlumič, které se shodovaly s těmi, které byly podle BBC použity při vraždě. Mělo se jednat o takzvanou ghost gun, tedy zbraň bez sériového čísla, zřejmě vyrobenou doma. Mluví se o tom, že si ji mohl nechat vytisknout na 3D tiskárně.

Na místě činu se mimo jiné našly nábojnice s vyrytými slovy Deny, Defend a Depose, což je fráze, která se používá k popisu taktiky pojistitelů, jak se vyhnout placení pojistného plnění. Ostatně právě nespokojenost s americkým zdravotnickým systémem měla být důvodem, proč se Mangione k vraždě odhodlal, motiv ale není oficiálně potvrzený.

Vedle toho opodál našli policisté i jeho batoh, který byl plný smyšlených peněz z populární deskové hry Monopoly. Ty mohou být další Mangioneho kryptickou zprávou, přes kterou chtěj vyjádřit kritiku „korporátní Ameriky“. „Tito paraziti si to zasloužili,“ zní pak z jeho ručně psané zprávy, které byla při zatčení objevena.

Teď Mangione čeká na rozsudek a internetem už kolují videa o tom, jak s policisty odmítá spolupracovat a naplno ukazuje svou temnou stránku.

CzechCrunch Jobs