Přibývají čtyři přímé linky z pražského letiště. Nově si budeme moci zaletět do Sevilly či Gdaňsku

Počet přímých letů z Prahy se postupně navyšuje. Od léta irské aerolinky Ryanair přidají čtyři nové destinace, celkem tak jejich letadla zamíří do 33 míst.

Aerolinky Ryanair přidávají nové destinace z Prahy

0Zobrazit komentáře

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair letos plánuje zavést svůj historicky nejrozsáhlejší letový řád pro českou metropoli. Linek, které vzlétnou pod žlutým logem harfy, bude celkem třicet tři. Cestující se navíc budou moci vydat do čtyř nových destinací, a to do polského Gdaňsku, španělské Sevilly, italského Rimini a na řecký ostrov Skiathos.

V létě 2023 stoupne frekvence týdenních letů z Prahy a do Prahy pod taktovkou irské aerolinky na 285, což je v porovnání s loňským létem nárůst o 22 procent. Vedení Ryanairu počítá s tím, že během nich přepraví kolem 2,3 milionu cestujících. Kromě nových letů navíc zvýší také frekvenci těch stávajících do patnácti dalších destinací.

„Jsme rádi, že můžeme díky letecké společnosti Ryanair i nadále rozšiřovat nabídku destinací i počet týdenních letů během letního letového řádu. Společně tak dále přispíváme k obnově leteckého provozu,“ říká ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip.

Do nových destinací se bude létat dvakrát týdně. Do Gdaňsku začnou první letadla vzlétat už 29. března a poletí každou středu a sobotu. Lety do Rimini startují rovněž v březnu, konkrétně 26. března a odlety každou středu a neděli. Lety na ostrov Skiathos aerolinky zahájí 2. června a podle letového řádu jsou naplánovány na pátek a úterý. Do Sevilly si bude možné z Prahy zaletět až od 1. července vždy v sobotu a v úterý.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zpáteční letenky do Gdaňsku se dají aktuálně pořídit i za přibližně tisíc korun, kdybyste se ale chtěli vydat prvním letem do Sevilly na jih Španělska, zaplatíte kolem sedmi tisíc. Další typicky letní destinace, ostrov Skiathos, vychází ale v prvním termínu z Prahy na necelých pět tisíc. Letenky do italského Rimini se pak cenově pohybují na stejné úrovni jako Gdaňsk.

Březen přinesl nové linky také u dalších dopravců. Aerolinky Eurowings obnovily provoz na trasách do Barcelony, Malagy, Říma, Birminghamu, Funchalu na Madeiře a také do Osla. Volotea začala létat do francouzského Nantes, Easyjet do Porta a české Smartwings na Mallorcu. Z nově obnovených linek je nejdelší ta do ázerbajdžánského Baku, kam začal opět létat dopravce AZAL.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

13 hodin ve vzduchu. V létě se spustí nejdelší pravidelná letecká linka z Prahy mířící na Tchaj-wan

Let by měl být vyvrcholením výpravy, kterou do Tchaj-wanu v roce 2020 vedl předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Již v létě by mohla být spuštěna přímá letecká linka z Prahy do Tchaj-peje

0Zobrazit komentáře

Když v roce 2020 navštívila česká delegace v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem Tchaj-wan, předmětem jedné z debat se stala i možnost zřídit mezi Prahou a Tchaj-pejí přímý letecký spoj. Tuto myšlenku se nakonec podařilo přetavit ve skutečnost a v létě začnou na této lince létat dvakrát týdně letouny tchajwanského dopravce China Airlines.

Vystrčil si v září 2020 řekl o značnou pozornost, když v v tchajwanském parlamentu prohlásil: „Já jsem Tchajwanec“. Výrokem a uspořádáním výpravy jako takové vyslal jasný vzkaz především do Číny, která považuje Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii.

Spolu s šéfem českého Senátu tvořilo delegaci zhruba dalších 90 lidí z řad českých politiků i podnikatelů, kteří v zemi jednali se svými protějšky o prohlubování spolupráce obou zemí. Sám Vystrčil se setkal například se zástupci Cooperative Bank či představiteli tamní společnosti Acer vyrábějící počítače a mobilní telefony.

Došlo také na rozhovor se zástupci tchajwanských aerolinek China Airlines, jejímž letounem politici do země rovněž přiletěli. Vládní letka, ale ani ČSA nedisponují letadlem, které by dokázalo tak dlouhý přímý let zvládnout a mezipřistání tehdy nebylo z důvodu pandemických opatření možné.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Z tehdejších jednání vyplynulo, že Tchajwanci jsou připraveni své letouny do Prahy posílat pravidelně, a to v rámci linky propojující hlavní města obou zemí. Právě dnes byla povolena Českou republikou, a tak by již nic nemělo bránit v tom, aby se v létě mohlo začít do Tchaj-peje létat na vůbec nejdelší letecké lince ze srdce Evropy.

Nasazeny na ní budou letouny Airbus A350, které by měly zvládnout absolvovat let přibližně za třináct hodin. Z tohoto hlediska by měla trasa překonat i délku letů z Prahy do Šanghaje či Soulu, které v minulosti patřily k vůbec nejdelším.

„Podporujeme zavádění přímých linek do světových destinací. A právě avizované zahájení pravidelných letů z Tchaj-peje může významně pomoct rozšiřování vzájemné obchodní spolupráce, ale i rozvoji cestovního ruchu,“ uvedl k připravovanému leteckému spojení ministr dopravy Martin Kupka.

Ministerstvo dopravy proto již mělo tchajwanským aerolinkám vydat nutné provozní oprávnění pro zahájení letů, které potřebuje každý dopravce ze třetí země mimo EU. Spuštění linky je tak nyní již jen na letecké společnosti.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre