Případ, který může změnit internet. Google čelí v USA žalobě pro údajnou podporu terorismu
Nejvyšší soud ve Spojených státech řeší dilema – zrušit, či nezrušit právní ochranu sociálních sítí? Finální verdikt by měl padnout do léta.
Je to dvacet šest slov. Do velké míry určují podobu dnešního internetu a sociální sítě ve Spojených státech amerických chrání před odpovědností za to, co na jejich platformách sdílejí uživatelé. Oddíl 230 jednoho amerického zákona o telekomunikacích z 90. let byl tento týden v centru veřejné pozornosti. Více či méně s ním totiž souvisely dva případy, které projednával americký Nejvyšší soud. Pokud by soudci právní ochranu platforem zrušili, mohlo by to výrazně změnit to, jak vypadají nejen sociální sítě, ale internet obecně. Soudci si ale nejsou jisti, jestli problému rozumějí dost dobře na to, aby tak zásadní rozhodnutí udělali.
První projednávaný případ nese označení Gonzalez versus Google. V roce 2015 při teroristických útocích v Paříži zemřelo přes sto třicet lidí. Byla mezi nimi i americká studentka Nohemi Gonzalezová. Protože podle amerického práva v případě teroristických útoků mohou oběti a jejich pozůstalí s americkým občanstvím soudně žádat odškodnění, žaluje její rodina Google za to, že podle ní napomohl tomu, že se útoky v Paříži staly.
Konkrétně argumentuje, že platforma YouTube, která Googlu patří, doporučovala svým algoritmem videa podporující teroristickou skupinu Islámský stát. „Souvisí to s americkým protiteroristickým zákonem, který říká, že napomáhání terorismu znamená vědomé poskytování významné pomoci,“ říká pro CzechCrunch Alexander Hornaday, bývalý americký advokát a přednášející na Univerzitě Karlově v Praze. Případ už americké soudy nižších instancí smetly ze stolu, Gonzalezovi se však odvolali – a tak se případ dostal až k Nejvyššímu soudu.
Problém se točí kolem sekce 230, která je součástí amerického zákona z roku 1996, známého jako Communications Decency Act. Zmíněná část předpisu až na výjimky funguje jako štít pro provozovatele webových stránek před odpovědností za uživatelský obsah. Oddíl 230 tak sociální sítě v podstatě chrání před tím, aby je kdokoliv žaloval, pokud by se cítil ukřivděný něčím, co jiný uživatel na platformě zveřejnil. Rovněž platformám umožňuje, aby moderovaly obsah a odstraňovaly příspěvky, které jsou například obscénní nebo porušují jejich vlastní standardy, pokud jednají v dobré víře, píše agentura AP.