Při nehodě zcela ochrnul. Po dvanácti letech se znovu prochází díky technologii, co čte myšlenky

Opět používat nohy umožňují čtyřicetiletému Nizozemci elektrody v mozku a na míše. A také počítač, který pozná, co chce udělat.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

gert-jan-digital-bridge-brain-spine-courtine-1

Foto: CHUV/Gilles Weber

Gert-Jan Oskam se díky nové technologii může znovu postavit

0Zobrazit komentáře

Gert-Jan Oskam posledních dvanáct let nemohl chodit, v roce 2011 totiž při nehodě na kole utrpěl těžké zranění míchy. Dosavadní léčba nepomohla a při fyzické terapii prakticky nebylo s čím pracovat, jeho nohy byly zcela ochrnuté. Teď si ale dokáže bez pomoci dojít pro jídlo, vystoupat po schodech nebo jen tak postát u baru s drinkem. Vděčí za to vědcům, kteří na švýcarské univerzitě EPFL vyvinuli technologii pro přímou komunikaci mozku s počítačem.

„Minulý týden jsem potřeboval něco natřít, ale po ruce nebyl nikdo, kdo by mi s tím pomohl. Tak jsem si vzal chodítko a barvu a udělal to sám vestoje,“ cituje Oskama článek v prestižním vědeckém časopise Nature, kde studie o jeho případu vyšla. Speciální systém zahrnující elektrody připojené přímo na mozek a míchu a počítač používá už rok a jeho stav se za tu dobu výrazně zlepšil. Přelomová technologie tak má silný potenciál pomoci mnoha dalším.

Na trhu už delší dobu existují zařízení, která pacientům nabízejí umělé končetiny, v některých případech i poměrně vysoce pohyblivé. Oskamovo tělo je ale fyzicky v pořádku a zranění míchy v jeho případě znamená, že fatální chyba, respektive úplná absence interakce nastala v komunikaci mezi mozkem a nohama. Vědci proto potřebovali najít způsob, jak spojení opět navázat. Přesněji jak ho zastoupit pomocí technologie.

Popis řešení, které vyvinuli, působí jako věta z vědeckofantastické literatury: „Vytvořili jsme bezdrátové rozhraní mezi mozkem a míchou pomocí technologie pro rozhraní mezi myslí a počítačem, které převádí myšlenky na akce,“ uvedl v oficiálním prohlášení neurovědec Grégoire Courtine, jeden z autorů studie.

gert-jan-digital-bridge-brain-spine-courtine-3

Foto: CHUV/Philippe Getaz

Gert-Jan Oskam a vědci, kteří mu pomohli znovu vstát

Celý systém, který vědci označují jako „digitální most“, se skládá ze dvou hlavních částí v mozku a v míše. Zařízení chirurgicky napojené na míchu Courtineův tým na lidech s úspěchem testoval už v roce 2018, kdy se ukázalo, že pacientům výrazně pomůže elektrická stimulace nervů v kombinaci s intenzivním tréninkem. Tento způsob fungoval u tří pacientů, mezi nimiž byl i Oskam, a dokonce podpořil růst nervů v dané oblasti.

Časem se ale zlepšování stavu zastavilo a bylo na čase zkusit komplexnější řešení. Implantát na míše proto doplnil druhý – dvojice malých destiček s elektrodami implantovanými do lebky na povrch mozku. Jejich účelem je zaznamenávat elektrické signály produkované pohybovým centrem a správně je vyhodnotit. Jinými slovy – zařízení doslova čte myšlenky svého uživatele.

O správnou interpretaci toho, co elektrody zaznamenají, se stará speciální software v počítači. Oskam ho nosí v batohu a data se do něj posílají bezdrátově. Přetlumočená data obsahují například informace o tom, kterou nohou chce pacient pohnout, jaký pohyb provést a jak rychle. To vše počítač převede do formy elektrických impulzů a opět bezdrátově tyto pokyny pošle do stimulátoru na míše. A voilà, Oskam může vstát z vozíku na první pohled stejně, jako by byl zdravý.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Používání systému samozřejmě na začátku vyžaduje čas, kdy se pacient naučí takříkajíc správně myslet a software jeho myšlenky spolehlivě interpretovat. Vědci všechny prvky nastavovali několik měsíců, nakonec se ale proces od myšlenky po pohyb pro Oskama prý stal v zásadě zcela intuitivním. A hlavně svému uživateli, na rozdíl od staršího řešení, u nějž byly stimulace nervů předem naprogramované, a ne řízené přímo myslí, umožňuje být znovu pánem svého těla.

