Připravte se na nejhorší a vraťte se ke zdravým základům byznysu, radí šéf StartupYardu

„Pokud nemáte cashflow plán aktualizovaný už teď, nevím, jak si můžete říkat CEO startupu?“ říká Cedric Maloux a radí, co nyní dělat.

Cedric MalouxCedric Maloux

startupyard-cedric-maloux-2Komentář

Foto: StartupYard

Šéf StartupYardu Cedric Maloux

0Zobrazit komentáře

Startupový svět se po letech rapidního růstu zadrhává. Přichází konec vzdušných zámků, investoři u mladých inovativních firem jsou už přísnější a i v našem regionu chtějí vidět zdravý fundament a reálná čísla. Pro mnoho zakladatelů jde o bezprecedentní situaci. „Prvním krokem, který chcete udělat, je prodloužení vaší ranveje co nejdál do budoucna,“ říká pro CzechCrunch Cedric Maloux, ředitel StartupYardu, nejstaršího akcelerátoru u nás.

StartupYard nedávno otevřel další kolo přihlášek, Maloux jej přitom vede od roku 2013 a za více než deset let od založení programem prošlo 92 firem. Nyní dalším zakladatelům radí, na co se v současné situaci připravit, zaměřit a co dělat. A to na základě svých bohatých předchozích zkušeností, kdy coby startupista úspěšně proplul krizemi, jako bylo splasknutí internetové bubliny či velká recese od roku 2008.

***

Pravděpodobně jste o tom už slyšeli. Euforie kolem valorizací technologických firem skončila. Nikdo už neví, jakou hodnotu mají veřejně obchodované technologické společnosti a ceny jejich akcií se propadají, což vyvolává lavinový efekt pro pád v celém řetězci až na konec ke soukromým investorům.

Jako člověk, který začal pracovat v technologickém oboru v roce 1992 a naplno zažil splasknutí internetové bubliny v roce 2000 i velkou recesi v roce 2008 s tím, že jsem transformoval finančně ztrátové startupy v ziskové podniky, jsem si řekl, že bych se mohl podělit o několik rad pro zakladatele startupů.

Nejprve přinesu dobrou zprávu – všechno se zlepší.

Tohle jsem napsal 12. května letošního roku na Slack kanál StartupYardu pro všechny zakladatele startupů, které jsme podpořili:

„Všichni víte, že jsem od přírody optimista, ale posledních několik dní bylo pro technologické společnosti po celém světě velmi těžkých. Společnosti Netflix, Coinbase, Robinhood, UiPath a další se propadly z cen svých IPO (vstup na burzu – pozn. red.). V důsledku toho začaly venture kapitálové fondy snižovat ocenění startupů. Slyšel jsem, že nálada investorů v Silicon Valley je nejvíc negativní od krachu dotcom bubliny. A to ani nemluvím o zběsilé inflaci a hrozbách jaderné války.

Pokud sháníte prostředky, uzavřete investiční kola co nejrychleji. V každém případě se extrémně zaměřte na své příjmy. Buďte velmi opatrní s náklady a hotovostí, protože nás možná čeká nějakou dobu divoká jízda. Snažte se co nejvíce prodloužit svoji ranvej. Cashflow je vaší záchranou.

V našem regionu se obvykle takové efekty v podobných situacích projevují s mírným zpožděním, takže očekávám, že negativní nálady sem dorazí brzy, pokud ještě nedorazily. Neberte to na lehkou váhu a připravte se!

Každopádně, technologie tu s námi zůstanou, takže jsme v dobrém odvětví, ale krátkodobě to může být bolestivé. Jako vždy se na mě neváhejte obrátit, pokud potřebujete pomoc.“

O několik dní později fondy Sequoia a Y Combinator zveřejnily své memorandum zakladatelům víceméně ve stejném duchu. Ve svém paranoidním režimu jsem se cítil méně osamělý.

Vraťte se ke zdravým základům byznysu – výnosům, nákladům i ziskům.

Technologickým společnostem se během dvouleté pandemie dařilo. Ale nyní, když se lidé vrací do práce a tráví méně času doma, se investoři obávají, že společnosti povzbuzené pandemií svůj růst neudrží. K tomu si přidejte válku na Ukrajině a rekordní inflaci, abyste si to okořenili. Bublina pandemie splaskla. V důsledku toho se ceny technologických akcií propadly a velké transakce před vstupem na burzu se zastavily, protože investoři už nevědí, jakou má technologická společnost skutečnou hodnotu. Všichni se ptají, jaký je nový multiplikátor.

Druhou otázkou samozřejmě je, jak dlouho to potrvá, o čemž se nyní můžeme jen dohadovat. Nikdo to pořádně neví, takže se zatím vracíme ke zdravým základům byznysu – výnosům, nákladům a ziskům.

