Přes vězení a falešné jízdenky ke stovkám milionů. Czech Made Man Zdeněk Kubík i po letech budí vášně
Je předlohou filmového Czech Made Mana a známý pro své doménové impérium. Má ale za sebou i léta v Číně a kšefty na hraně zákona.
Začátky devadesátých let byly v Československu rámovány podnikatelským Divokým západem, který už znovu neměl obdoby. Právě tehdy se rodily dnešní největší podnikatelské špičky, ale i ti největší gauneři. A pak lidé, jejichž příběhy jsou ztělesněním životů na tenké hraně mezi vězením, chudobou a naopak nezměrným bohatstvím. Jedním z takových lidí je i Zdeněk Kubík, známý doménový král a živoucí předloha pro film Czech Made Man. I když z něho je prý pravda asi jen 50 procent.
I ta druhá – skutečná půlka – by však vydala na román, detektivku a tragikomedii v jednom. Živnostenský list si založil krátce po pádu komunismu, jakmile to šlo. A poté od prvních okamžiků prokazoval svého podnikavého ducha všemožnými způsoby. O svém příběhu hovořil v podcastu Vojty Žižky, který si můžete pustit v přehrávači níže.
„Byla tu firma, co za hubičku skupovala neprodané západoněmecké časopisy. Vozila je do Česka a tady je prodávala za plnou cenu. A mně z toho dávali třeba deset procent. Na hlaváku jsem pak klidně za den prodal časáky za deset tisíc a měl z toho tisícovku, což by bylo dneska pět tisíc,“ popisuje jeden ze svých prvních kšeftů. Práci na pražském hlavním nádraží mu pak sebrali, ještě předtím se tam však stihl dostat do kontaktu s Němcem, který mu nabízel výdělek právě v Německu. A tak tam po ztrátě této pozice skutečně odjel a stal se profesionálním společníkem.
Do země odjel vlakem s tím, že neuměl německy a neměl kde bydlet. Prvních několik dní přespával na nádraží. Jako prodavač podomní reklamy a také společník si, ačkoli není homosexuál, následně vydělal klidně sto marek za den, což byla v té době podle Kubíka zhruba polovina měsíční výplaty.
Tvrdí, že žádné větší psychické stopy to na něm nezanechalo, ostatně ke všemu ve svém životě přistupuje s tvrdým pragmatismem. „Jako teenager jsem strašně chtěl být homosexuál, ale to samozřejmě nešlo. Tak jsem alespoň mezi homosexuály a umělce chodil,“ vysvětluje.
Od svého útlého mládí chtěl být bohatý, možná proto, že jeho rodina nikdy neměla financí nazbyt. Německé eskapády ale prováděl pro peníze jen částečně – v klidu by se již v té době uživil i v Praze, avšak podle svých slov zkrátka nechtěl žít od výplaty k výplatě. Poté, co se vrátil zpět do vlasti, mu ale peníze na chvíli byly k ničemu – nejdřív se ocitl na psychiatrii a později, když řídil v opilosti, zabil svého spolujezdce – do té doby nejúspěšnějšího českého žokeje Vlastimila Smolíka.