„Předtím to bylo spíš tak, že stimulace ovládala mě, teď jsem to ale já, kdo ovládá stimulaci mými myšlenkami,“ vysvětluje svoje zkušenosti Oskam. „Když se rozhodnu udělat krok, stimulace se spustí hned v momentě, co na to pomyslím,“ dodává. V omezené míře ovšem čtyřicetiletý Nizozemec dokáže chodit dokonce, i když je zařízení vypnuté, stimulace totiž dále podpořila obnovu přirozené funkce jeho míchy.

Budoucnost transhumanismu

Aktuální vývoj je výsledkem desítek let teoretizování a pokusů o propojení lidského mozku s míchou pomocí technologie. Přesto se stále jedná o počátky toho, čeho byl chtěli vědci dosáhnout. Například citlivost stávajícího systému není příliš vysoká, takže nestačí pro efektivní obnovu funkce paží a rukou. Stejně tak nedokáže pomoci s fungováním interních orgánů pro kontrolu vylučování, v těchto směrech mohou být efektivní zase jiné formy léčby jako využití kmenových buněk.

gert-jan-digital-bridge-brain-spine-courtine-2

Foto: EPFL/Jimmy Ravier

Implantáty na mozku a v míše obejdou poškozené nervy na krku

Grégoire Courtine podle The New York Times říká, že jejich skutečným cílem je „poskytnout tuto technologii po celém světě všem pacientům, kteří ji potřebují.“ Lepší dostupnost by po popsaných prvních testech mohla platit asi v horizontu pěti let, vědci a výrobci zařízení tak před sebou mají mnoho práce.

Elektrody napojené na mozek, ať pro čtení, nebo vysílání elektrických signálů, se už dnes testují v poměrně širokém okruhu případů. Předloni proběhl první úspěšný klinický test zařízení, které pomocí kamery a elektrod zavedených do vizuálního kortexu mozku dokázal pacientce po mnoha letech vrátit alespoň základní zrakové vjemy. Zcela tím obešel oči, v daném případě nenapravitelně poškozené těžkou nemocí.

Podobná zařízení mohou najít uplatnění také při léčbě dalších poruch pohybového ústrojí, ale i deprese nebo schizofrenie. V dlouhodobějším horizontu se pak dá přinejmenším teoretizovat o rozšiřování dovedností jinak zdravých lidí. Objevily se už návrhy pro syntetické oči se schopností vidět ve tmě, spekuluje se ovšem dokonce o rozsáhlém propojení mysli s umělou inteligencí.

Právě to je konečným cílem třeba firmy Neuralink Elona Muska, byť ta je v současnosti výrazně pozadu oproti ostatním a teprve se připravuje na první testy na lidech. Otázkou přitom bude, jak se jí bude dařit najít dobrovolníky. Pokročilejší forma přímé komunikace mozku s počítačem se navíc stále pohybuje čistě ve sféře sci-fi. Už to, co vědci dokáží dnes, nicméně představuje zásadní pokrok, ještě donedávna takřka nepředstavitelný v praxi.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

V Motole pomáhá s léčbou problémů spojených s mozkovými nádory virtuální realita. Lékaři si ji chválí

Po specifických operacích mozku se pacienti potýkají s nepříjemnými problémy. V Motole pro ně s odborníky vyvinuli projekt s virtuální realitou.

Iva BrejlováIva Brejlová

vr

Foto: FN Motol

V Motole pomáhá s pacienty virtuální realita

0Zobrazit komentáře

Rehabilitace, kterou procházejí někteří pacienti po operaci mozku v Motole, nevypadá na první pohled příliš náročně. Spočívá prostě v tom, že lidé hledí do toho, co jim promítají brýle pro virtuální realitu. Někdy prostředí, do kterých je přenášejí, může vypadat prostě jako výlet autem. Jindy jako jezdicí schody v metru. Nebo pohybující se kostičky, které působí spíš jako optický klam. Zatímco u zdravého člověk takové obrazy nevyvolávají celkem žádnou reakci, lidem, kteří jsou po operaci nádoru v mozku, se na ně může koukat velmi nepříjemně – a přesto právě to jim v běžném životě může významně pomoct.

„Představte si, že byste měli stále ‚opici‘ – tak se můžou pacienti po zákroku cítit,“ vysvětluje Zdeněk Čada z motolské kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku. Právě on je zakladatel projektu, který využívá software 3D virtuální reality vyvinutý speciálně pro léčbu mozkových nádorů. Mluví o operaci konkrétního typu nádoru, poblíž kterého, pokud jej lékaři chtějí z mozku pacienta odstranit, musejí přerušit nerv, jenž přivádí informace z vnitřního ucha, tedy o tom, jak se člověk pohybuje.