Startupy ze StartupYardu jsou známé tím, že mají finanční projekce s bodem zvratu (přerod ze ztrátové na ziskovou společnost – pozn. red.) patnáct až osmnáct měsíců poté, co získaly první seed kolo. Toto je pro nás zlaté pravidlo:

„Ukažte mi, ať už získáte jakoukoli částku, že dokážete vytvořit ziskovou firmu za rok a půl. Pokud jste předběhli plán, bude snadné od investorů získat další peníze v polovině cesty s vyšším oceněním. Pokud jste v naplňování plánu pozadu, víte, že snižování nákladů bude na pořadu dne – pokud nebudete mít aktivní diskuse s investory šest měsíců před vaším (zmeškaným) bodem zvratu.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Existuje jedna věc, kterou našim zakladatelům neustále vtloukám do hlavy – můžete kontrolovat pouze své náklady.

Opravdu se musíte připravit na nejhorší a v každém případě je vždy dobré být takto připraven, protože startupy jsou křehké. Otevřete si Excel a aktualizujte projekce peněžních toků. K tomu podotýkám, že pokud nemáte cashflow plán aktualizovaný již nyní, a to i v dobrých časech, nevím, jak si můžete říkat CEO startupu.

V takových situacích je prvním krokem, který chcete udělat, prodloužení vaší ranveje co nejdál do budoucna. Prvním a nejjednodušším způsobem, jak toho dosáhnout, je snížit náklady. Začněte samozřejmě s těmi nepodstatnými, ale jakmile budete muset snížit i další, může to vyžadovat rozloučení s některými skvělými kolegy, pokud má váš startup přežít.

Jakmile budete mít náklady pod kontrolou, jediné, na čem nyní záleží, je co nejrychlejší zvýšení příjmů. Můžete být kreativní, například posílat speciální nabídky a další slevy, abyste oživili stará spojení, nebo zkoušet nové obchodní nápady, abyste vytvořili příležitosti ke křížovému prodeji se stávající zákaznickou základnou. Nevedete oddělení výzkumu a vývoje, ale podnik. Potřebujete příjmy. Vraťte se k základům.

Pokud nemáte cashflow plán aktualizovaný už teď, nevím, jak si můžete říkat CEO startupu.

Situace v regionu samozřejmě ještě není tak špatná. Spojené státy, které jsou v čele našeho průmyslu, už rychle a silně zareagovaly, ale důsledky se začaly projevovat již i na lokální úrovni.

Dvěma našim startupům, které v současné době řeší seed kolo, dva různé VC fondy řekly, že valuace klesají a že by se měly připravit na korekturu svých očekávání. Jeden přední investor ve střední a východní Evropě mi řekl, že strčil hlavu do písku a bude hrát pštrosa až do roku 2023.

Ne všechno je ale negativní. Pokud věříte, že všechno je možné, právě teď je nejlepší doba pro inovace a založení startupu. Právě teď jsou lidé ve stavu šoku a popírání, zatímco vy byste měli hledat příležitosti, když ostatní vidí nemožnost. Budete mít menší konkurenci, snazší a levnější je i přístup k talentům.

Po obdobích recese vždy následuje dlouhé období růstu. Nyní je čas soustředit se, riskovat a vědět, že nic není nereálné. Jako podnikatel musíte zůstat zvídavý, protože začít není nikdy není pozdě.

Každé dva týdny ukazujeme, co zajímavého se děje nejen v českých startupech.

Češi už nakoupili akcie Grouponu za 2,8 miliardy. Teď Barta a Šenkypl míří do představenstva

Akcie sice padají, ale čeští investoři dál věří v zářnou budoucnost Grouponu. Teď chtějí nasadit ozdravnou kúru po vzoru Slevomatu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

barta-senkyplInsider

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Barta a Dušan Šenkypl z investiční skupiny Pale Fire Capital

0Zobrazit komentáře

Akcie americké společnosti Groupon se sice přiblížily k historickému minimu, na které klesly předloni po příchodu pandemie, ale české investory to nezastavuje v tom, aby dál věřili ve zvrácení nepříznivého trendu. Jde o Jana Bartu a Dušana Šenkypla z investiční skupiny Pale Fire Capital (PFC), kteří už na velkého slevového hráče vsadili miliardy korun a teď jako největší akcionáři míří do představenstva firmy. Groupon přitom chtějí pomoci oživit i díky úspěšným receptům, s nimiž uspěl tuzemský Slevomat.

Barta se Šenkyplem mluvili o užší spolupráci s Grouponem už dříve s tím, že chtějí novému vedení představit proměnu Slevomatu, což jim přijde jako smysluplná cesta, jak vrátit průkopnický slevový portál zpět k růstu. A jelikož už drží v Grouponu dohromady 21,9 procenta všech akcií a jsou díky tomu největšími akcionáři, stanou se součástí představenstva. Polovinu svého celkového počtu akcií přitom nakoupili za poslední dva měsíce, během nichž se cena jedné akcie propadla o necelou třetinu.

