Přesnější vyšetření srdce pomáhá zachraňovat životy. Český fond Kaya do něj teď investuje desítky milionů korun
Kardiovaskulární onemocnění jsou jedněmi z největších zabijáků, v roce 2019 byla příčinou třetiny všech úmrtí na světě. Nejhoršímu scénáři se však často dá zabránit díky rychlé a přesné diagnostice. Právě s ní lékařům a zdravotníkům pomáhá polský startup Cardiomatics, který teď v rámci investičního kola získal téměř 70 milionů korun.
Cardiomatics zakládali v roce 2017 dva inženýři Rafał Samborski a Mariusz Masior. Ve svém startupu se pomocí technologii umělé inteligence snaží změnit způsob, jak zdravotníci provádějí analýzu EKG. I když jde o jednoduchý test, který měří aktivitu srdce, poskytuje informace o srdeční frekvenci a identifikuje nepravidelný tep, je to obtížná oblast diagnostiky.
Lékaři díky Cardiomatics během několika minut získají výstup, který jim umožňuje lépe pochopit EKG vyšetření. Nástroj dokáže odhalit nebo analyzovat mnoho srdečních abnormalit, poruch a jasně vizualizovat údery a rytmy v záznamu. Už v roce 2018 získal evropskou certifikaci zdravotnického prostředku, komerčně analyzoval přes tři miliony hodin EKG signálů a využívá jej přes 700 zákazníků v deseti zemích včetně Polska, Německa, Dánska či Švýcarska.
Aby startup mohl posílit vývoj produktu a obchodní aktivity na stávajících i nových trzích, získal nyní podporu investorů. Investiční kolo ve výši 3,2 milionu dolarů, v přepočtu bezmála 69 milionu korun, vedl tuzemský venture kapitálový fond Kaya spadající pod Enern, jenž v minulosti podpořil firmy jako Rohlík, Slevomat nebo Twisto.
„Digitální zdravotnické nástroje v posledních několika letech zaznamenaly obrovský rozmach a pandemie jen zdůraznila potřebu služeb, které mohou zdravotníkům pomoci zefektivnit jejich práci. Cardiomatics to dělá pro specifickou, ale komplikovanou oblast trhu a jeho dosavadní výsledky jsou skvělé,“ popisuje Pavel Mucha, partner Kaya.
Investičního kola se kromě českého fondu účastnily také Nina Capital, Nova Capital a Innovation Nest. Součástí investice je také grant ve výši jednoho milionu dolarů, asi 22 milionů korun, od polského Národního centra pro výzkum a vývoj.