Pokud do mozku proudí údaje jen z jednoho ucha, můžou lidé kromě nevolnosti – podobné stavu po opilosti – také padat na stranu. Někdy nemůžou vůbec vstát. Nebo třeba i otevřít oči v prostorách a situacích, které jim přivozují závratě. Což může být kromě jízdy autem na místě spolujezdce i samotné řízení, jízda po schodech nebo například i chůze v obchodním centru.

Pokud si však lidé takové pohledy ve virtuální realitě trénují, a to třeba i před samotnou operací, podle odborníků jim to pomáhá. I když je trénink pro ně podobně nepříjemný, jako kdyby zažívali situaci v normálním světě.

balatková

Foto: CzechCrunch

Zuzana Balatková, vedoucí dospělé části otoneurologické ambulance

„Neznamená to, že software jde použít jen u tohoto onemocnění. Do budoucna má velký potenciál v rehabilitačních procesech u pacientů s rovnovážnými problémy, kteří třeba nechodí na operace, ale setkáváme se s nimi v jiných ambulancích. Své využití má ale i jinde,“ popisuje lékařka Zuzana Balatková, vedoucí dospělé části otoneurologické ambulance motolské nemocnice.

Supermarket syndrom a jiné problémy

Motol virtuální realitu jako prostředí pro rehabilitaci při operacích mozku zkouší. S projektem začal na konci roku 2017, kdy se spojil s českou technologickou společností Prozeta, která s ním software připravila. Ve firmě jej dostal na starosti velmi mladý vývojový tým – Daniel Purš a Jakub Všetečka, jimž oběma bylo tehdy 16 let.

Skoro rok na softwaru pracovali a vylepšovali ho, než se dostali ke kontaktu přímo s pacienty. „Když jsme pak viděli, jak na něj reagují, opravdu jsme byli překvapeni, co to s nimi dělá,“ popisuje Všetečka.

„Tady se podařilo zachytit trend zcela na počátku. A dnes se dá říct, že práce Motola a Prozety je vzorem i pro jiná pracoviště,“ popisuje Jan Plzák, mimo jiné přednosta kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku v Motole.

Druh nádoru, po jehož operaci se projekt používá, je poměrně vzácný. Dosud tak virtuální realitu pro pomoc se svými problémy využilo 30 pacientů, což je zhruba třetina těch, kteří se tu s problémy potýkají. Ročně lékaři v Motole odoperují dalších 30, zhruba třetina z nich léčbou následných problémů ve virtuální realitě prochází také. Jejich počet ovšem podle Balatkové mírně stoupá.

motol

Foto: FN Motol

Virtuální realita, která v Motole pomáhá, může napodobovat běžný svět, ale také být abstraktní.

Ti, kteří se s virtuální realitou nesetkávají, slouží jako kontrolní skupiny – lékaři tak projekt můžou validovat a zjistit přesná data, jak je vlastně účinný. „Budeme se snažit aplikovat virtuální realitu i u jiných nádorů,“ říká Čada. A pak i u dalších problémů.

Nejen to. Díky tomu, že nasazení brýlí od pacientů nevyžaduje vlastně žádný pohyb, můžou s takovou formou rehabilitace začít třeba hned druhý den po operaci – ještě v době, než se vůbec postaví na nohy. Systém v mozku je už v tu chvíli stimulovaný, popisuje Balatková.

Hodně pacientů se závratí mívá i psychické potíže, dodává Čada. „Je otázka, co bylo dřív. Ale často bývají ze závratí úzkostní nebo můžou mít až poruchu depresivního charakteru. I s tím se dá ve vývoji softwaru pracovat,“ doplňuje a vyjmenovává další možnosti – starší pacienti s demencí a další, kteří potřebují vylepšit poznávací funkce. Pro ně se dají vytvářet v realitě schované za brýlemi jednoduché úkoly, jež pomáhají udržovat mozek v kondici.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Velká část prostředí virtuální reality přitom napodobuje to reálné. Tak by to mělo být i v jednom z plánů Motola a Prozety, jímž je vyvinout prostředí obchodu: to kvůli takzvanému Supermarket syndromu.

„Pacienti často udávají, že jim velmi vadí, když přijdou do obchodního střediska, kde je spousta lidí, regálů a zářivky. Prostředí obchodu je pro nás extrémně zajímavé. Dá se v něm nadefinovat spousta různých faktorů. Množství zboží v regálech, homogenita či různorodost,“ popisuje s tím, že problémem pro pacienty může být třeba jít podél regálu s čokoládami, kde se střídá zboží ve výrazných červených a modrých obalech.

Virtuální realita se do českého i zahraničního zdravotnictví v posledních letech výrazně promítá. Konkrétně na domácím trhu ji pro rehabilitaci používá například VR Medical, pro trénink zdravotníků i pro pomoc seniorům pak Virtual Lab. V Česku vznikl i film, který pomáhá vypořádat se s depresí.