Přeprava umělých orgánů na křídlech rybáka. Nový elektrický letoun Alia našel inspiraci u rekordmana ptačí říše
Rybák dlouhoocasý je zástupce ptačí říše, jehož domovinou je Arktida, a přesto jej lze v určitém období pozorovat i na jižním pólu. Tento pták z kmenu strunatců totiž každým rokem zdolává jednu z nejdelších leteckých poutí, která byla mezi ptáky zaznamenána. Na cestě dlouhé 40 tisíc kilometrů, během které se vydává ze severního pólu na jižní a zase zpět, je rybákovi dobrým přítelem především jeho ocas.
A právě rybákova neuvěřitelná letová schopnost a zmíněný ocas se staly inspirací pro elektrický letoun s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL) od Beta Technologies. Jmenuje se Alia a poprvé jej bylo možné pozorovat ve vzduchu před několika dny ve státě New York, kde u Champlainova jezera na hranicích USA a Kanady absolvoval svůj první letový test.
A místní si při pohledu na letadlo museli klást mnoho otázek, jelikož hledat mezi ostatními letouny s vertikálním vzletem a přistáním jemu rovného, lze jen stěží. Design letadla je mixem menších cestovních letadel, helikoptéry a dronů. Vůbec nejvýraznější je ocasní část tvořená dvojicí dlouhých ocasních stabilizátorů. Ty poskytují opěrný bod pro nosníky, na kterých je umístěna čtveřice rotorů.
Právě tyto stabilizátory jsou inspirovány rozdvojeným tvarem ocasních per rybáka, na kterého odkazují také obloukově zkosená křídla letounu. Tato konfigurace, vycházející z tvaru těla ptačího maratonce, byla podle zakladatele leteckého startupu Kylea Clarka skvělým základem, který se perfektně osvědčil. S možností využití ptačí fyziognomie ostatně již dříve koketoval také Airbus.