Čeští investoři nakupují jak na sebe jako fyzické osoby, tak i na svůj fond a poslední sérii nákupů postupně reportovanou americké Komisi pro cenné papíry (SEC) začali na konci března. Tehdy se jedna akcie s označením GRPN na burze Nasdaq obchodovala za více než 19 dolarů. Dnes jedna akcie stojí přibližně 15 dolarů. Od 31. března do 25. května nakoupili Barta a Šenkypl celkem 3 256 096 akcií při celkové hodnotě 51,6 milionu dolarů. Přepočteno na koruny dle aktuálního kurzu v době jednotlivých nákupů jde zhruba o 1,14 miliardy korun.

Aktuální propad nám nevadí

V lednu Barta pro CzechCrunch prozrazoval, že do té doby nakupoval akcie v průměru zhruba za 22,5 dolaru, což představovalo investice v přepočtu asi za 1,5 miliardy korun. V posledních dvou měsících od dubna do května se cena akcií GRPN pohybovala od 20 do 11 dolarů, přičemž podle zveřejněných reportů SEC nakupovali investoři z PFC jednu akcii průměrně za 15,9 dolaru. Celkově podle propočtů CzechCrunche už do akcií Grouponu vložili zhruba 2,8 miliardy korun, což následně potvrdil i Barta.

Aktuální hodnota akcií Barty, Šenkypla a Pale Fire Capital činí více než 97 milionů dolarů, tedy zhruba 2,3 miliardy korun. Při pokračujícím pádu ceny akcií Grouponu tak v tuto chvíli evidují nerealizovanou ztrátu. Současný stav však pro investory není důležitý. „Jelikož je Groupon z našeho pohledu dlouhodobá investice, tak nás horizont pár měsíců notně nezajímá. Akcie bude určitě ovlivněna volatilitou na trzích,“ komentuje pro CzechCrunch Jan Barta, který již s kolegy novému vedení firmy radil se strategickými kroky.

grpn1

Foto: Google Finance

Vývoj ceny akcií společnosti Groupon od vstupu na burzu v roce 2011

Díky tomu, že od 15. června zasedne v představenstvu Grouponu Dušan Šenkypl, budou mít tuzemští investoři ještě větší vliv na další směřování společnosti. Jan Barta bude prozatím v pozorovatelské roli, ale nejpozději do konce listopadu se k boardu připojí plnohodnotně i on. „Dušan navíc bude přímo sedět také ve výkonné komisi představenstva, která je ještě blíže CEO. Počítáme s tím, že Grouponu budeme věnovat poměrně signifikantní hodiny,“ doplňuje Barta. Využít chtějí svých zkušeností z podobných byznysů.

Nejde totiž pouze o Slevomat, který se dokázal z původně slevového portálu úspěšně transformovat do tržiště se zážitky a cestováním. „Od Slevomatu hodně čerpáme, ale v lecčems vidíme paralely s Aukrem a jeho otočením,“ říká Barta. Také známý aukční portál se pod dohledem Pale Fire Capital dokázal zotavit ze stagnující trajektorie a v čele s novým šéfem, který přišel z Alzy, se mu daří. Historicky navíc Barta a spol. provozovali také řadu slevových agregátorů a k debatám s Grouponem si přizvali rovněž bývalou šéfku Slevomatu Marii Havlíčkovou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Pro Groupon nastává důležité období a my se těšíme, že využijeme významných zkušeností a perspektiv týmu Pale Fire Capital,“ uvedl CEO Grouponu Kedar Deshpande, který do vedení firmy nastoupil koncem loňského roku. „Vzhledem k tomu, že pokračujeme v realizaci strategie na zlepšení našeho tržiště, věříme, že máme dobrou pozici k tomu, abychom odemkli sílu našich významných aktiv a vybudovali motor udržitelného růstu, který bude vytvářet hodnotu pro všechny naše zúčastněné strany,“ dodal bývalý šéf známého e-shopu Zappos.

Společným cílem nového šéfa i největších akcionářů firmy bude oživit firmu, která před dvanácti lety zažehla nástup slevových portálů, avšak během let už nestačila reagovat na nové trendy a její výsledky zůstaly za očekáváním. Při vstupu na burzu v roce 2011 se akcie Grouponu prodávala za více než 500 dolarů, ale od té doby setrvale klesá. Jeho aktuální tržní hodnota činí 453 milionů dolarů (10,7 miliardy korun) a jen od začátku roku se propadla téměř o polovinu. Od IPO pak o závratných 97 procent.

Zatímco v roce 2020 firma utržila 1,4 miliardy dolarů a zaznamenala čistou ztrátu ve výši 288 milionů, loni se jí podařilo při nižších tržbách ve výši 967 milionů dolarů reportovat zisk přesahující 118 milionů. Podle Barty je kupříkladu důležité po vzoru Slevomatu více ořezat neefektivní byznysové modely a zaměřit se na zážitky. Těžit přitom Groupon má zejména ze své rozsáhlé uživatelské základny čítající přes dvacet milionů lidí.