Přes Investown do nájemních bytů proteklo za dva měsíce 20 milionů korun. Poptávka je obrovská, hlásí zakladatelé
Když spoluzakladatelé Investownu Alan Pock Vyšín a Filip Suk v polovině letošního dubna otevírali tuto platformu, která drobným investorům umožňuje investovat do nemovitostí a následně z nich čerpat poměrové výnosy z nájmů, očekávali poměrně velký zájem. Cílem bylo mít za první měsíc tisíc uživatelů a proinvestované tři miliony korun.
„Byl to odvážný cíl, jenom jsme začínali,“ popisuje pro CzechCrunch Suk. Nakonec však oba ukazatele Investown překonal pětinásobně – jen za čtyři týdny se na platformu registrovalo pět tisíc uživatelů, kteří na ní proinvestovali 15 milionů korun, před dvěma týdny se pak podařilo překonat hranici 20 milionů korun.
„Z tohoto pohledu to bylo hodně pozitivní překvapení,“ usmívá se teď Pock, který z pozice ředitele firmy společně se svým týmem a investory musel rychle řešit škálování, a to jednak finančních prostředků, ale také samotných lidí, kteří se specializují na akvizice nemovitostí. Těch dobrých je totiž pomálu.
Pomocnou ruku startupu podal fond Seed Starter patřící pod Českou spořitelnu, jenž do něj investoval v září loňského roku. Investown tak v týdnech po ostrém spuštění získal desítky milionů korun, za které může nakupovat další nemovitosti a uspokojit tak poptávku investorů.
Celý proces funguje tak, že firma využije právě peníze od banky, nemovitost nakoupí, tu pak pronajme a umožní do ní investovat investorům, kteří následně dostávají každý měsíc poměrovou část z nájmu. Liší se tak od platformy Roier, jež umožňuje investovat do bytových družstev, i od Upvestu, kde mohou uživatelé investovat přímo do developerských projektů.
Samotný Investown si na svůj provoz nechává deset procent nájmu, k tomu v případě předčasného ukončení investice uživatelům účtuje poplatek 0,9 procenta. Při dotazu, jestli by nebylo jednodušší investovat peníze banky a vydělávat přímo na nájmech, tedy bez zapojení drobných investorů, Pock vysvětluje, že v takovém případě by Investown nedosáhl na bankovní financování.
„Žádná banka začínající firmě nepůjčí sto procent hodnoty nemovitosti. Firmám nejčastěji půjčují maximálně 60 procent. To znamená, že minimálně 40 procent potřebujeme od uživatelů, aby se k financování mohla přidat banka,“ vysvětluje třicetiletý startupista.
Letos proinvestovat 150 milionů
Do hledání vhodných nemovitostí ke koupi se do velké míry zapojují algoritmy, které každou minutu prochází všechny právě nabízené nemovitosti na prodej v Česku, u nichž srovná tržní cenu podle katastru i s dalšími podobnými nemovitostmi v okolí a podle parametrů také výši nájmů. Na základě toho pak určuje, které z bytů by měly přinést nejvyšší potenciál zhodnocení.
Aktuálně po dvou měsících od otevření platformy Investown vlastní deset nemovitostí, což je dvojnásobek původního plánu, a od července chce stejný počet přikupovat každý měsíc. Do konce roku by se tak měla proinvestovaná částka pohybovat na úrovni 150 milionů korun.
„Poptávka uživatelů je obrovská a snažíme se ji uspokojit. V současném stavu je ale na trhu náročné najít něco, co stojí za to,“ říká Pock a jako perličku dokládá, že současně nejvýnosnější byt na platformě se nachází v Chomutově. „Ten vydělává úplně nejvíc,“ pokračuje šéf startupu, jenž vlastní byty také v Praze a chystá se na první transakce v Brně či Plzni, kde už rozšířil svůj tým.